تالاب سولدوز

تالاب سولدوز در استان آذربایجان غربی قرار دارد. شهرستان نقده به خاطر قرار گرفتن در مسیر مهاجرت پرندگان مهاجر مامن پرندگان و حتی محل زاد و ولد پرندگان است . یکی از این تالاب‌ها تالاب سولدوز می‌باشد که در بخش انتهایی زهکش سد حسنلو با وسعت آبی 800 هکتار در داخل پارک ملی دریاچه ارومیه واقع شده است .تالاب سولدوز یکی از چندین تالاب شهرستان نقده است. نام این تالاب از نام منطقه ای که کل محدوده شهرستان نقده را در بر می‌گیرد گرفته شده است.
مساحت کل تالاب حدود 200 هکتار و ارتفاع آن از سطح دریا 1280 متر است. گیاهان مهمی که در این تالاب وجود دارند عبارتند از نی ، جگن ، گز و از حیات وحش چنانچه در زمان مناسب که به نظر ماه‌های اسفند فروردین است به آنجا سفر کنید گونه هایی نطیر فلامینگو ، پلیکان سفید ، چوب پا ، تنجه ، آنقوت وگونه هایی از مرغابی‌ها و آبچلیک سانان می‌توان در آنجا دید.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

تالاب درگه سنگی

تالاب درگه سنگی در گویش محلی به آن سیران گلی می‌گویند . این تالاب دائمی در شهرستان نقده از توابع استان آذربایجان غربی بامساحت حوضه آبریز 2100 هکتار در ارتفاع 1280 متری ازسطح آبهای آزاد واقع است.
منبع تامین آب آن روانابهای فصلی ناشی از بارندگی، مازاد جریان آب انهار،سنتی منشعب ازرودخانه گدارنقده،جریان چشمه هاونشت آبهای زیرزمینی می‌باشد. این تالاب از شمال به رشته کوههای سنگی و از مغرب و جنوب غربی به اراضی چمن زار و پست و شور با شیب 0 تا 5/0 درصد منتهی می‌شود که این اراضی با افزایش میزان آب به زیر آب می‌رود. و از شرق و جنوب به ارتفاعات نیمه سنگی تا سنگی با خاک کم منتهی می‌شود. مساحت این تالاب حدود 380 هکتار است، عمق متوسط این تالاب 100 سانتیمتر و حداکثر عمق آن 162 سانتیمتر است.
پوشش گیاهی قابل توجه دربخش جنوبی تالاب ،تنوع وکثرت فیتوپلانکتونها و گونه‌های جانوری بی مهرگان درآب این تالاب نظیر انواع بنتوزها و زئوپلانکتونها، زیستگاه بسیارمناسبی رابرای پرندگان آبزی وکنارآبزی بوجود آورده است.ازپرندگان شاخص این تالاب میتوان به فلامینگو، اردک سرسفید، انواع مرغابیها، چنگر اشاره نمود.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

موزه نقده

موزه نقده در مساحتی بالغ بر 600 متر مربع در سال 1379 در شهر نقده از توابع استان آذربایجان غربی افتتاح و فعالیت خود را به عنوان موزه باستان شناسی منطقه آغاز کرد , ساختمان موزه در دامنه تپه و در مجاورت یک مجموعه تفریحی قرار گرفته است .
شهرستان نقده ( منطقه سولدوز ) از دیرباز محل سکونت انسان‌ها بوده و سابقه سکونت در این منطقه به 8000 سال قبل باز می‌گردد . بررسی‌های انجام گرفته توسط خانم ماری ویت ( از اعضای هیئت حفاری مشترک ایران و آمریکا در تپه حسنلو ) بر روی تپه حاجی فیروز ( در 8 کیلومتری شمال شرقی نقده ) نشانگر سکونت انسانهای عصر نوسنگی در این تپه می‌باشد .
این موزه دارای یک سالن نمایش می‌باشد که ویترین‌های آن چوبی و به دو گونه تلفیق با ستونها و دیوار سالن نمایش طراحی شده است
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

تفرجگاه یئددی گوز ( هفت چشمه)

تفرجگاه هفت چشمه (یئدی گوز ) در استان آذربایجان غربی و در 3 کیلومتری جنوب غربی شهر نقده و در قسمت شرقی سلطان یعقوب واقع است .
یئددی گؤز در زبان ترکی به معنی هفت چشم است ,در این چشمه آب از 7 نقطه از دل کوه کنار آن جاری می‌شود و یک چشمه با صفا را تشکیل می‌دهد.
گفته می‌شود در گذشته طعم و مزه هر چشم و آب جوشان هر یک از این 7 نقطه با دیگری متفاوت بوده و دارای املاح معدنی بخصوصی می‌باشند.
حوضی به شکل کوزه در پایین کوه ساخته شده که اهالی انواع ماهی را در آن رها کرده اند واطراف آن با پیاده روهایی غیر هم سطح با پوشش گیاهی و درختان سرو و چنار بلند که در لابه لای آنها آلاچیق هایی قرار دارد تشکیل شده است.
سکوهای استراحت و محل اتراق برای مهمانان اطراف این چشمه وجود دارد و شب‌ها چراغ برجک نور زیبائی خاصی به این منطقه می‌بخشد.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

دره سلطان یعقوب

شهرستان نقده (سولدوز) در جنوب استان آذربایجان غربی قرار دارد ,مرکز این شهرستان نقده است و دره سلطان یعقوب در این شهرستان واقع شده است .
نقده در دشت سولدوز واقع شده و دشتی حاصل‌خیز است که از شمال به دریاچه ارومیه اشراف دارد.
نقده باغ‌های سیب و انگور زیادی دارد,در اوایل آبادانی این سرزمین برنج یکی از عمده محصولات زیر کشت آن بوده است.
بر اساس سرشماری سال ۱۳۸۵جمعیت این شهرستان ۱۱۷٬۸۳۱ نفر بوده‌است.
روستای بالقچی با جمعیت حدود 1000نفر در 1.5 کیلومتری جنوب غربی شهرستان نقده از توابع استان آذربایجان غربی قرار گرفته است .
روستایی با بافت متمرکز است که از وسط آن رودخانه‌ی بالقچی عبور میکند.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

تپه حسنلو

آدرس : استان آذربایجان غربی - 12 کیلومتری جنوب غربی دریاچه ارومیه و 9 کیلومتری شمال شرقی شهرستان نقده - بین دهکده‌های امین لو و حسنلو
تپه‌ی حسنلو در ۷ کیلومتری شهر نقده قرار دارد و یکی از تپه‌های باستانی ایران است که قدمت آن به بیش از ۶ هزار سال قبل از میلاد می‌رسد تپه حسن‌لو با وسعت30 هکتار و ارتفاع 20 متر در 7 کیلومتری شمال شرق شهر نقده در استان آذربایجان غربی و در کنار روستای حسن لو واقع شده است. جام بزرگ طلایی حسن‌لو که مربوط به دوران مانائی می‌باشد در این تپه کشف شده است.
بنا به ارزیابی‌ها، قدمت این تپه به 6000 سال قبل از میلاد می‌رسد و تا دوره اسلامی نیز محل سکونت و استقرار بوده و کاوش‌ها نشان می‌دهد چندین بار به علت آتش سوزی تخریب و مجددا بنا گردیده است. با اکتشافات انجام شده و خارج شدن شهر باستانی از زیر خاک آثاری از جمله زیور آلات زنانه، مجسمه‌های تزئینی، خنجرها و دشنه‌های آهنی و برنزی و... کشف شده است.
جام زرین حسن‌لو به ابعاد 21 سانتی متر بلندی و 25 سانتی متر قطر و 950 گرم وزن متعلق به هزاره اول قبل از میلاد است و از یکی از اتاق‌های سوخته در سال 1338 کشف شده و روی آن نقش خدایان سه گانه‌ای سوار بر ارابه دیده می‌شود. خدای آب، خدای زمین و خدای خورشید؛ همینطور کاهنی که جام بلندی به دست دارد و چندین نقش دیگر که از بارزترین نمونه‌های هنر دوران خود است .
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]