موزه پارک معلم میاندوآب

موزه پارک معلم میاندوآب یکی از قدیمی‌ترین موزه‌های استان آذربایجان غربی می‌باشد که به عنوان یک گنجینه باستان شناسی به تحولات تا هشت هزار سال پیش می‌پردازد.
این موزه در پارک معلم و در مرکز شهر میاندوآب قرار دارد . اشیاء قدیمی موجود در این گنجینه از جنس سنگهای اپسیدن سفال شیشه فلز کاشی اجر و سکه می‌باشند.
این موزه در سال هزار و سیصد و چهل و شش شروع به کار کرد که ساختمان جدید آن در سال هزار و سیصد و هشتاد و سه باز سازی شده است و در آن بیش از دویست قطعه از اشیاء تاریخی و باستانی نگهداری می‌شود که شامل انواع ظروف سفالی، قران و نسخ خطی ، ریتونهاو سکه‌های دوران باستان و هخامنشی و ساسانیان می‌باشند.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

قلعه بخدک

شهر میاندوآب یکی از شهرهای جنوبی استان آذربایجان غربی در شمال غرب ایران است. این شهر در جنوب دریاچه ارومیه و میان دو رود زرینه‌رود و سیمینه‌رود قرار دارد
میاندوآب به ترکی، قوشا چای نامیده می‌شود.
قلعهٔ بخدک یا بختک در روستای میلان که یکی از روستاهای میاندو آب است قرار دارد که بقایاى خرابه‌هاى آن هنوز هم مشاهده می‌شود.
ظاهرا یکى از سرداران خسرو انوشیروان به نام بخدک این بنا را ساخته شده است.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

زرینه رود

رودخانه زرینه‌رود (جغاتو) روی در جنوب شرقی استان آذربایجان غربی در شهرستان میاندوآب قرار دارد.
طول این رودخانه 300 کیلومتر و حوزه ‏آن بیش از 1100 کیلومتر مربع است . متوسط آبدهی این رودخانه ماهانه 5/139 میلیون متر مکعب برآورد شده است.
این رود طولانی‌ترین رود استان است که طول شهرستان شاهین دژ و میاندوآب را می‌پیماید و به دریاچه ارومیه می‌ریزد.
این رود از کوه‌های «چهل‌چشمه» در شهرستان سقز استان کردستان سرچشمهٔ می‌گیرد و در شهرستان تکاب رودخانه‌های خورخوره و ساروق و در شهرستان شاهین دژ رودهای هولاسو و هاچه سو و محمودآباد و آجرلو چای و در شهرستان میاندوآب رود لیلان چای به آن می‌پیوندند
سد بوکان روی این رودخانه قرار دارد که میزان آب خروجی را تنظیم می‌کند.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

داش تپه

داش تپه در کنار روستای داش تپه در ۲۱ کیلومتری شمال غرب شهر میاندوآب از توابع استان آذربایجان غربی قرار دارد
آثار قلعه مانندى که روزگارى بر فراز آن بوده و دهانهٔ آن با وسایل و مصالح لازم و با نهایت مهارت مسدود شده است,دیده میشود.
در سمت شرقی تپه ، محل یک درب ورودی به درون تپه دیده می‌شود که از ساروج و آهک ساخته شده است ،
اهالی محل ، اقدامات زیادی برای ورود به تپه ( درون قلعه ) انجام داده اند که تاکنون بی نتیجه مانده است .
محققین و باستانشناسان بسیاری از این تپه دیدن کرده اند و مقداری از بقایای ظروف سفالین خرد شده در اطراف تپه پیدا کرده اند.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]