حمام تاریخی میرزا رسول

حمام تاریخی میرزا رسول مهاباد در استان آذربایجان غربی در کنار یکی از گذرگاه‌های قدیمی بازار در مرکز شهر مهاباد ( تقاطع خیابان طالقانی و سید نظام ) قرار گرفته است و قدمت آن به همراه مسجد جامع و حوضخانه‌های سنتی این شهر به دوران صفویه و قاجاریه بر می‌گردد .
این حمام که ساختاری مشابه دیگر گرمابه‌های قدیمی ایران دارد شامل سربینه، گرمخانه و فضای انتقالی و گنبد است . هر کدام از گنبدهای گرمخانه و سربینه ، چهار نورگیر در بغل و یک نورگیر در مرکز دارد .
خزینه این حمام در قسمت گرمخانه است . بینه آن دارای پلان تقریباً مربع شکل بوده و همچنین دارای پشت بند می‌باشد . حمام دارای دو گنبد نا برابر است که بر روی هر کدام چهار عدد نورگیر قرار گرفته است .
تفاوت اندازه و ارتفاع گنبدها به فضای تاریخی این حمام تنوع خاصی بخشیده است . ورودی کنونی این بنا الحاقی است که اخیراً احداث شده و ورودی اولیه آن از بازار اصلی بوده که اکنون راهروی آن به مغازه تبدیل شده است .
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

تالاب قوپی بابا علی

تالاب قوپی بابا علی در استان آذربایجان غربی با ویژگیهای طبیعی و پرندگان خاص خود در میان مناطق تحت مدیریت سازمان حفاظت محیط زیست یکی از تالابهای مهم منطقه مهاباد محسوب گشته، در لیست تالابهای مهم بین‌المللی کنوانسیون رامسر قرار دارد و از بهترین زیستگاه پرندگان آبزی و کنار آبزی بشمار می‌رود.
این تالاب در کیلومتر 35 و عمق 5/2 کیلومتر جاده ترانزیتی مهاباد - میاندوآب و در نزدیکی قریه قوپی بابا‌علی قرار گرفته است.
وسعت آن 1000 هکتار می‌باشد.میزان املاح آن از غلظت بالایی برخوردار است بطوریکه در سالهای 1353 و 1354 مقدار زیادی نمک بعد از خشک شدن تالاب برداشت می‌گردید، البته در حال حاضر مقدار نمک آن کمتر گردیده است.
تالاب قوپی بابا‌علی دارای دیپلم افتخار از سازمان ملل متحد "یونسکو" است و پرندگانی نظیر اردک سرسبز، حنایی، آنقوت، انواع غاز وحشی، تنجه و ... در آن زیست می‌نمایند. تالاب قوپی باباعلی در 30 کیلومتری شمال مهاباد واقع شده است.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

تالاب کانی برازان

تالاب کانی برازان در شهرستان مهاباد از توابع استان آذربایجان غربی طی مصوبه شماره ۳۴۲ شورای عالی محیط زیست (کمیسیون زیر بنائی دولت) مورخ ۱۳۹۰/۵/۴ بعنوان پناهگاه حیات وحش تالاب کانی برازان به مناطق تحت مدیریت سازمان حفاظت محیط زیست پیوسته است.
پناهگاه حیات وحش تالاب کانی برازان با مساحت ۸۷۶ هکتار در استان آذربایجان غربی و در جنوب دریاچه ارومیه قرار دارد. با توجه به وجود پتانسیل‌های موجود این تالاب به عنوان نخستین سایت پرنده نگری کشور نیز انتخاب شده است.
تالاب کانی برازان در قسمت شمالی حوزه آبریز رودخانه‌های مهابادچای و سیمینه رود واقع است که در شمال و شرق روستای قره داغ گستره شده و تا تالاب گروس امتداد می‌یابد.
احداث زهکشی اصلی ساحل راست شبکه آبیاری مهاباد ،تالاب کانی برازان را از بقیه اراضی تالابی مجاور جدا کرده است
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

دریاچه سد مهاباد

دریاچه سد مهاباد یکی از سدهای استان آذربایجان غربی است با ارتفاع ۴۷٫۵ متر و طول ۷۰۰ متر که در شهر مهاباد واقع شده است.
سد مهاباد در سال ۱۳۴۸ توسط مهندسان یوگوسلاویایی ساخته شده است. نوع این سد، سنگریزه‌ای با هسته رسی مایل می‌باشد. این سد جزو ده سد پرآب کشور است و در حالت کلی مجموع حجم کل ورودی سالیانهٔ آن معادل ۳۳۹/۳۰۴ میلیون مترمکعب است.
این سد شامل دو توربین فرانسیس جمعا به قدرت ۶ مگاوات (دو توربین ۳ مگاوات) است.ظرفیت تولید این نیروگاه ۶ مگاوات است.
جاده‌های ارتباطی مهاباد به سردشت و پیرانشهر از کنار این دریاچه زیبا عبور می‌کند. از نواحی دیدنی اطراف این دریاچه می‌توان به جزیره، قاضی آباد، سر میدان و تاقه دار (تک درخت) اشاره کرد.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

مقبره‌ی باستانی بداق سلطان

مقبره باستانی بداغ سلطان در جنوب شهر مهاباد در استان آذربایجان غربی بر روی تپه‌ای واقع شده است.
قبرستانی کهنه در این منطقه قرار گرفته که به واسطه قرار گرفتن آرامگاه بداغ سلطان در آن، قبرستان (بداغ سلطان) نامیده می‌شود و همچنین به گومبه زان (گنبدان) نیز مشهور است.
آرامگاه بداق سلطان مکری یکی از سرداران شاه عباس صفوی است .
بداق سلطان یابداغ سلطان فرزند شیرخان و از نوادگان صارم بیگ مکری است که نام وی در تاریخ اجتماعی منطقه همیشه به نیکی برده شده که به واسطه آثار ارزشمند تاریخی که از خود به جای گذاشته نام وی درخشندگی خاصی نسبت به اخلا ف خویش دارد.
بداغ سلطان در زمان شاه سلیمان صفوی زندگی می‌کرده و بسیار مورد توجه و احترام او بوده و نزد مردم به علت خدماتی که به آنها و خاک مکری انجام داده محبوبیت زیادی داشته است.
از سال 1063 تا 1111 هجری قمری بداغ سلطان حکمران منطقه‌ی عمومی مهاباد با وسعت زیادی بوده و مسجد جامع (مسجد سرخ) یا مدرسه شاه سلیمان صفوی که شاهکار معماری منطقه است ازجمله آثار باقیمانده او است.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

غار سهولان

غار سهولان در شهرستان مهاباد یکی از مهمترین و کم نظیرترین غارهاى آبی تاریخی و طبیعی کشور و از شگفت‌انگیزترین جلوه هاى طبیعت زیباى استان آذربایجان غربی بشمار می‌رود.
براى رسیدن به این غار از شهر سرسبز مهاباد، باید تپه ماهورهاى جاده برهان را پشت سرگذاشت تا در نقطه اى به روستاى «عیسى کند» رسید.
در روستاى عیسى کند جاده به دو مسیر تقسیم مى شود که مسیر مستقیم به بوکان و مسیر دست راست گردشگران را به غار «سهولان» مى برد. سهولان نام روستایى است که عنوان خود را به این غار داده، ولى مردم محل به آن لونه کوتر یعنى لانه کبوتر مى گویند.کلمه سهول در زبان محلی کردی به معنای یخ است که شاید وجه تسمیه این غار مربوط به یخ بندان‌های طولانی زمستانی و خنکای تابستانی آن باشد.
غار سهولان شبیه غار علیصدر در همدان است. این غار آبی با جلوه‌هاى طبیعی و قندیل‌هاى منحصر به فردى که دارد در دامنه رشته کوه‌های کوتر قرار دارد. این پدیده زیبا و نادر داراى 2 دهانه است.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

فخریگاه ( فقره‌قا )

در حدود 15 کیومتری شمال شهرستان مهاباد از توابع استان آذربایجان غربی و در جنوب روستای اگریقاش اثر تاریخی و باعظمت فقره‌قا که بصورت یک دخمه سنگی در دل کوه می‌باشد و شمالی‌ترین آرامگاه از مقابر دوران ماد است و بر دشت وسیع «شهر ویران» مشرف می‌باشد، واقع شده است. این آرامگاه دارای چهار ستون سنگی، دو پله، سه قبر، و ارتفاع آن از دامنه کوه 5/3 متر می‌باشد. مورخان احداث این بنا را بین سالهای 660 تا 840 قبل از میلاد دانسته‌اند و گریشمن باستان‌شناس معروف بنای مزبور را مربوط به مقبرة یکی از شاهزادگان مادی به نام فراورتیش پدر دیاکو اولین پادشاه ماد می‌داند. هرودوت، مورخ یونانی می‌گوید: این شاهزاده در سال 653 قبل از میلاد با آشوریان کشته شده و در این محل دفن گردیده است. ساکنین محل برخلاف اعتقاد مورخین می‌گویند: این دخمه بزرگ که در دل کوه کنده شده، مدتی اقامتگاه فرهاد بوده و این عاشق شوریده حال مدتی زمانی که در این محل اقامت داشته و به یاد معشوق حجاری‌هایی کرده و احتمالاً فقره‌قا مخفف فرهادگاه می‌باشد.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]