منطقه شکار ممنوع آغگل

منطقه شکار ممنوع آغگل در استان آذربایجان غربی واقع است. اغگل، روستایی از توابع بخش مرکزی شهرستان ماکو در استان آذربایجان غربی ایران است. منطقه شکار و تیراندازی ممنوع آغگل از شمال به روستای قوس واقع در مرز ایران و ترکیه، از غرب به پاسگاه مرزی دیم قشلاق به طرف جنوب در امتداد حد مرزی ایران و ترکیه تا روستای یاریم قید علیاوسطی و سفلی، از جنوب به قریه یاریم قبه سفلی در امتداد جاده ماشین رو به طرف شرق و از شرق به قریه شور ابلاغ بالا در امتداد جاده ماشین رو به طرف شمال محدود می‌شود.
این منطقه با توجه شرایط طبیعی از قدیم زیستگاه گونه‌های مختلفی از حیات وحش بوده که طی چند سال اخیر به دلایلی از تعدا آنها به شدت کاسته شده بود علی هذا با توجه به پوشش گیاهی مناسب و شرایط زیستی خوب، به منظور احیای نسل وحوش و ترمیم زیستگاه تعداد 90 راس قوچ و میش وحشی از جزیره کبودان زنده گیری و در این منطقه رها سازی شده است.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

تالاب بورالان

تالاب بورالان در شهرستان ماکو از تالاب‌های مهم استان آذربایجان غربی است که با 250هکتار مساحت و چشمه‌های آب گرم به عنوان یکی از زیستگاه‌های اصلی و زمستان گذران 64 گونه پرنده،دارای اهمیت زیست محیطی است.تالاب با ارزش بورالان در منطقه کوه‌های آرارات و در مرز ایران و ترکیه واقع شده است. تالاب‌های بورالان دارای آب دایمی بوده و از جمله مناطق زیبای شهرستان ماکو می‌باشد.
بورالان منطقه ای است واقع در نقطه صفرمرزی ایران و ترکیه، با 68 هزار هکتار وسعت که علاوه بر ترکیه با جمهوری نخجوان و ارمنستان هم، مرز مشترک دارد. بورالان دشتی پهناور بوده که 32 روستا و هزار و 410 خانوار روستایی و عشایری را با نزدیک به صد هزار واحد دامی که تقریبا بیش از سه برابر توان اکولوژیک مراتع است در خود جای داده است. در ایام گذشته این منطقه به بهشت گمشده آذربایجان معروف بوده است.
این منطقه در دامنه کوههای آرارات قرار دارد که وجود این رشته کوهها باعث گردیده چشمه ای زلال که نشات گرفته از دامنه این کوهها میباشد پدیدار گردد که معروف به چشم ثریا است.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

سد پناه کندی

سد پناه کندی یکی از کارهای آبی گذشتگان در شهرستان ماکو از توابع استان آذربایجان غربی است که با شناخت کامل طبیعت منطقه احداث گردیده و از معماری بی نظیری برخوردار بوده و برآوردن نیازهای سازه ای با استفاده از مصالح محدود موجود در محل و دادن فرم زیبا و شکیل به دیواره اصلی سد قابل تحسین است .
موقعیت و راههای دستیابی
سد قدیمی پناه کندی در شهرستان ماکو در فاصله 8 کیلومتری جنوب شهر مرزی پلدشت و 500 متری غرب روستای پناه کندی واقع شده است . از روی جاده ، روستای مذکور در سمت شرق و سد پناه کندی در سمت غرب براحتی قابل رویت می‌باشند . برای رسیدن به محل سد میتوان از جاده آسفالته یولاگلدی - پلدشت استفاده نمود که از جاده ترانزیتی تبریز - بازرگان منشعب میشود . محل سد در کیلومتر 16 جاده انشعابی برروی یکی از سرشاخه‌های فصلی رودخانه زنگمار که خود به رود ارس می‌ریزد قرار دارد .
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

عمارت کلاه فرنگی ماکو

عمارت کلاه‌فرنگی که قسمتی از مجموعه ساختمان‌های بزرگ و قدیمی شهر ماکو در استان آذربایجان غربی و متعلق به علی قلی خان بیات ماکوئی است و قدمت آن به اواخر دوره قاجاریه می‌رسد و تاکنون هیچ دخل و تصرفی در آن صورت نگرفته است.
عمارت کلاه فرنگی ماکو در قسمت شرقی خیابان امام قرار دارد.
این ساختمان در دو طبقه ساخته شده و فضای ساختمان کم است و پوشش بام آن، شیروانی و طرح عمارت هشت ضلعی است.
هر طبقه دارای یک بالکن با بیست ستون چوبی است.
قسمت داخل از نظر شیوه معماری، مخصوصاً با گچبری‌های الهام گرفته از طبیعت و آئینه‌کاری‌های بسیار ارزنده، اثری جالب و دیدنی است.
تزئینات گچبری و آینه‌کاری فوق‌العاده زیبا و شیشه‌های رنگی ارسی‌ها، اتاق آینه کاخ گلستان را تداعی می‌کند.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

کاخ موزه باغچه‌جوق

کاخ موزه باغچه‌جوق در استان آذربایجان غربی و در دو کیلومتری جاده ماکو ـ بازرگان و در روستای «باغچه‌جوق» قرار دارد.
باغچه جوق در زبان ارمنی به معنی ده بوده که در اواخر دوره قاجاریه به دستور تیمور تیموری معروف به اقبال السلطنه ماکویی ساخته شد.
اویکی از حکام وقت و از سرداران مظفرالدین شاه بود که بنای این کاخ عظیم را بنیان نهاد.
کاخ اصلی باغچه‌جوق، مجموعه‌ای دو طبقه است با دو پیشامدگی قرینه و سقف شیروانی و صراحیهای گچی به شکل نرده‌های خراطی شده در اطراف بام است.
مجموعه کاخ در میان باغ مشجر بزرگی که درختان کهن گوناگون دارد قرار گرفته ,وسعت باغ یازده هکتار است, معماری آن تلفیقی از معماری سنتی ایرانی و غربی،‌به ویژه معماری روسیه است.
گچبری این ساختمان و آئینه کاری داخلی آن به شیوه استادانه و منحصر به فرد توسط هنرمندان ایرانی انجام گرفته است.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

دخمه سنگی فرهاد

در روستای سنگر و در7 کیلومتری شهر ماکو از توابع استان آذربایجان غربی و محلی معروف به ایوان فرهاد قرار دارد. دخمه سنگی فرهاد ، دو اتاق تو در تو است که در دل کوه و درون صخره ای بزرگ تراشیده شده است و با راه پله ای سنگی به کوه متصل می‌شود و به زبان محلی به آن خانه فرهاد (فرهاد دامو) می‌گویند.
در ورودی آن تقریبا یک و نیم متر در دو متر و اتاق‌ها یکی بزرگ (تقریبا 3*4) و دیگری کوچکتر (تقریبا2*2) است؛ که با دری 1*1.5متری به هم متصلند. بر روی دیواره‌ها طاقچه هایی تراشیده شده است و برای روشنایی گویا از مشعل استفاده می‌شده است.
اطلاعات زیادی از تاریخچه این اثر در دست نیست ولی مردم محلی آنرا به فرهاد اسطوره تاریخی دوره ساسانی نسبت می‌دهند که اثر معروف فرهاد تراش بیستون و بعضی آثار سنگ تراشیده در مناطق دیگر نیز به او منسوب است. در این زمینه گفته شد که فرهاد مدتی در منطقه ماکو و در این خانه! زندگی می‌کرده و سپس به منطقه بیستون کرمانشاه رفته است!
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]