رودخانه زاب

رودخانه زاب در شهرستان سردشت از توابع استان آذربایجان غربی به دلیل واقع شدن در بخش میانی به واسطه کوه‌های بلند جنگلی، دره ای ژرف به وجود آورده که تا قسمت فعلی (قسمت جنوبی سردشت) امتداد یافته است. مهم‌ترین تنگه این بخش «تنگه گرژال» است که به تازگی سدی بر روی آن ساخته می‌شود. شاخه ای از «زاب» صغیر از کوه‌های شمال غرب پیرانشهر (سیاه کوه با ارتفاع ۳۵۷۸ متر) سرچشمه می‌گیرد.
همچنین آب شعبه هایی مانند «چم لاوین»، «چم بادین» و جانداران به تنگه گرژال می‌ریزد. این رود دردشت «کلوی» در ۶ کیلومتری سردشت و در پیچ و خم کوهستان جریان دارد و با پیوستن شعبه‌های دیگری به آن مانند چم، شلماش و زرگه، مرز بین ایران و عراق را در منطقه «آلان» پدید آورده است. این رودخانه از طریق «چم تیت» وارد خاک عراق شده و با رودهای دیگر به دریاچه «دُوکان» عراق می‌رسد و بعد به دجله می‌پیوندد. در کنار همین رود ابومسلم خراسانی، مردان بن حمار آخرین خلیفه اموی را شکست داد.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

چشمه کانی گراوان

چشمه کانی گراوان یکی از جاذبه‌های مهم و منحصر به فرد گردشگری استان آذربایجان غربی است که در فاصله 2 کیلومتری شهرستان ربط و 12 کیلومتری شمال شرقی شهرستان سردشت واقع شده است.
آبی که بصورت جوشان از این چشمه بیرون می‌آید دارای املاح بسیار زیاد است که اگرچه آشامیدنی نیست، اما برای پوست خاصیت درمانی دارد. آب چشمه پس از جاری شدن املاح خود را بر زمین به جا می‌گذارد که در نتیجه انباشته شدن این املاح روی هم حجم توده‌ی مخروطی شکل و زیبای شکل گرفته است.
کانی گراوان از چشمه‌های آب معدنی است که املاح محلول در آن حداقل یک گرم در لیتر بالغ می‌گردد، چشمه در کنار روستایی بنام کانی گویز در جنوب شرق حوضه زاب قرار گرفته که آب جوشان از آن بیرون می‌آید، در کل این چشمه معدنی و گازدار است و حتی در امور پوست درمانی مورد استفاده قرار می‌گیرد، آب از نظر معالجه امراض جلدی شهرت داشته و خواص درمانی و بیوفیزیولوژیکی دارد، آب چشمه سرد و به علت شوری اش غیر قابل شرب است.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

غار قلاتاسیان ( قلعه تاسیان )

شهر سردشت از شهرهای کردنشین استان آذربایجان غربی و مرکز شهرستان سردشت است،در جنوب غربی این استان و امتداد جنوبی ارومیه قرار دارد و با شمال کشور عراق و اقلیم فدرال کردستان عراق همسایه‌است.
سردشت در دامنه کوه گرده سور گسترده شده‌است، کوهستانهای قندیل در شمال غربی سردشت قرار دارند. سردشت از شمال با پیرانشهر، از شرق با مهاباد و بوکان و از جنوب شرق با بانه در استان کردستان همسایه‌است.
غار قلعه تاسیان در ۲۰۰ متری شمال غرب روستای "قلعه تاسیان" از توابع بخش "گورک نعلین" شهرستان سردشت و در چند کیلومتری میرآباد قرار دارد.
ورودی غار ۲۰ مترپایین‌تراز اراضی مسطح است یک باریکه راه به طول 15متر و به عرض ۳۰ الی ۵۰ سانتیمتر تنها راه ورود به غار است که بین صخره‌های دیواره ای ساحل و رود زاب ایجاد شده است.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

پل قلعه تاسیان ( قلاتاسیان )

پل قلعه تاسیان (پل قالاتاسیان) در مسیر جاده پیرانشهر به سردشت در استان آذربایجان غربی و در مسیر فرعی روستای ببی آوا به سپیدار قرار رگفته است . این پل در شهرستان سردشت بر سر راه قدیمی سیرآباد به مهاباد در قسمت شمالی رودخانه زاب کوچک ساخته شده است .
تاریخ ساخت پل احتمالاً مربوط به دوران قبل از اسلام می‌باشد.
احتمالا این پل در اواسط قرن سیزدهم هجری و به دستور شیخ مولانا از مریدان شیخ یوسف الدین برهان بنا شده باشد و به گفته ای به پل مولانا نیز شهرت دارد.
طول پل 55 متر و عرض آن در قسمت پایین 10 متر و در قسمت بالا 5/4 متر و ارتفاع آن 10 متر می‌باشد و ارتفاع آن تا کف دهانه تقریباً 15 متر می‌باشد.
احتمال می‌رود که نام این پل از نام قلعه ای بنام قلعه « تاسیان » به دوره ساسانی مربوط می‌باشد و بقایای آن هنوز هم در قسمت شمالی این پل و به فاصله کمی از آن قرار گرفته ,گرفته شده است .
وجود صخره‌های طبیعی و صخره ای بودن بستر رودخانه و مانع از انجام عملیات پی سازی در این پل شده است و پایه‌ها را بدون پی سازی مستقیم روی صخره‌ها سوار کرده اند .
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

آبشار شلماش

یکی از مهمترین آبشارهای استان آذربایجان غربی که هر گردشگری را به خود جلب می کند آبشار شلماش است که در شهر سردشت جاریست . سر دشت از شهرستان‌‌های کردنشین و مرزی استان آذربایجان غربی است و در جنوب این استان قرار گرفته و با برخی از مناطق کردنشین عراق هم‌مرز می‌باشد .
این آبشار با دره ای سرسبز و طبیعت رویایی هر ساله گردشگران زیادی را به خود جذب می‌کند .
آبشار شلماش از شاخه‌های رودخانه زاب کوچک محسوب می‌شود.
این آبشار زیبا از 3 آبشار تشکیل شده ، طبیعت بکر و زیبایی‌های منحصر به فرد آن چشم هر بیننده ای را جذب زیبایی‌های خود می‌کند.و باعث به وجود آمدن یک منطقه تفریحی و تورستی شده است.
اولین آبشار شلماش ذر نزدیکی محل پارکینگ قرار دارد.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]