زیارتگاه علمدار خوی

زیارتگاه علمدار خوی در روستای بدل آباد شهرستان خوی در استان آذربایجان غربی در بالای تپه کوه کوچکی در منتهی الیه خروجی این روستا به سمت روستای قرخ یاشار در امتداد شمال غرب شهر خوی واقع گردیده است.
بنابر اظهارات گروه اعزامی باستان شناس ، احداث این بنا به زمان قبل از اسلام و دوره ساسانیان بر می‌گردد. که در آن زمان آتشکده بود اما بنای آن ویران گردیده است. اما قبر فعلی به یکی از دلاوران شهید جنگ چالدران که سید بزرگواری بوده مربوط می‌شود. و احداث بنای زیارتگاه فعلی به زمان شاه عباس منتسب است.که خانمی به نام فاطمه مرشدی آن بنا را در سال 1158 خورشیدی بنا نموده است.که مزار او در کنار مقبره واقع گردیده است.
مقبره علمداردر سال 1351 به دنبال ایجاد جاده قرخ یاشار چون زمانی علمدار، گورستان ارامنه بود، اشیا عتیقه زیادی استخراج و تحویل موزه خوی گردید.
این به احتمال زیاد این سید زادگاهش شهر خوی نبوده و به دور از موطن خود در غربت مدفون گردیده است.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

خانه کبیری

در شهرستان خوی در استان آذربایجان غربی از گذشته‌های دور ساختمان و بناهای باشکوهی وجود دارد، از جمله یکی در ضلع شمالی کوچه امیر که به نام مالک سابق آن به خانه کبیری مشهور است و هم اکنون در اختیار اداره میراث فرهنگی قرار گرفته است.
این خانه قدیمی در شمال و جنوب حیاط اش دو دستگاه ساختمان کهن را جای داده که به صورت و فرم دو طبقه با مصالح سنگ لاشه و آجر و خشت خام ساخته شده و در داخل با گچ کاری و نقّاشی و از بیرون با کاه و گل خود نمایی می‌کند، قسمت داخلی ساختمان در طبقه اول کلا"ّ فاقد هر گونه تزئینات بوده و فقط در سالن آن گچ بری‌های خیلی ساده مشاهده می‌گردد.
قسمت قابل توجّه ساختمان، سالن طبقه دوّم است که سقف آن تماما" گچ بری و با نقّاشی گل و بوته آراسته شده است، پنجره ارسی زیبایی با شیشه‌های رنگارنگ در ابعاد (30/7×60/4) که توسّط دستان ماهر استاد کاری هنرمند با ظرافت خاصّ گره بندی شده است.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

کلیسای سورپ سرکیس

کلیسای سورپ سرکیس در سه کیلومتری شهرستان خوی در استان آذربایجان غربی قرار دارد. قدمت این کلیسا به دو دوره متفاوت قرن چهارم و دهم میلادی نسبت داده می‌شود. با توجه به این که سرکیس مقدس در سال ۳۷۸ میلادی زندگی می‌کرد قرن چهارم درست‌تر به نظر می‌رسد. شــکـــل خـــارجـــی کــلـیـســا مـکـعــب مستطیل است.
در داخل آن شش سـتــون سـنـگــی وجـود دارد. کـف داخلی کلیسا حدود ۸۰ سانتیمتر از کف خارجی آن گودتر و ضخامت دیوارهای جانبی آن حدود ۲۰/۱ متر است. محراب کلیسا در انتهای ضلع شمال شرقی آن قرار دارد.
طرح کلیسا تحت تأثیر معابد ایرانی است و دارای دو در ورودی از سمت جنوب و غرب می‌باشد. همچنین هشت روزنه کوچک از سمت جنوب و شمال، سه روزنه از شرق و یک پنجره کوچک از غرب، نور داخل آن را تأمین می‌کنند.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

مسجد مطلب خان

مسجد مطلب خان خوی در مرکز شهر خوی از توابع استان آذربایجان غربی واقع شده‌است. این مسجد روباز در دوره ایلخانی ساخته شده و پس از ویرانی در اوایل دوره قاجار تجدید بنا شده‌است.
این مسجد شبستان بزرگ روباز مربع شکل دارد که دور تا دور آنرا حجره‌های دو طبقه و شاه‌نشین‌های رفیع و ایوانی عظیم احاطه کرده‌است.
جبهه بیرونی و درونی این مسجد آجری فاقد هر نوع تزئینات می‌باشد، فقط قسمت فوقانی شاه‌نشین بالای محراب ورودی شبستان، با مقرنس‌های درشت گچی آرایش داده شده‌است. قسمت‌های داخلی ایوان و طرفین ورودی آن را بوسیله آجرچینی (با پس و پیش آوردن آجرها) حالت سایه‌روشن دلپذیری به آن داده‌اند.
گویا این زیرسازی و فرم کار جهت انجام تزئیناتی مانند روکار آجری یا سنگ منظور شده که ناتمام باقی مانده‌است. این بنا درمرکز شهر، کنار بازار و ابتدای خیابان طالقانی واقع گردیده و ازبناهای قدیمی و درخور توجه خوی است .
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

جهنم دره خوی

اگر از شهر خوی در استان آذربایجان غربی به سمت چالدران از جاده زرآباد حرکت کنید در بین راه به منطقه‌ای خواهید رسید به نام جهنم دره خوی .
کمتر کسی به سمت جهنم دره می‌رود جز کسانی که به قصد کوهنوردی و شکار به این منطقه کوهستانی نزدیک می‌شوند.
طول این دره ۱۳ کیلومتر، شیب بسیار تند آن ۷۰ درجه عمق آن بین ۱۷۰۰تا۲۸۰۰ متر متغیر است.
اما علت اینکه این منطقه تحت این عنوان نامگذاری شده است این است که اطراف این منطقه را کوه‌های بلندی دربرگرفته و در دوران‌های گذشته تا سال‌های اخیر مأمن کسانی بوده است که با حکومت‌های مختلف وقت خود مشکل داشته‌اند و در این منطقه صعب العبور از مردم عادی دور می‌شده‌اند.این منطقه در گذشته در محدوده جاده ابریشم قرار داشته است.
جهنم دره منطقه‌ای سبز است که به دلیل صعب‌العبور و همچنین دور بودن از دست‌یازی بشر به این منطقه از سالیان دور دست‌نخورده باقی مانده است.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

آبشار بدلان ( قیزیل چیر )

آب سرچشمه آبشار بدلان در استان آذربایجان غربی از شکافی به داخل یک گودال یا محل غار مانندی به ارتفاع 35 متر سرازیر می‌شود. آبشار بدلان در شهرستان خوی به "چیر" و "قزل چیر" موسوم است.
در کنار آبشار غار کوچکی قرار دارد که از کنار آن معبر تنگی شما را به بالای آبشار می‌رساند که رودخانه آبشار در آن جاری است.
درختچه‌های کوچکی در کنار آبشار روییده است که زیبایی خاصی به آن می‌بخشد. دسترسی به آبشار از طریق جاده ارتباطی شهرستان خوی به روستای بدلان امکانپذیر است.
آبشار بدلان (قیزیل چیر)، خوی در 21 کیلومتری شهرستان خوی و 5 کیلومتری روستای بدلان واقع شده است.
آبشار زیبا و شگفت انگیز بدلان در دامنه کوه اورین خوی از جاذبه‌های سحرانگیز طبیعت این منطقه از استان آذربایجان غربی است.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

پل خاتون خوی

پل خاتون خوی در 3 کیلو متری جنوب شهرستان خوی از توابع استان آذربایجان غربی بر روی رود خانه قطور و در راستای جاده خوی به ارومیه قرار گرفته است.
در قسمت فوقانی پل، آجر به کار رفته و دارای هفت دهانه بزرگ آب رو بوده و در بین دهانه‌های بزرگ پایه‌های سنگی قرار گرفته و به طور منظّم، هفت دهانه طاق نمای تزئینی در این پل وجود دارد.
قسمت‌های فوقانی پل خانون از پایه‌ها و سیل شکن هایی از سنگ‌های نسبتا بزرگ و منظم(ملات وسیمان) ساخته شده است.
طولاین پل 59/40 متر و عرض آن 8/70 متر و ارتفاع ان از پایه‌ها 6/48 متر می‌باشد به غیر از 7 طاق کوچک که بین دهانه‌ها ساخته شده هیچ گونه آرایش یا تزئین خاصی در ساختمان آن بکار نرفته است.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

دروازه سنگی خوی

دروازه سنگی خوی در جنوب بازار شهر خوی به طرف شهر سلماس در استان آذربایجان غربی قرار دارد. این اثر در دوره ایلخانیان یا دوره قاجاریه بنا شده است و از حصار تاریخی شهر خوی باقی مانده است و خندقی نیز پیرامون وجود داشته است‌.
ضلع شمالی دروازه آجری و به سبک جناقی است‌. ضلع‌جنوبی آن یک در میان سنگ‌های خاکستری و سیاه دارد و به شکل قوس نیم دایره است که زیر این قوس دو شیر ساده حجاری شده است‌.
دروازه سنگی خوی از نمونه‌های باقی‌مانده دوازده حصار تدافعی در جنوب شرقی شهر خوی می‌باشد که جهت حفاظت شهر از تهاجم دشمن وکنترل عبور و مرور ساخته شده است. به علت گسترش شهر این بنای تاریخی در بافت جدید شهر قرار گرفته و قسمت شمالی آن متصل به بازار قدیمی خوی قرار دارد.
بعضی از مورخین این اثر را بدوره ایلخانیان نسبت می‌دهند و امکان دارد در زمان عمران و آبادانی خوی توسط ایلخانیان، این دروازه نیز ساخته شده باشد.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

امامزاده سید بهلول

امامزاده سید بهلول در محله‌ای به همین نام در شهرستان خوی واقع گردیده و بزرگترین مکان زیارتی این شهر در استان آذربایجان غربی است. که اکثر رجال مذهبی و سیاسی و نامی این شهر در این مکان مدفون هستند.
نقل است جنازه این سید پس از قتل توسط عباسیان که دشمن سر سخت علویان بودند، در این محل که گندم زاری بوده است به صورت شبانه و پنهانی مدفون گردیده بود. که کشاورز این مزرعه هنگام آبیاری آن متوجه می‌شود آب در قسمتی از زمین فرو نرفته و جمع می‌شود. به موضوع کشاورز حساس می‌شود و پس از کندن زمین برای علت این امر، به جنازه سید بهلول می‌رسد. شیعیان اندکی را که در شهر بودند (اکثر جمعیت شهر اهل تسنن بوده و بسیاری هنوز بر دین مسیح بودند) را خبر می‌کند تا در آن مکان دفنش می‌کنند.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

بازار خوی

آدرس : بازار خوی در مرکز شهر خوی از توابع استان آذربایجان غربی قرار گرفته است .
شهرستان خوی در استان آذربایجان غربی به سبب قرار گرفتن بر سر جادّه‌های معروف بازرگانی مانند: جادّه ابریشم، مکّه یولی، راه طرابوزان به جلفا و… و همچنین به سبب مرکزیّت اقتصادی از قدیم دارای کاروانسراهای متعدّد، جهت تخلیه کالا و استراحت بازرگانان، و بازاری وسیع و گسترده جهت داد وستد کالای مختلف را دارا بوده است. در گذشته خوی دارای مرکز اقتصادی و بازاری بزرگ بوده، ولی در دوره‌های مختلف تاریخی به علّت وجود سوانح طبیعی و انسانی، که شهر کهن رو به نابودی گذاشته، به تدریج شهری نو و جدید درکنار آن به وجود آمده و بازار قدیمی فعلی شهر خوی مربوط است به آبادانی دوره‌های اخیر، که از اواخر قرن دوازده هجری شروع شده است.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]