مسجدجامع روستای آغولبیک

مسجدجامع روستای آغولبیک ازآثار باستانی و دیدنیهای شهرستان تکاب که در ۵ کیلومتری شهرستان تکاب در استان آذربایجان غربی واقع گشته، که ۷سال زودتر از مسجدجامع تکاب بنا شده است.
مسجد روستای اوغول بیک مربوط به دوره قاجار است و در بخش مرکزی، دهستان افشار واقع شده و این اثر تاریخی در تاریخ ۲۸ شهریور ۱۳۸۶ با شمارهٔ ثبت ۱۹۶۹۰ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.
از دیگر آثار باستانی روستای اغولبیک یخچال طبیعی بی نظیر قدیمی که قدمت آن به بیش از یک قرن می‌رسد می‌توان اشاره نمود.
همچنین حمام قدیمی که در روبروی مسجد جامع بنا شده بود و قلعه اربابی بزرگ و بی نظیر که متاسفانه در حال از بین رفتن است.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

مسجد جامع تکاب

مسجد جامع تکاب با قدمت بیش از صد سال با معماری زیبا ثبت شده در آثار لیست آثار ملی مسجد جامع شهر در بافت مرکزی و قدیمی شهر تکاب در استان آذربایجان غربی قرار دارد .
این مسجد طبق اسناد تاریخی موجود در سال 1332 هجری قمری به فرمان سردار حسینعلی خان افشار در زمان سلطنت ناصرالدین شاه قاجار توسط معماران محلی احداث گردیده است .
سردر ورودی مسجد توسط دالانی با پوشش طاق گهواره ای به صحن مسجد متصل میگردد .
شبستان قدیمی مسجد جامع دارای ایوان ورودی با ستونهای مدور آجری و سرستونهای سنگی می‌باشد . پیشانی ایوان با آجر به شیوه خفته ، راسته کار شده است .
بخش تحتانی دیوارهای مسجد با قلوه سنگ و ملات ماسه و اهک و خاک اجر شده و بخش فوقانی دیوارها با آجر و گنبد مرکزی با گوشواره‌های ظریف و رسم بندی منظمی با آجر چهارگوش و ملات گچ احداث گردیده است .
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

بقعه ایوب انصاری

بقعه ایوب انصاری در استان آذربایجان غربی و در ۱۳ کیلومتری جنوب شهر تکاب در نزدیکی روستای دورباش بر فراز کوهی بلند قرار گرفته که بنابر باور مردم، محل دفن سر ایوب انصاری بوده و از این رو از قدامت و احترام خاصی نزد اهالی محلی برخوردار است.
نکته در مورد علت نامگذاری قریه دورباش به این نام :
دوره باش در زبان آذری به معنی « بایت سر » می‌باشد ، باور مردم روستا بر این بوده که ایوب انصاری را سر می‌برند و سر وی را از بالای کوه به طرف محل فعلی قریه می‌غلطانند و آنگاه پیکر ایوب انصاری بدون سر بی می‌خیزد و بصورت امری ندا می‌دهد « دورباش » یعنی بایت سر .
این مقبره از دو بخش اصلی و قدیمی یعنی بنای اولیه مقبره و بخش الحاقی راهرو و نمازخانه تشکیل شده و با توجه به نوع مصالح و نوع معماری و نحوه کار دارای قدمتی طولانی و قبل از قرن نهم هجری تخمین زده شده ولی بخش الحاقی بنا شامل راهرو و نمازخانه از آثار اواسط قرن نهم هجری است.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

قلعه ساری قورخان

قلعه ساری قورخان واقع در شهرستان تکاب از توابع استان آذربایجان غربی از دوران پیشاز تاریخ، مرکز تمدنهای هزاره اول بوده و از عصر مادها تا دوره ساسانی اقوام متعددی در آنجا سکونت داشته اند. دژ به صورت پشته عظیم سنگی در حاشیه شرقی رودخانه سارق در 600 متری از دره سر بر آورده که از همه طرف محفوظ و مجزاست و دستیابی به آن مشکل و به این لحاظ جایگاه امنی برای ساکنان آن در ادوار مختلف بوده است.
بقایای برجهای دیده بانی و دخمه‌های صخرهای با حیاط و آبانبارها به فرمهای چهار گوش منظم و نا منظم و مدور و پلکانها و راهروهای استوانهای ارتباطی، قابل ملاحظهای میباشد. به احتمال قوی این محل در دوره غارنشینان مورد استفاده بوده و اهمیت خود را در ادوار بعدی نیز حفظ نموده است.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

آبشار قینرجه

آبشار قینرجه تکاب شهرستان تکاب در جنوب شرقی استان آذربایجان غربی ، دارای منابع طبیعی و معدنی بسیاری بوده و اقتصاد این منطقه وابسته به کشاورزی و دامداری اغلب سنتی می‌باشد. منطقه تازه کند در شمال تکاب، همه ساله پذیرای هزاران نفر از نقاط مختلف دنیا است که از آثار باستانی و طبیعی این شهر به خصوص تخت سلیمان بازدید می‌کنند.
تخت سلیمان برای ساسانیان به مانند تخت جمشید برای هخامنشیان محترم و با ارزش بوده است. کوه شگفت انگیز زندان(کوهی توخالی با دیوارهایی عظیم)، آتشکده آذرگشنسب(که به مدت هفت قرن نماد اقتدار آیین زرتشت بوده است)، آثاری باستانی مربوط به دوره ساسانیان، دریاچه بسیار زیبا و همیشه جوشان تخت سلیمان( که با مساحت کم، عمقی بالای ۷۰ متر دارد)، دیواره سنگی عجیب موسوم به سنگ اژدها(که در اثر رسوبگذاری طبیعی جریان آب به وجود آمده است)، آب‌های گرم و چمن متحرک روستای بدرلو(که همانند یک جزیره کوچک و متحرک می‌باشد) و آبشار متحرک قینرجه از زیبایی‌های منحصربفرد این دیار اسرارآمیز می‌باشند.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

جزیره متحرک چملی

جزیره متحرک چملی یا چملی گول یا چمن متحرک ، نام یکی از دیدنی‌ترین و یکی از شگفتی‌های ایران در نزدیکی روستای بدرلو شهرستان تکاب در استان آذربایجان غربی می‌باشد.
این جزیره ای متحرک بر روی تالاب چملی قرار دارد. " چملی " در زبان محلی منطقه ، به معنای " جزیره ای از چمن بر روی برکه " می‌باشد. جزیره متحرک چملی از قطعه بزرگی " نی " با ریشه‌های به هم پیوسته و چسبیده و بدون ارتباط با زمین بر روی آب شناور مانده ، تشکیل شده است. این جزیره که بر روی آب معلق وشناور است دارای پوشش گیاهی کاملا مطلوب و مناسبی می‌باشد که حتی در سرمای هوای فصل زمستان سر سبزی خود را از دست نمی‌دهد.
این جزیره در 17کیلومتری شمال شرقی شهرستان تکاب و ۳ کیلومتری شرق روستای بدرلو ، با ارتفاع حدود 2340 متر از سطح دریا بر روی تالابی به شکل بیضی در ابعاد نسبی۱۰۰ متر در ۵۰ متر قرار دارد. همچنین چملی با ساحل کناری تالاب حدوداً 5/1 متر و در بعضی جاها حدوداً 7 الی 8 متر فاصله دارد. چمن متحرک 80متر مربع وسعت دارد.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

زندان برنجه

در روستای برنجه و در 28 کیلومتری شمال شهرستان تکاب در استان آذربایجان غربی پدیده زیبای طبیعی موسوم به زندان برنجه قرار دارد.
این چشمه آهک از دهستان چمن بخش تخت سلیمان و در دامنه کوه معروف به کوه طویله سلیمان واقع شده است که تشکیلات زمین شناسی متعددی در آن قرار دارد.
در جنوب روستای برنجه و در کنار رودخانه، در راستای شمالی جنوبی، دهانه‌های چند چشمه آهک ساز خشک شده را می‌توان دید که مشهورترین آنها زندان برنجه یا «دریای برنجه» نام دارد.
دهانه این چشمه بزرگ به شکل بیضی است. قطر بزرگ این بیضی ۱۰۰ متر و قطر کوچک آن ۵۰ متر است و ژرفایش نیز به حدود ۷۰ متر می‌رسد. در کف این سازه بزرگ طبیعی دریاچه ای آکنده از آب سرد و گاز کربنیک است.
این چشمه دیوارهای بلند و پرشیب دارد که از لایه‌های نازک تراورن تن نواری پدید آمده است. پایین رفتن از این دیواره‌های بلند بدون ریسمان و دیگر تجهیزات لازم غیر ممکن است بویژه آنکه کارشناسان احتمال می‌دهند وجود آب‌های گازکربنیک دار در ته دهانه چشمه موجب خردگی بیشتر دیواره شده و بر قطر آن افزوده است.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

کوه بلقیس

کوه بلقیس در جنوب استان آذربایجان غربی ,در هشت کیلومتری شمال شرقی مجموعه میراث فرهنگی وگردشگری تخت سلیمان شهرستان تکاب قرار دارد.
این کوه با دو قله بلند با ارتفاع ۳۲۰۰ متر و ۳۶۵۵ متر در ادامه سلسله کوههای شرق دریاچه ارومیه واقع شده است و با جذابیت خاص vشکل خوداز فاصله‌ی دور خودنمایی می‌کند.
در روزهای صاف وآفتابی قلل مرتفع سهند وسبلان از این کوه قابل مشاهده است.
مسیر‌های دسترسی به کوه بلقیس بخاطر نزدیکی دامنه کوه به جاده آسفالته وآبادای‌های اطراف بسیارساده وراحت بوده وصعود به قله آن برخلاف سایرقلل مناطق کوهستانی غرب کشور درفصل صعود زمستانی کم خطراست .
آسانترین مسیر دسترسی باشیب بسیارکم به قله این کوه بلقیس از نزدیکی‌های روستایی به نام امیر آباد واز مسیری زیبا به نام «ایل یولی» شروع می‌شود اما سادگی وراحتی مسیر ،مدت زمان رسیده به قله را یک ساعت طولانی‌تر می‌کند.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

آتشکده آذرگشنسب

آتشکده آذرگشسب یکی از معروفترین و بزرگ‌ترین آتشکده‌های فلات ایران است که در استان آذربایجان غربی در 49 کیلومتری شمال شرق شهر تکاب قرار دارد.
آذرگشسب در نزدیکی دریاچه ارومیه قرار دارد و در گذشته کاخ‌‌های بسیار باشکوهی اطراف آن بوده است.
این آتشکده در قرن‌های قبل از فتح اعراب مهمترین مرکز مذهبی شاهنشاهی بود و به طبقهٔ جنگیان و سپاهیان اختصاص داشته است.
منابع تاریخی قدیمی در مورد محل آتشکده با همدیگر تطابق ندارند، بعضی کتب محل آن را در کنار دریاچهٔ چی‌چست میدانند.
تاریخ شناسان و جغرافی‌دانان دوران اسلامی، مکان این بنا را در شیز واقع در تخت سلیمان کنونی می‌دانند که کنار دریاچهٔ کوچکی واقع شده و ۱۵۰ کیلومتر از دریاچهٔ چی‌چست فاصله دارد.
از نویسندگان دوران اسلامی، ابودلف در سفرنامهٔ خود، از شیز و آتشکدهٔ آذرگشسب توضیحاتی داده و دیگر تاریخ شناسان و جغرافی‌دانان از وی پیروی کرده‌اند.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

زندان سلیمان

کوه زندان سلیمان یا دیو سلیمان، کوه مخروطی شکلی است که درون آن خالی است این کوه در 3 کیلومتری غرب محوطه باستانی تخت سلیمان ,نزدیک شهرستان تکاب در استان آذربایجان غربی قرار دارد.
این بنا چهارگوش و برج مانند بوده که اکنون فقط یک دیواره آن باقی مانده است و احتمالا آرامگاه کمبوجیه بوده است.
این کوه هزاران سال پیش بر اثر وقوع آتشفشان بوجود آمده است,دهانه این کوه با قطری حدود 40 متر شبیه دهانه آتشفشان است.
این کوه حاصل میلیون‌ها سال فعالیت چشمه‌جوشان آرتزینی است و منشاء آن هم
آبهای زیرزمینی است.
زمین شناسان علت تشکیل این‌کوه را ناشی از رسوب کانی‌های آب دریاچه‌ای می‌دانند که هزاران سال پیش در این منطقه وجود داشته است.
این برج بر سکویی سه پله ای قرار داشته است,در ورودی این بنا در جهت شمال غربی بنا شده و ارتفاع آن از سطح زمین 7/50 متر است, بیست و نه پله برای اتاق بالای برج تعبیه شده بود, درب آن طوری ساخته شده بود بعد از بسته شدن دیگر باز نمی‌شد و این موضوع با آرامگاه بودن آن ارتباط دارد .
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]