مسجد حمامیان

تاریخ در اطراف شهر بوکان کنونی در استان آذربایجان غربی به طور گسترده ای گسترانیده شده، در پنج کیلومتری این شهر، در روستای حمامیان مسجد حمامیان و بقایای مدرسه قدیمی روستای حمامیان که هم اکنون قسمتی از کلاس‌های آن سالم مانده، قرار گرفته است.
این مسجد قبل از جنگ جهانی دوم در سال 1328 هجری قمری بنا شده، و موسس آن مرحوم محمود آقا ایلخانی زاده و معمار آن شادروان معمار باشی مراغه ای بوده است. بنای مسجد حمامیان مربع شکل است و جز معماری‌های بی نظیر مذهبی در ایران به شمار می‌رود. مسجد از ترکیب سنگ لاشه معادن اطراف، آجر خشتی، چوب گردو بنا گردیده است.
پی بنا که یکی از شاهکارهای معماری مقاوم در برابر زلزله و طوفان می‌باشد در عمق بیست متری زمین پی ریزی شده است. نمای کلی مسجد از هنر آجر تراشی بطور کلی بهره می‌برد. هنری که به خوبی و به زیبایی در هم ترکیب شده و مجموعه ای ابتکاری را پدید آورده است.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

مقبره حسن زیرک

مقبره حسن زیرک (زاده ۱۹۲۱ بوکان - درگذشته ۱۹۷۲ بوکان) خواننده ترانه‌های کردی در مناطق کردنشین غرب ایران در شهرستان بوکان از توابع استان آذربایجان غربی قرار دارد . از وی بیش از ۱۳۰۰ ترانه و آواز به یادگار مانده‌است. حسن زیرک در سال ۱۹۲۱ در بوکان به دنیا آمد. حسن زیرک با ضبط تعداد زیادی از آوازهای مردم کرد، سبب حفظ و نگهداری این آثار فرهنگی از گزند فراموشی شد. حسن زیرک از محبوبیت زیادی میان مردم کرد برخوردار است و همه ساله در مناسبت‌های فرهنگی کردها، آوازهای وی گوش فراداده می‌شود.
حسن زیرک پدیده موسیقی کردی سنتی و فولکلور بود.در ۱۳دی ماه۱۳۹۲در فینال مسابقه بهترین آهنگ فصل پاییز برنامه هفت ترانه شبکه شما ایران ترانه «رش اسمر» با کسب نزدیک به ۹۰هزار رأی مقام دوم را به دست آورد، همچنین با کسب بیش از ۵۵هزار رأی به عنوان آهنگ هفته بینندگان این شبکه برگزیده شد.
حسن زیرک در ۱ آذر ۱۳۰۰ (۲۲ نوامبر ۱۹۲۱) در محلهٔ قلعهٔ سردار شهر بوکان آذربایجان غربی در ایران به دنیا آمد. در پنج‌سالگی پدرش درگذشت و زندگی را در رنج گذراند.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

مقبره سردار بوکان

مقبره سردار بوکان در شهر بوکان از توابع استان آذربایجان غربی در داخل پارک عمومی قرار گرفته است و مربوط به دوره قاجاریه می‌باشد . زیربنای مقبره در سطح 198 مترمربع بوده است و دارای یک گنبد مرکزی ، ایوان و دو دهلیز در طرفین می‌باشد .
مصالح بکار رفته در بنا در قسمت پی از سنگ لاشه بصورت تفلیسی و دیوارها و گنبد و طلقها از آجر چهارگوش می‌باشد ، در ضلع جنوبی که ورودی بنا را تشکیل می‌دهد ، ایوانی با 2 ستون سنگی قرار گرفته است که زیبایی خاص به مجموعه داده است.
مقبره مذکور مدفن خانواده سردار عزیز خان مکری داماد امیر کبیر و فرمانده کل قشون ناصرالدین شاه می‌باشد که مورد توجه امیر کبیر بوده است.
بنای مذکور با معماری سنتی یکی از آثار قدیمی ارزشمند بوکان می‌باشد در ضلع جنوبی که ورودی بنا را تشکیل می‌دهد، ایوان با دو ستون سنگی قرار گرفته که زیبایی خاصی به مجموعه بخشیده است.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

پناهگاه حیات وحش سوتاو

پناه‌گاه حیات وحش سوتاو در شهرستان بوکان از توابع استان آذربایجان غربی واقع است. در ایران هم اکنون دشت « سوتاو » بوکان مهمترین زیستگاه پرنده میش مرغ در کشور است. این مکان به دلیل شرایط مطلوب و منحصر بفرد خود به مهمترین زیستگاه پرنده نادر میش مرغ در سطح کشور تبدیل شده‌است.
دشت سوتاو که یک پهنه تپه ماهوری به وسعت ۴۰۰ هکتار را در روستای حمامیان از توابع شهرستان بوکان شامل می‌شود، سالانه پذیرای ۲۰ تا ۲۵ قطعه از این‌نوع پرنده نادر است. اخیرا از سوی اداره کل حفاظت محیط زیست آذربایجان غربی، این منطقه به عنوان پناهگاه میش مرغ در آذربایجان غربی اعلام شده است. محل زیست این پرنده در آذربایجان غربی مناطق «آزاد»، «باجوند» و «کانی سیب» در مهاباد و «دشت سوتاو»، «حمامیان» و «ینگجه» در بوکان است.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

بوستان ساحلی بوکان

بوستان ساحلی بوکان در قسمت غربی شهر بوکان در جنوب استان آذربایجان غربی ایران قرار دارد.
ویژگی
یکی از بزرگترین پارک ھای واقع در استان آذربایجان غربی است و در قسمت غربی بوکان قرارگرفته است و بە سەبخش تقسیم شده است که عبارتند از :بخش مجتمع تفریحی بردەرش (کوەسیاە)؛ کوەھی درچندصدقدمی این پارک قراردارد و دارای طبیعت بکر و سرسبزی است. بخش جنوبی پارک ؛ باغ ھای امیرآباد قرارگرفتە اند باغهای معروف آلبالوی امیرآباد هر ساله پذیرای عده زیادی از مردم کردستان است .ھمچنین از حاشیه این پارک رود سیمینه رود عبور می‌کند.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

منطقه شکار ممنوع تالاب سه کانیان

منطقه شکار ممنوع تالاب سه کانیان در استان آذربایجان غربی و در 15 کیلومتری شمال شرقی شهر بوکان و در محور بوکان به میاندوآب قرار دارد. این دشت دارای 5 روستا به نام‌های سه کانیان، کانی علی گرده، کانی سور، کانی قلا و ارمنی بلاغی است.
حیات وحش
این دشت نیز یکی از مناطق جوجه‌آوری میش‌مرغ‌ها محسوب می‌شود. دشت‌های سوتا، حمامیان وسه کانیان شهرستان بوکان زیستگاه پرنده نادرمیش مرغ است. میش مرغ که در زبان محلی 'چه رگ' نامیده می‌شود، پرنده‌ای از خانواده 'هوبرگان' است که در دشت‌های وسیع بی‌درخت، زمین‌های استپی و کشتزارهای پهناور حبوبات و علفزارها زندگی می‌کند.
این پرنده دارای گردن و پاهایی کشیده، بالها و منقار پهن و پرهای رنگارنگ است و روی زمین لانه‌سازی می‌کند. میش مرغ در فصل بهار در هر دوره، دو تا چهار تخم می‌گذارد که پس از 25 تا 27 روز جوجه‌ها به دنیا می‌آیند. میش مرغ یکی از بزرگترین پرندگان ایران است و از نظر شکل و جثه شباهت زیادی به بوقلمون دارد.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

غار قلایچی

غار قلایچی در استان آذربایجان غربی و درحدفاصله ۹ کیلومتری شمال شرقی شهرستان بوکان و در مجاورت محوطه باستانی تپه قلایچی (قلعه و یک تپه مجاور) یکی از مراکز تمدن مانایی‌ها قرار گرفته و از دسته غارهای طبیعی ایران به حساب می‌رود، این در اثر نفوذ آب در طبقات آهکی شکل گرفته و از نظر ساختار غار؛ آن را از جملهٔ غنی‌ترین غارهای مکشوف ایران به به شمار آورند.
دهانه این غار با قطر ۸ متر در ارتفاع ۱۷۵۰ متری کوهی به همین نام قرار دارد. عمق غار تا رسیدن به کف تالار اول ۱۱۰ متر می‌باشد که مستلزم فرود بر روی تپه‌ای ۲۰ متری انباشته شده از سنگ، فضولات و لاشهٔ کبوترانی است که تا عمق ۴۰ متری غار لانه کرده‌اند. جالب است بدانید که تا شعاع ۲۰ متری دهانهٔ غار هیچ سنگی یافت نمی‌شود و تمامی این سنگ‌ها را در کف تالار اول می‌توان یافت.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

تپه باستانی قلایچی

تپه باستانی قلایچی در 12 کیلومتری شمال شرقی شهر بوکان ، در روستای قلایچی قرار دارد
این تپه یکی از آثار باستانی بسیار قدیمی در استان آذربایجان غربی است.
برای اولین بار در سال 1363 خورشیدی کاوشهای باستان شناسی به سرپرستی اسماعیل یغمایی در این تپه صورت گرفت و آثاری از هزاره اول قبل از میلاد کشف شد. بعدها عملیات حفاری در این تپه در سالهای 1379 و 1380 خورشیدی به سرپرستی بهمن کارگر کارشناس مدیریت میراث فرهنگیآذربایجان غربی (طی 9 فصل) صورت گرفت.
آثار و کتیبه هایی که از تپه قلایچی به دست آمده نشان می‌دهد که این تپه باستانی مرکز حکومت 'مانا'‌ها بوده که با دولت 'اورارتور' در شمال غرب و 'آشور' در غرب ایران معاصر بوده است.
مانا یکی از حکومت‌های ناشناخته شمال غرب ایران است و غیر از تپه قلایچی در تپه 'زیویه' کردستان و 'حسنلو' در آذربایجان غربی نیز نشانه‌های از مانایی‌ها پیدا شده است.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

مسجد جامع بوکان

مسجد جامع بوکان در کنار تپهٔ قدیمی قلعه سردار و در ضلع شرقی رود سرآب در شهر بوکان در استان آذربایجان غربی قرار دارد.
مسجد جامع بوکان، یکی از مسجد‌های قدیمی این شهر است که در دوره قاجاریه و به سبک این دوره طراحی و ساخته شده است.
مسجد جامع بوکان با معماری سنّتی اسلامی در زمینی به مساحت 1871مترمربع قرار دارد.
بانی نخستین این بنا به دستور حاکم وقت بوکان یعنی سیف‌الدین خان مکری فرزند عزیز خان سردار کل ناصرالدین‌شاه آغاز شده .
در سال ۱۳۱۰ هجری قمری علی اصفهانی مسجد جامع بوکان را با ۱۲ گنبد و ۶ ستون از جنس سنگ‌های آهکی تراشدار بنا کرد.
بنای مسجد در سال ۱۳۴۵ گسترش پیدا کرد و ۴ گنید آجری و ۳ ستون به آن اضافه شد.
این مسجد شانزده گنبدی با طول و عرض 25*30 متر بر روی نه ستون احداث شده است. شش ستون اولیه آن از سنگ‌های آهکی تراش دار است.
تابلویی که در سردر مسجد نصب شده است شناسنامه آن را بیان می‌کند
تابلویی که در سردر مسجد نصب شده است و وسعت مسجد و تزئینات و طاقهایی که در یک سمت قرار گرفته‌اند، از مشخصات اصلی این مسجد هستند.
روبه‌روی مسجد بازاری وجود دارد که به نام بازار سردار شهرت دارد.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

سد شهید کاظمی ( سد بوکان )

سد شهید کاظمی یا سد بوکان برای تنظیم و استفاده از آب و سیلابهای رودخانه زرینه جهت آبیاری اراضی پایین‌دست سدی در محل جنوب‌شرقی شهر بوکان از توابع استان آذربایجان غربی بر روی این رودخانه بسته شده است .
بوکان از دو کلمه (بوک) به معنی عروس و (آن) که علامت جمع است تشکیل گردیده و معنی عروسان یا عروسها را می‌دهد.گویا بوکان در مسیر چند راه قرارداشته و اغلب روستائیان هنگام عروسی که عروسشان را از یک ناحیه به ناحیه دیگر می‌برده‌اند، از این روستا عبور می‌دادند و در پیرامون استخر آب آن به رقص و پایکوبی می‌پرداخته‌اند به بوکان معروف گردیده است .

این سد که پیش‌تر‌ها به نام کوروش کبیر بوده سدی است خاکی با هسته رسی .
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]