امروز: شنبه، 3 تیر 1396

توریسم تراول

سایت گردشگری ایران و جهان

تالاب سولدوز

تالاب سولدوز در استان آذربایجان غربی قرار دارد. شهرستان نقده به خاطر قرار گرفتن در مسیر مهاجرت پرندگان مهاجر مامن پرندگان و حتی محل زاد و ولد پرندگان است . یکی از این تالاب‌ها تالاب سولدوز می‌باشد که در بخش انتهایی زهکش سد حسنلو با وسعت آبی 800 هکتار در داخل پارک ملی دریاچه ارومیه واقع شده است .تالاب سولدوز یکی از چندین تالاب شهرستان نقده است. نام این تالاب از نام منطقه ای که کل محدوده شهرستان نقده را در بر می‌گیرد گرفته شده است.
مساحت کل تالاب حدود 200 هکتار و ارتفاع آن از سطح دریا 1280 متر است. گیاهان مهمی که در این تالاب وجود دارند عبارتند از نی ، جگن ، گز و از حیات وحش چنانچه در زمان مناسب که به نظر ماه‌های اسفند فروردین است به آنجا سفر کنید گونه هایی نطیر فلامینگو ، پلیکان سفید ، چوب پا ، تنجه ، آنقوت وگونه هایی از مرغابی‌ها و آبچلیک سانان می‌توان در آنجا دید.

تالاب درگه سنگی

تالاب درگه سنگی در گویش محلی به آن سیران گلی می‌گویند . این تالاب دائمی در شهرستان نقده از توابع استان آذربایجان غربی بامساحت حوضه آبریز 2100 هکتار در ارتفاع 1280 متری ازسطح آبهای آزاد واقع است.
منبع تامین آب آن روانابهای فصلی ناشی از بارندگی، مازاد جریان آب انهار،سنتی منشعب ازرودخانه گدارنقده،جریان چشمه هاونشت آبهای زیرزمینی می‌باشد. این تالاب از شمال به رشته کوههای سنگی و از مغرب و جنوب غربی به اراضی چمن زار و پست و شور با شیب 0 تا 5/0 درصد منتهی می‌شود که این اراضی با افزایش میزان آب به زیر آب می‌رود. و از شرق و جنوب به ارتفاعات نیمه سنگی تا سنگی با خاک کم منتهی می‌شود. مساحت این تالاب حدود 380 هکتار است، عمق متوسط این تالاب 100 سانتیمتر و حداکثر عمق آن 162 سانتیمتر است.
پوشش گیاهی قابل توجه دربخش جنوبی تالاب ،تنوع وکثرت فیتوپلانکتونها و گونه‌های جانوری بی مهرگان درآب این تالاب نظیر انواع بنتوزها و زئوپلانکتونها، زیستگاه بسیارمناسبی رابرای پرندگان آبزی وکنارآبزی بوجود آورده است.ازپرندگان شاخص این تالاب میتوان به فلامینگو، اردک سرسفید، انواع مرغابیها، چنگر اشاره نمود.

موزه نقده

موزه نقده در مساحتی بالغ بر 600 متر مربع در سال 1379 در شهر نقده از توابع استان آذربایجان غربی افتتاح و فعالیت خود را به عنوان موزه باستان شناسی منطقه آغاز کرد , ساختمان موزه در دامنه تپه و در مجاورت یک مجموعه تفریحی قرار گرفته است .
شهرستان نقده ( منطقه سولدوز ) از دیرباز محل سکونت انسان‌ها بوده و سابقه سکونت در این منطقه به 8000 سال قبل باز می‌گردد . بررسی‌های انجام گرفته توسط خانم ماری ویت ( از اعضای هیئت حفاری مشترک ایران و آمریکا در تپه حسنلو ) بر روی تپه حاجی فیروز ( در 8 کیلومتری شمال شرقی نقده ) نشانگر سکونت انسانهای عصر نوسنگی در این تپه می‌باشد .
این موزه دارای یک سالن نمایش می‌باشد که ویترین‌های آن چوبی و به دو گونه تلفیق با ستونها و دیوار سالن نمایش طراحی شده است

تفرجگاه یئددی گوز ( هفت چشمه)

تفرجگاه هفت چشمه (یئدی گوز ) در استان آذربایجان غربی و در 3 کیلومتری جنوب غربی شهر نقده و در قسمت شرقی سلطان یعقوب واقع است .
یئددی گؤز در زبان ترکی به معنی هفت چشم است ,در این چشمه آب از 7 نقطه از دل کوه کنار آن جاری می‌شود و یک چشمه با صفا را تشکیل می‌دهد.
گفته می‌شود در گذشته طعم و مزه هر چشم و آب جوشان هر یک از این 7 نقطه با دیگری متفاوت بوده و دارای املاح معدنی بخصوصی می‌باشند.
حوضی به شکل کوزه در پایین کوه ساخته شده که اهالی انواع ماهی را در آن رها کرده اند واطراف آن با پیاده روهایی غیر هم سطح با پوشش گیاهی و درختان سرو و چنار بلند که در لابه لای آنها آلاچیق هایی قرار دارد تشکیل شده است.
سکوهای استراحت و محل اتراق برای مهمانان اطراف این چشمه وجود دارد و شب‌ها چراغ برجک نور زیبائی خاصی به این منطقه می‌بخشد.

دره سلطان یعقوب

شهرستان نقده (سولدوز) در جنوب استان آذربایجان غربی قرار دارد ,مرکز این شهرستان نقده است و دره سلطان یعقوب در این شهرستان واقع شده است .
نقده در دشت سولدوز واقع شده و دشتی حاصل‌خیز است که از شمال به دریاچه ارومیه اشراف دارد.
نقده باغ‌های سیب و انگور زیادی دارد,در اوایل آبادانی این سرزمین برنج یکی از عمده محصولات زیر کشت آن بوده است.
بر اساس سرشماری سال ۱۳۸۵جمعیت این شهرستان ۱۱۷٬۸۳۱ نفر بوده‌است.
روستای بالقچی با جمعیت حدود 1000نفر در 1.5 کیلومتری جنوب غربی شهرستان نقده از توابع استان آذربایجان غربی قرار گرفته است .
روستایی با بافت متمرکز است که از وسط آن رودخانه‌ی بالقچی عبور میکند.

حمام تاریخی میرزا رسول

حمام تاریخی میرزا رسول مهاباد در استان آذربایجان غربی در کنار یکی از گذرگاه‌های قدیمی بازار در مرکز شهر مهاباد ( تقاطع خیابان طالقانی و سید نظام ) قرار گرفته است و قدمت آن به همراه مسجد جامع و حوضخانه‌های سنتی این شهر به دوران صفویه و قاجاریه بر می‌گردد .
این حمام که ساختاری مشابه دیگر گرمابه‌های قدیمی ایران دارد شامل سربینه، گرمخانه و فضای انتقالی و گنبد است . هر کدام از گنبدهای گرمخانه و سربینه ، چهار نورگیر در بغل و یک نورگیر در مرکز دارد .
خزینه این حمام در قسمت گرمخانه است . بینه آن دارای پلان تقریباً مربع شکل بوده و همچنین دارای پشت بند می‌باشد . حمام دارای دو گنبد نا برابر است که بر روی هر کدام چهار عدد نورگیر قرار گرفته است .
تفاوت اندازه و ارتفاع گنبدها به فضای تاریخی این حمام تنوع خاصی بخشیده است . ورودی کنونی این بنا الحاقی است که اخیراً احداث شده و ورودی اولیه آن از بازار اصلی بوده که اکنون راهروی آن به مغازه تبدیل شده است .

تالاب قوپی بابا علی

تالاب قوپی بابا علی در استان آذربایجان غربی با ویژگیهای طبیعی و پرندگان خاص خود در میان مناطق تحت مدیریت سازمان حفاظت محیط زیست یکی از تالابهای مهم منطقه مهاباد محسوب گشته، در لیست تالابهای مهم بین‌المللی کنوانسیون رامسر قرار دارد و از بهترین زیستگاه پرندگان آبزی و کنار آبزی بشمار می‌رود.
این تالاب در کیلومتر 35 و عمق 5/2 کیلومتر جاده ترانزیتی مهاباد - میاندوآب و در نزدیکی قریه قوپی بابا‌علی قرار گرفته است.
وسعت آن 1000 هکتار می‌باشد.میزان املاح آن از غلظت بالایی برخوردار است بطوریکه در سالهای 1353 و 1354 مقدار زیادی نمک بعد از خشک شدن تالاب برداشت می‌گردید، البته در حال حاضر مقدار نمک آن کمتر گردیده است.
تالاب قوپی بابا‌علی دارای دیپلم افتخار از سازمان ملل متحد "یونسکو" است و پرندگانی نظیر اردک سرسبز، حنایی، آنقوت، انواع غاز وحشی، تنجه و ... در آن زیست می‌نمایند. تالاب قوپی باباعلی در 30 کیلومتری شمال مهاباد واقع شده است.

تالاب کانی برازان

تالاب کانی برازان در شهرستان مهاباد از توابع استان آذربایجان غربی طی مصوبه شماره ۳۴۲ شورای عالی محیط زیست (کمیسیون زیر بنائی دولت) مورخ ۱۳۹۰/۵/۴ بعنوان پناهگاه حیات وحش تالاب کانی برازان به مناطق تحت مدیریت سازمان حفاظت محیط زیست پیوسته است.
پناهگاه حیات وحش تالاب کانی برازان با مساحت ۸۷۶ هکتار در استان آذربایجان غربی و در جنوب دریاچه ارومیه قرار دارد. با توجه به وجود پتانسیل‌های موجود این تالاب به عنوان نخستین سایت پرنده نگری کشور نیز انتخاب شده است.
تالاب کانی برازان در قسمت شمالی حوزه آبریز رودخانه‌های مهابادچای و سیمینه رود واقع است که در شمال و شرق روستای قره داغ گستره شده و تا تالاب گروس امتداد می‌یابد.
احداث زهکشی اصلی ساحل راست شبکه آبیاری مهاباد ،تالاب کانی برازان را از بقیه اراضی تالابی مجاور جدا کرده است

دریاچه سد مهاباد

دریاچه سد مهاباد یکی از سدهای استان آذربایجان غربی است با ارتفاع ۴۷٫۵ متر و طول ۷۰۰ متر که در شهر مهاباد واقع شده است.
سد مهاباد در سال ۱۳۴۸ توسط مهندسان یوگوسلاویایی ساخته شده است. نوع این سد، سنگریزه‌ای با هسته رسی مایل می‌باشد. این سد جزو ده سد پرآب کشور است و در حالت کلی مجموع حجم کل ورودی سالیانهٔ آن معادل ۳۳۹/۳۰۴ میلیون مترمکعب است.
این سد شامل دو توربین فرانسیس جمعا به قدرت ۶ مگاوات (دو توربین ۳ مگاوات) است.ظرفیت تولید این نیروگاه ۶ مگاوات است.
جاده‌های ارتباطی مهاباد به سردشت و پیرانشهر از کنار این دریاچه زیبا عبور می‌کند. از نواحی دیدنی اطراف این دریاچه می‌توان به جزیره، قاضی آباد، سر میدان و تاقه دار (تک درخت) اشاره کرد.

مقبره‌ی باستانی بداق سلطان

مقبره باستانی بداغ سلطان در جنوب شهر مهاباد در استان آذربایجان غربی بر روی تپه‌ای واقع شده است.
قبرستانی کهنه در این منطقه قرار گرفته که به واسطه قرار گرفتن آرامگاه بداغ سلطان در آن، قبرستان (بداغ سلطان) نامیده می‌شود و همچنین به گومبه زان (گنبدان) نیز مشهور است.
آرامگاه بداق سلطان مکری یکی از سرداران شاه عباس صفوی است .
بداق سلطان یابداغ سلطان فرزند شیرخان و از نوادگان صارم بیگ مکری است که نام وی در تاریخ اجتماعی منطقه همیشه به نیکی برده شده که به واسطه آثار ارزشمند تاریخی که از خود به جای گذاشته نام وی درخشندگی خاصی نسبت به اخلا ف خویش دارد.
بداغ سلطان در زمان شاه سلیمان صفوی زندگی می‌کرده و بسیار مورد توجه و احترام او بوده و نزد مردم به علت خدماتی که به آنها و خاک مکری انجام داده محبوبیت زیادی داشته است.
از سال 1063 تا 1111 هجری قمری بداغ سلطان حکمران منطقه‌ی عمومی مهاباد با وسعت زیادی بوده و مسجد جامع (مسجد سرخ) یا مدرسه شاه سلیمان صفوی که شاهکار معماری منطقه است ازجمله آثار باقیمانده او است.