امروز: جمعه، 8 اردیبهشت 1396

توریسم تراول

سایت گردشگری ایران و جهان

موزه پارک معلم میاندوآب

موزه پارک معلم میاندوآب یکی از قدیمی‌ترین موزه‌های استان آذربایجان غربی می‌باشد که به عنوان یک گنجینه باستان شناسی به تحولات تا هشت هزار سال پیش می‌پردازد.
این موزه در پارک معلم و در مرکز شهر میاندوآب قرار دارد . اشیاء قدیمی موجود در این گنجینه از جنس سنگهای اپسیدن سفال شیشه فلز کاشی اجر و سکه می‌باشند.
این موزه در سال هزار و سیصد و چهل و شش شروع به کار کرد که ساختمان جدید آن در سال هزار و سیصد و هشتاد و سه باز سازی شده است و در آن بیش از دویست قطعه از اشیاء تاریخی و باستانی نگهداری می‌شود که شامل انواع ظروف سفالی، قران و نسخ خطی ، ریتونهاو سکه‌های دوران باستان و هخامنشی و ساسانیان می‌باشند.

قلعه بخدک

شهر میاندوآب یکی از شهرهای جنوبی استان آذربایجان غربی در شمال غرب ایران است. این شهر در جنوب دریاچه ارومیه و میان دو رود زرینه‌رود و سیمینه‌رود قرار دارد
میاندوآب به ترکی، قوشا چای نامیده می‌شود.
قلعهٔ بخدک یا بختک در روستای میلان که یکی از روستاهای میاندو آب است قرار دارد که بقایاى خرابه‌هاى آن هنوز هم مشاهده می‌شود.
ظاهرا یکى از سرداران خسرو انوشیروان به نام بخدک این بنا را ساخته شده است.

زرینه رود

رودخانه زرینه‌رود (جغاتو) روی در جنوب شرقی استان آذربایجان غربی در شهرستان میاندوآب قرار دارد.
طول این رودخانه 300 کیلومتر و حوزه ‏آن بیش از 1100 کیلومتر مربع است . متوسط آبدهی این رودخانه ماهانه 5/139 میلیون متر مکعب برآورد شده است.
این رود طولانی‌ترین رود استان است که طول شهرستان شاهین دژ و میاندوآب را می‌پیماید و به دریاچه ارومیه می‌ریزد.
این رود از کوه‌های «چهل‌چشمه» در شهرستان سقز استان کردستان سرچشمهٔ می‌گیرد و در شهرستان تکاب رودخانه‌های خورخوره و ساروق و در شهرستان شاهین دژ رودهای هولاسو و هاچه سو و محمودآباد و آجرلو چای و در شهرستان میاندوآب رود لیلان چای به آن می‌پیوندند
سد بوکان روی این رودخانه قرار دارد که میزان آب خروجی را تنظیم می‌کند.

دره زولا چای

شهر سلماس یکی از شهرهای استان آذربایجان غربی و مرکز شهرستان سلماس است. این شهر در ۸۰ کیلومتری شمال ارومیه در مسیر راه ارتباطی ارومیه-تبریز واقع شده‌است.
دره زولاچای ، در شهرستان سلماس قرار دارد که رودخانه زولا، در آن جاری است.
دره زولا چای یکی از زیباترین و قشنگ‌ترین مناطق شهرستان سلماس به شمار می‌آید . کوهها و مناطق سر سبز و آب رودخانه ,زیبایی این منطقه را چند برابر کرده است
رود زولاچای رودی فصلی در سلماس است که از کوه‌های اطراف کهنه‌شهر جریان پیدا می‌کند و به دریاچه ارومیه می‌ریزد.
این رود از بلندی‌های معروف به ساری‌داش سرچشمه گرفته در یک بستر عریض ۱۲۰ متری حرکت می‌کند.

آبگرم معدنی روستای زاویه سفلی

آبگرم معدنی روستای زاویه سفلی در شهرستان چالدران از توابع استان آذربایجان غربی به علت داشتن مواد عالی فسفر، گوگرد و حرارت بین 18 تا 52 درجه، مفید برای آب درمانی، امراض جلدی و پوستی، روماتیسم و دردهای مفصلی است.
روزانه ده‌ها نفر از اهالی و علاقه مندان به شنا و آب درمانی برای استفاده به این چشمه آبگرم معدنی می‌روند.
این منطقه دارای ظرفیت‌های مناسب برای توسعه گردشگری است و با اندکی سرمایه گذاری و برنامه ریزی می‌توان از امکانات مفید آن از قبیل آب و هوای مساعد و مطبوع، کوه و طبیعت، آب معدنی و آب درمانی برای تبدیل به منطقه جذب گردشگر استفاده کرد.

آرامگاه سید صدرالدین

آرامگاه سید صدرالدین درکوهپایه شمالغرب شهرستان چالدران و درکناره جنوبی جاده شوسه روستای گل اشاقی به سعدل در استان آذربایجان غربی قرار دارد.
این بنا متعلق به دوره اسلامی عصرصفویه است و بعد از تاریخ جنگ دشت چالدران که بین سپاه ترک و شاه اسماعیل صفوی رخ داده ساخته شده است.
این مقبره به سید صدرالدین صفوی، وزیر اعظم شاه اسماعیل صفوی تعلق دارد که در جنگ چالدران با همراهی 27 هزار نفر از سربازان اسلام در این محل به شهادت رسید که آرامگاهش در کنار امیر عبدالباقی و دیگر شهیدان این جنگ، واقع شده است.
این آرامگاه از بیرون 6ضلعی و از درون مدور است.
این بنا به صورت بنای شش ضلعی در دشت وسیعی ساخته شده است.
این دشت واقعه تاریخی جنگ چالدران و جنگ ایران و عثمانی را یاد آور می‌شود . در این جنگ در تاریخ دوم رجب سال920 هجری قمری برابر با دهم شهریورماه 893 خورشیدی رخ داد.
در این جنگ سپاه ایرانی به فرماندهی شاه اسماعیل صفوی در راه حفاظت از استقلال وطن در نبردی نابرابر،با دشمن جنگید.

کلیسای سورسور

آدرس : استان آذر بایجان غربی - شهرستان چالدران - روستای بارون
کلیسای سور سور که به نام «کلیسای زور زور» نیز معروف است در کنار سد بارون در 20 کیلومتری ماکو در روستایی به نام بارون و 12 کیلومتری شمال غرب قره کلیسا قرار دارد. این بنا دارای اهمیت فرهنگی و تاریخی است.
این کلیسای صلیبی شکل است که بیشتر به یک نمازخانه کوچک شبیه‌است .
در سال‌های 1315 تا 1324 میلادی در این مکان کلیسا و دیر مریم مقدس به وسیله اسقف بسداچی زاکاریا ساخته شده است.
این بنا با سنگ‌های تراشیده شده در حجم‌های مختلف ساخته شده است. نمای کلیسا بسیار ساده است و فقط در اطراف پنجره‌ها و نورگیری‌ها با ستون‌های کاذبی که به قوسی جناغی منتهی می‌شوند تزیین شده است.

جنگل میرآباد

روستای میرآباد در استان آذربایجان غربی و در غرب شهرستان اشنویه و در مجاورت رودخانه گادر واقع شده و تابع بخش نالوس میباشد. این روستا 12 کیلومتر با شهر اشنویه فاصله دارد.
برای بازدید از جنگل میرآباد باید از جاده اشنویه - پیرانشهر اقدام کرد. بعداز عبور از پل موسوم به "پل پوش آباد" در سمت راست، جاده خاکی قرار دارد که به طرف روستای هق و سپس به میراوه منتهی می‌شود.

تپه حسنلو

آدرس : استان آذربایجان غربی - 12 کیلومتری جنوب غربی دریاچه ارومیه و 9 کیلومتری شمال شرقی شهرستان نقده - بین دهکده‌های امین لو و حسنلو
تپه‌ی حسنلو در ۷ کیلومتری شهر نقده قرار دارد و یکی از تپه‌های باستانی ایران است که قدمت آن به بیش از ۶ هزار سال قبل از میلاد می‌رسد تپه حسن‌لو با وسعت30 هکتار و ارتفاع 20 متر در 7 کیلومتری شمال شرق شهر نقده در استان آذربایجان غربی و در کنار روستای حسن لو واقع شده است. جام بزرگ طلایی حسن‌لو که مربوط به دوران مانائی می‌باشد در این تپه کشف شده است.
بنا به ارزیابی‌ها، قدمت این تپه به 6000 سال قبل از میلاد می‌رسد و تا دوره اسلامی نیز محل سکونت و استقرار بوده و کاوش‌ها نشان می‌دهد چندین بار به علت آتش سوزی تخریب و مجددا بنا گردیده است. با اکتشافات انجام شده و خارج شدن شهر باستانی از زیر خاک آثاری از جمله زیور آلات زنانه، مجسمه‌های تزئینی، خنجرها و دشنه‌های آهنی و برنزی و... کشف شده است.
جام زرین حسن‌لو به ابعاد 21 سانتی متر بلندی و 25 سانتی متر قطر و 950 گرم وزن متعلق به هزاره اول قبل از میلاد است و از یکی از اتاق‌های سوخته در سال 1338 کشف شده و روی آن نقش خدایان سه گانه‌ای سوار بر ارابه دیده می‌شود. خدای آب، خدای زمین و خدای خورشید؛ همینطور کاهنی که جام بلندی به دست دارد و چندین نقش دیگر که از بارزترین نمونه‌های هنر دوران خود است .

داش تپه

داش تپه در کنار روستای داش تپه در ۲۱ کیلومتری شمال غرب شهر میاندوآب از توابع استان آذربایجان غربی قرار دارد
آثار قلعه مانندى که روزگارى بر فراز آن بوده و دهانهٔ آن با وسایل و مصالح لازم و با نهایت مهارت مسدود شده است,دیده میشود.
در سمت شرقی تپه ، محل یک درب ورودی به درون تپه دیده می‌شود که از ساروج و آهک ساخته شده است ،
اهالی محل ، اقدامات زیادی برای ورود به تپه ( درون قلعه ) انجام داده اند که تاکنون بی نتیجه مانده است .
محققین و باستانشناسان بسیاری از این تپه دیدن کرده اند و مقداری از بقایای ظروف سفالین خرد شده در اطراف تپه پیدا کرده اند.