امامزاده سید اسماعیل

در استان آذربایجان شرقی و در ضلع جنوبی مسجد جامع شهر میانه ، بقعه ای وجود دارد که به مقبره کمال الدین نیز مشهور است. این بقعه متعلق به امامزاده اسماعیل و دارای گنبدی پوشیده از کاشی‌های فیروزه رنگ است.
از بنای اولیه امامزاده تنها کتیبه ای بر بالای سر در بنای فعلی باقی مانده که تاریخ 1258 ه.ق و اسم بانی بنا، به نام "مشهدی بایرامعلی بن عوض "بر رویآن حک شده است. مناره‌ی بلندی به ارتفاع 13 متر در صحن بقعه وجود دارد که دارای دو کتیبه‌ی سنگی است.
آن گونه که روی سنگ مزار ایشان حک شده کشف مزار شریف ایشان مربوط به سال 923 ق است. این بقعه از این تاریخ به بعد مورد توجه اهالی میانه قرا گرفته است.
اهالی میانه معتقدند که ایشان نواده امام جعفر صادق (علیه السلام) است و عده ای هم امامزاده سید محمد مدفون در روستای کندوان را پدر امامزاده اسماعیل (علیه السلام) می‌دانند.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

سد آیدوغموش

سد آیدوغموش به فاصله تقریبی 20 کیلومتر در جنوب غربی شهرستان میانه در استان آذربایجان شرقی ، در شمال غربی ایران قرار دارد.
این سد با انگیزه بهره گیری از جریان سطحی رودخانه آیدوغموش که از شاخه‌های اصلی رودخانه قزل اوزن می‌باشد وبه منظور توسعه و بهبود آبیاری اراضی منطقه طراحی شده است.
سد آید و غموش از نوع سنگریزه أی با هسته ناتراوای میانی به ارتفاع 87 متر از پی می‌باشد. عمق حفاری در زیر بستر رودخانه برای رسیدن به سنگ سخت حدود 20 متر می‌باشد. طول و عرض تاج سد بترتیب 297 متر و 12 متر و رقوم آن 1350 متر از سطح دریا می‌باشد.
تراز آستانه سرریز 5/1341 متر از سطح دریا است. حجم مخزن سد در تراز نرمال ، 7/145 میلیون متر مکعب، حجم مفید آن 137 میلیون متر مکعب و حجم آب تنظیم شده 131 میلیون متر مکعب است. برای انجام عملیات تزریق در پی و جناحین، گالری تزریق مشتمل بر دو بخش روباز و تونلی طراحی شده است
سنگ پی در ساختگاه سد آید و غموش مجموعه أی از تراکی آندزیت ها، آگلومراها و برشهای آذرین است که در تکیه گاه‌ها با برشهای نه چندان سخت رسوبی پوشانده شده اند. به منظور به سازی پی و جناحین عملیات تزریق در بستر و جناحین سد پیش بینی شده است.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

کاروانسرای جمال آباد

کاروانسرای جمال آباد در دامنه روستای جمال آباد در 35 کیلومتری شهرستان میانه از توابع استان آذربایجان شرقی واقع شده است. این بنا که در سال ۱۰۶۵ هجری قمری توسط شاه عباس بنا شده‌است. از زیباترین و بزرگترین کاروانسراهای آذربایجان می‌باشد .
"به نوشته شوالیه شارون نویسنده و جهانگرد معروف نیز، این کاروانسرا در تاریخ ۷۳۳ هجری قمری بدست غیاث الدین محمد، وزیر سلطان ابوسعید، سلطان مغول ساخته شده‌است."
کاروانسرای جمال آباد دارای حیاط مرکزی با چهار ایوان می‌باشد، سردرِ بنا دو طبقه بوده و چهار برج مدور در چهار طرف پلان آن وجود دارد. در سال ۱۲۳۴ ه.ق در هنگام بازدید "موریس دو کتز بوئه" از این اثر تاریخی گرچه حدود ۵۲۰ سال از بنای آن می‌گذشت، همچنان در نهایت زیبایی و استحکام بوده‌است.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

روستای توشمانلو

روستای توشمانلو یکی از روستاهای استان آذربایجان شرقی است که در دهستان گرمه شمالی بخش کندوان شهرستان میانه واقع شده‌است.
وجه تسمیه:
توشمان در فرهنگ لغات مانند لغت نامه‌ی علامه دهخدا قصر ،کوشک،محل جمع هم معنی شده است.پسوند لو که به توشمان اضافه شده است "توشمانلو"به معنی قصر سنگی می‌باشد.معنی دیگر لو در زبان آذری نفر است پس توشمانلو یعنی افراد قصر سنگی.
قدمت تاریخی توشمانلو:
از یافته‌های باستان شناسی چنین استنباط می‌شود این روستا چندین قرن تاریخی است که مسکون بوده است .توشمانلو روستایی است که با توجه به وجود گورهای باستانی و قلعه‌ای که گویا متعلق به دوره بابک است، اهمیت و پتانسیل زیادی از نظر مطالعات باستان شناسانه دارد.
موقعیت جغرافیایی توشمانلو:
از قدیم الایام در محاورات مردم ،محل قرار گرفتن این روستا را در فاصله ۱۱ فرسنگی شهرستان میانه آورده اند.امروزه در تقسیمات کشوری در مجموعه دهستان گرمه شمالی بخش کندوان ،شهرستان میانه استان آذربایجان شرقی می‌باشد.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

منطقه حفاظت شده کاغذکنان

منطقه حفاظت شده کاغذکنان در استان آذربایجان شرقی با مساحت 50624 هکتار در بخش کاغذکنان، در جنوب شهرستان میانه قرار دشته و در سال 1390 از وضعیت شکار ممنوع به منطقه حفاظت شده ارتقاء یافته است.
این منطقه از سمت شمال به منطقه شکارممنوع کاغذکنان، از شرق به منطقه شکار ممنوع مشکول و منطقه حفاظت شده آق داغ در استان اردبیل،از جنوب به منطقه حفاظت شده دشت سهرین در استان زنجان و از سمت غرب به منطقه شکار ممنوع کاغذکنان متصل می‌باشد.
این محدوده دارای حداقل ارتفاع 700 متر در قسمت دشتی و حداکثر ارتفاع 2100 متر در ارتفاعات (مرز اردبیل) و شیب متوسط 15-20%، که 25% محدوده دارای شیب بیش از 20% می‌باشد.
این منطقه از نظر واحدهای ژئومورفولوژی دارای سه واحد کوهستانی، تپه ای و دشتی بوده و رودخانه قزل اوزن بعنوان زیستگاه آبی نه تنها آب مورد نیاز وحوش را تامین می‌نماید بلکه بعنوان یک خرد زیستگاههای داخل محدوده کاغذکنان قرار دارد که مجموعه قابلیت فوق به همراه موقعیت منطقه از جمله متصل بودن این زیستگاه به منطقه شکار ممنوع مشکول و حفاظت شده آق داغ در استان اردبیل و منطقه حفاظت شده سهرین در استان زنجان اهمیت اکولوژیکی آنرا دو چندان می‌نماید.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

چشمهٔ سیدلر میانه

توریستی‌ترین روستای شهرستان میانه در استان آذربایجان شرقی روستای سیدلر است که در 48 کیلومتری شهر میانه قرار دارد که چشمهٔ سیدلر در آن واقع شده است .
این روستای زیبا به عنوان یکی مناطق هم مرز با استان اردبیل می‌باشد.
همسایگان همجوار این روستا توشمانلو و آرموداق هستند
این روستا جاذبه‌های گردشگری و مناطق کوهستانی و جنگلی و باغ‌های زیبایی دارد
که این روستا را به مکانی زیبا تبدیل کرده و مکان مناسبی برای افرادی است که به آرامش و هوای پاک احتیاج دارند.
بیشتر محصولات باغی این روستا سیب، زردآلو، گردو، گیلاس، البالو، گوجه سبز، انواع آلو است که جنبه صادراتی نیز دارد و به عنوان یکی از قطب تامین کننده میوه کشور است
کوهها و کوهستانهای این روستا سرشار از گیاهان دارویی می‌باشد که در بیشتر موارد در درمان بیماری‌ها استفاده خوبی دارد.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

قلعه دختر میانه ( قیزقالاسی )

قلعه دختر میانه در استان آذربایجان شرقی در 2 کیلومتری جنوب پل دختر شهرستان میانه روی صخره سنگی که به جاده کاروان رو مشرف است، ساخته شده است.
باتوجه به آثاربه جامانده ، ظاهرآ قلعه درسه طبقه ساخته شده که دراثرگذشت زمان وخرابی‌های به بار آمده ، سقف‌ها ی چوبی که هنوز هم آثاروسوراخهای تعبیه چوب دردیوارهای قلعه ، بخصوص درقسمت کناری ورودی اصلی بطورمشخص دیده میشود، بداخل قلعه فرو ریخته است.
این قلعه به شکل کثیرالاضلاع غیر منظم از سنگ آجری ساخته شده است و سه قسمت دارد.
یکی از این سه قسمت دیوار بیرونی است که از دیگر قسمتها قطورتر بوده که بوسیله ۲۴ برج دیدبانی ا ز قلعه پاسداری می‌شد.
بخش بعدی دیوار داخلی است که حافظ قسمت اصلی قلعه است
بخش سوم قسمت داخلی قلعه است که محل فرماندهی دژ محسوب می‌شود.
زمان ساخت قلعه به قرن هفتم هجری تخمین زده می‌شود ولی با توجه به پایه‌های ساخت قلعه و مصالح بکار برده شده تخمین به اوایل دوره ساسانیان نیز زده می‌شود .
قلعه دختر به یکی از سرداران معروف بابک خرم دین به نام ساسان متعلق بود و روزگاری به نام قلعه ساسان معروف بوده است.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

پل دختر میانه

پل دختر پل تاریخی و هنری در مسیر زنجان ـ میانه (20 کیلومتری جنوب شرقی شهر میانه) از توابع استان آذربایجان شرقی ،در جایی که رودخانه قزل اوزن به دامنه شرقی قافلان کوه می‌رسد بر روی این رودخانه قرار دارد.
از تاریخ ساختمان پل اطلاعات درستی در دسترس نیست . عده‌ای از باستان‌شناسان تاریخ پایه‌های آن را به عهد ساسانی نسبت می‌دهند ولی با توجه به شیوه معماری تاریخ ساخت آن را به قرن هشتم هجری تخمین زده‌اند.
مادام « دیولافوآ » باستانشناس کهنه کار (1920ـ1843 میلادی) که در دوره قاجار از میانه گذشته است ، در سفرنامه خود از معماری قوی این بنا تمجید کرده و نوع معماری آنرا منطبق با معماری اواسط قرن 12 میلادی دانسته است(قرن ششم هجری قمری). او ، طاق اصلی پل را 24 متر نوشته است که با دو طاق مسطح 17 متری در طرفین احاطه شده است.
وی توضیح می‌دهد که عمق آب رودخانه بسیار است و عبور از رودخانه درمدت شش ماه از سال امکان پذیرنیست. طاق بزرگ مرکزی دارای کتیبه ایست با حروف طلائی که در روی زمینه آبی رنگ تیره برجسته دارد.این کتیبه قشنگ با رنگ آجرهای کهنه پل هماهنگی دارد و مجموع بنا که درمیان دو کوه واقع است عظمت مخصوصی دارد.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]