امامزاده سید احمد

امامزاده سید احمد از معتبرترین و قوی‌ترین امامزادگان ایران بوده و از جایگاه ویژه ای برخوردار است.آستان وی در شهرستان مرند در استان آذربایجان شرقی و در دامنه‌ی تپه‌ی «داغ امامزاداسی» قرار دارد.
از سازنده‌ی بنای اولیه امامزاده سیداحمد (ع) اطلاعی در دست نیست و احتمال دارد احداث بنای اولیه در سده‌ی سوم هجری صورت گرفته و در قرن‌های بعد تعمیر شده باشد. تجدید بنای امامزاده در سال 1362 یا 1363 ش در پلان قبلی و با استفاده از مصالح جدید انجام شده است، پلان بقعه مستطیل و مساحت آن حدود 200 متر مربع می‌باشد.
نمای بیرونی بنا در ضلع شرقی، حدود یک متر با سنگ‌های شیشه ای و سپس با سنگ‌های مرمر نماکاری شده و نمای شرقی آن که در حقیقت نمای اصلی بقعه می‌باشد، دارای سایه بانی از سازه سقف است. نمای جنوبی، غربی و شمالی آن نیز با آجر اجرا شده است.
درِ ورودی بقعه از نمای شرقی به داخل راهرو تعبیه شده و کف بقعه بیش از یک متر بالاتر از کف صحن می‌باشد، در سمت شمالی راهرو دو در وجود دارد. یکی به منزل سرایدار و دیگری به انباری باز می‌شود، در ضلع جنوبی راهرو گنبدخانه قرار دارد.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

دره دارانداش

دره دارانداش در دارانداش روستایی که در 24 کیلومتری شهرستان زنوز شهرستان مرند در استان آذربایجان شرقی می‌باشد و شهرت آن بخاطر وجود دالانهای آبرو زیبایی میباشد که در مسیر رودخانه در اثر فرسایش بوجود آمده است. برای رسیدن به این منطقه بایستی از مسیر تبریز مرند زنوز و زنوزاق دارانداش گذر نمایید در ضمن داشتن تجهیزات از جمله طناب و نردبان و همچنین راهنمای آشنا به سنگ نوردی ضروری است.
مسیر به این شرح میباشد که پس از عبور از روستای دارانداش وارد دره رودخانه شده که حدودا دو ساعت به طول می‌انجامد و بعد از آن در مسیر عکس حرکت اب حرکت کرده و پس از 20دقیقه به دالانهای سنگی میرسید که طی این مسیر با کمک نردبان وطناب البته در دو یا سه منطقه ،حدودا یک ساعت و نیم زمان میبرد بعد از عبور از این منطقه به قسمتهای بالا دست رودخانه رسیده و از انجا به جاده برمیگردیم.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

کوه سلطان سنجر زنوز

کوه سلطان زنجیر در شهرستان مرند که با نام‌های زنجیر وسلطان سنجر نیز شناخته می‌شود، با ارتفاع 3225 متر یکی دیگر از کوه‌های سترگ و زیبای استان آذربایجان شرقی که در محدوده‌ی شهر زنوز و در 33 کیلو متری شمال غربی مرکز شهرستان اهر واقع شده است.
کوه سلطان سنجر که توسط اهالی امروزه سلطان زنجیر نامیده می‌شود در شرق شهر زنوز قرار دارد و علت نامگذاری این کوه بنام سنجر بدلیل این بوده که، وقتی سلطان سنجر، آخرین پادشاه سلجوقیان در یکی از جنگها از قراختائیان شکست می‌خورد و در کوههای این منطقه آواره می‌شود به پیرعابدی که در این کوه کلبه ای داشته، پناه می‌آورد ومدتی در آنجا می‌ماند. بدین جهت این کوه به عنوان مخفیگاه سلطان سنجر مشهور می‌شود. امروزه آرامگاه پیر زاهد بعنوان زیارتگاه مورد توجه شهروندان و شهرهای همجوار می‌باشد.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

قلعه مانداگارانا

قلعه مانداگارانا در قسمت شرقی شهر مرند در استان آذربایجان شرقی قرار دارد و آثار به جای مانده از آن نشان می‌دهد که این قلعـه در هزاره چهارم قبل از میلاد یعنی شش هزار سال پیش ساخته شده است. لادیمیرمینورسکی این قلعه را ازنوع قلعه‌های خشتی او را رکویی می‌داند که در حمله سارگون دوم پادشاه آشور ویران شده است.
ویلیام جکسون امریکائی نیز قلعه مرند را باقیمانده یکی از آتشکده‌های دوره ساسانی می‌شمارد و می‌گوید که مرند روزگاری در عهد ساسانیان پایتخت شهرستان ( واسپورگان ) بوده است. واژه گول تپه که به این قلعه اطلاق می‌شود شکل پهلوی و آذری گل فارسی است که معنای آتش وافگر آتش و شعله آتش دارد.
گول تپه منطقه‌ی گسترده ای است که در پشت گورستان عمومی باغ رضوان مرند در داخل باغ‌های مشجر واقع شده
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

چشمه آب گرم صوفیان

در استان آذربایجان شرقی حدودا در فاصله پنج کیلومتری پس از صوفیان به سوی شهر مرند ، در ارتفاعات سمت چپ جاده، کنار یک تپه از چند محل چشمه آب گرم صوفیان از زمین خارج می‌گردد و در دو دامنه تپه جریان مییابد. یکی از این مظهرها که از همه بزرگ‌تر می‌باشد یک حوضچه طبیعی به وجود آورده است.
آبدهی چشمه کم بوده و در دامنه‌های تپه به تدریج به زمین فرو می‌رود.
آب این چشمه از نوع آب‌های معدنی هیپرکلروره و بیکربناته مخلوط و سولفاته کلسیک گازدار و آهن دار سرد است که حدود 5/73 گرم در لیتر کلرور سدیم دارد. مزه آب بسیار شورمی باشد.
حرارت آب چشمه صوفیان حدود شانزده درجه سانتیگراد و ارتفاع محل از سطح دریا هزار و چهارصد و شصت متر است.
صوفیان یکی از شهرهای استان آذربایجان شرقی می‌باشد که در بخش صوفیان شهرستان شبستر واقع شده‌است. این شهر مرکز بخش صوفیان می‌باشد.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

روستای دوگیجان

روستای دوگیجان نام روستایی در دهستان بناب بخش مرکزی شهرستان مرند ( در قسمت شرقی حومه شهرستان مرند ) در استان آذربایجان شرقی است.
این روستا خوش آب و هوا ، کوهستانی ، دارای مردمانی خونگرم و مهمان نواز و سختکوش می‌باشد .
مردم روستا به شغل‌های دامداری ، قالیبافی و کشاورزی مشغول هستند. لباس محلی این روستا در نوع خود از نظر رنگ و اشکال پارچه کم نظیر است.
جهت رفتن به این روستا در شهرستان مرند پس از گذشتن روستای ارد کلو و بناب جدید و زرقان می‌توان به روستای دوگیجان پا گذاشت که بازدید از مناظر و غار زیبای آن بسیار لذت بخش است.
غار دوگیجان در شرق مرند و شمال روستای دوگیجان قرار دارد، بطور دقیقتر مابین روستای زرقان و دوگیجان کوه مرتفعی است به نام مقاطقع که غار در این کوه واقع شده است. دهانه غار به عرض ۳/۵ متر است.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

منطقه توریستی زنوز و سد زنوز

منطقه توریستی زنوز و سد زنوز در شهر زنوز از توابع شهرستان مرند در استان آذربایجان شرقی که امروزه با صنعت سرامیک و کارخانه کائولن شوئی (خاک چینی ) بسیار اعلا و درجه یک و سیب درختی خوش رنگ و خوش طعم و مردمان فرهنگ دوست و دانش پرورش مشهور و معروف است . بخش زنوز کوهستانی‌ترین منطقه شهری از شهرستان مرند است که ارتفاعش از سطح دریا 1700 متر میباشد.این شهرک کوهستانی در شمال مرند و در فاصله 25 کیلومتری آن واقع شده و از جاده اصلی مرند – جلفا 10 کیلومتر فاصله دارد. رودخانه زنوز چای از ارتفاعات و دامنه‌های کوه سلطان سنجر سرچشمه گرفته ، در جهت شرقی – غربی جریان دارد . آب این رودخانه تمام باغها و مزارع زنوز و روستاهای تابعه را مشروب میسازد.
زنوز دارای 7 روستای دیدنی است که معروف‌ترین آن روستای «زنوزق» تنها روستای پلکانی آذربایجان است. جالب این که قدمت آن حتی از روستاهای مشابه‌اش همچون ماسوله هم بیشتر است.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

کاروانسرای پیام

کاروانسرای پیام در استان آذربایجان شرقی به دلیل قرار گرفتن در مسیر گردشگری تبریز به شهر مرند و در حقیقت مسیر ایران به اروپا و مورد توجه بودن گردشگران از اهمیت ویژه ای برخوردار است. کاروانسرای شاه عباسی پیام مرند یکی از مهمترین تاسیسات بین راهی جاده ابریشم به شمار می‌رفت که به عنوان بزرگترین کاروانسرای شمال غرب کشور از مهمترین ابنیه تاریخی و گردشگری کشور محسوب می‌شود. اقدامات انجام گرفته در تامین کلیه امکانات رفاهی، تبدیل کاروانسرای پیام مرند به یک مرکز اقامتی تفریحی به صورت سنتی و مرمت مناسب این اثر شاخص قابل توجه و چشمگیر بوده است.
قدیمی این کاروانسرا که در ۵۴ کیلومتری تبریز به مرند قرار گرفته به علت شرایط سخت اقلیمی دچار آسیب‌دیدگی‌هایی شده بود که در سال‌های اخیر توسط مرمتگران بازسازی و احیا شد. قدمت کاروانسرای پیام مرند به دوره مغول و صفویه می‌رسد که پس از مرمت، هم اکنون به عنوان یکی از ۹۹۹ کاروانسرای موسوم به شاه عباسی، امکان بازدید برای عموم گردشگران را دارد.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

مسجد جامع مرند

مسجد جامع مرند از بناهای تاریخی و ارزشمند مرند در استان آذربایجان شرقی است که در مرکز شهر مرند واقع شده است.
مسجد جامع مرند در روزگار ساسانی آتشکده معروفی بوده که با سکونت ارامنه در این منطقه کلیسا شده و در قرن سوم هجری قمری با گرویدن مردم به دین اسلام آتشکده و کلیسا به مسجد تبدیل شده است.
طبق کتیبه محراب مسجد ، این بنا در سال 731 هجری در زمان سلطنت ابوسعید بهادرخان از محل خیرات مردم مرند و جزیه ای که در آن زمان از غیر مسلم می‌گرفتند به تولیت حسین بن محمود بن تاج خواجه ساخته شده است.
بر بالای محراب بسیار زیبای مسجد سنگ‌نوشته‌ای با این کلمه‌ها قرار دارد: «السلطان الاعظم مالک الرقاب الامم ابوسعید خلدالله ملکه 731 ه.ق»
عرض محراب 75/2 و ارتفاع آن 6 متر است که با آیات قرآنی به خط کوفی و گچ‌بری‌های بدیع زینت یافته است.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

پیست اسکی پیام

پیست اسکی پیام در شهرستان مرند از توابع استان آذربایجان شرقی واقع است، این پیست از لحاظ موقعیت جغرافیایی و منطقه ای در کشور از جایگاه ویژه ای برخوردار است و یکی از جاذبه‌های منحصر به فرد برای جذب علاقمندان به ورزشهای زمستانی و طبیعت گردان می‌باشد.
پیام منطقه ای روستایی را شامل می‌شود که در بخش مرکزی شهرستان مرند و در دامنه ارتفاعات رشته کوه میشو واقع شده و از مرتفع‌ترین گردنه‌های حد فاصل تبریز به ماکو درآذربایجان غربی است.
نام قدیمی پیام (یام )می‌باشد که هم اکنون نیز همین نام در گفت وگوهای محاوره ای مردمان آذربایجان شرقی و غربی بر زبان‌ها جاری است، با گذر زمان نام( یام )از سوی فرهنگستان ایران به پیام تبدیل گردید.
چون قزوین ، میانه ، تبریز و ماکو یکی از قدیمی‌ترین و مهم‌ترین شاهراه‌های ارتباطی شرق به غرب در طول تاریخ بوده است کاروانسرای موجود در منطقه پیام نیز حکایت از تعلق آن به دوره مغول و صفویه دارد که ازمهم‌ترین تاسیسات میان راهی این محور به شمار می‌آمد.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]