غار‌های قیرخ کوهول کهجوق

غار‌های قیرخ کوهول کهجوق یکی از جاذبه‌های گردشگری شهرستان مراغه در استان آذربایجان شرقی محسوب می‌شوند. این غارها در فاصله پنج کیلومتری جنوب شرقی روستای مغانجق و در دوکیلو متری روستای کهجوق قرار دارند.
غارها در دامنه کوهی بنا شدهان که کلا به دوقسمت غارهای شمالی و جنوبی تقسیم شده است. غارهای جنوبی کاملا در دسترس بوده و می‌توان از آنها به راحتی دیدن کرد ولی غارهای شمالی که شامل سه غار می‌باشد یکی در دسترس و دو تای دیگر حدود سی متر در ارتفاع پرتگاهی قرار گرفته اند که بدون تجهیزات کوه نوردی باز دید از آنان مقدور نمی‌باشد .
در کتاب‌های قدیم پهلوی از منطقه ای در روستای کهجوق با عنوان گهیرک کهل یا قصر زیر زمینی یاد شده است که با گذشت زمان و تغییرتلفظ در ترکی امروزه اهالی آن را قیرخ کوهول می‌نامند و اشتباها بعضی‌ها انرا چهل غار معنی می‌کنند یکی از زیباترین و ناشناخته‌ترین غارهای دست ساز می‌باشد.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

گویجه قلعه

گویجه قلعه درفاصله چهل و پنج کیلومتری جنوب شرقی شهر مراغه در استان آذربایجان شرقی و در کنار رودخانه قوری چای واقع شده است. نام قلعه گویجه از سنگ‌های سبزرنگی برگرفته شده که در منطقه وجود دارد.
این قلعه از لحاظ ابعاد کوچک بوده و به دست انسان ساخته نشده است و حاصل توده‌ای طبیعی می‌باشد و انسان‌ها با استفاده از لاشه سنگ‌ها، سوراخ‌ها و راه‌های آن را به بیرون مسدود کرده اند.
در این قلعه یک در بزرگ ایجاد کرده‌اند که این ورودی بزرگ تونل مانند احتمالا به انواع آغول استفاده می‌شده. در بالای قلعه آب انباری وجود دارد که چشمه‌ای در آن جاری می‌باشد که با برداشت آب از آن آب رفته جای گزین می‌شود.
در اطراف قلعه بقایای دیواردورتا دور باقی مانده که تاریخ بنا نیز از هزاره قبل از میلاد تا اوایل دوران اسلامی تخمین زده شده است.این قلعه در صخره‌های طبیعی ضلع شرقی ارتفاعات کوه‌های گویجه قلعه مراغه قرار دارد و از نادرترین قلعه‌های تاریخی کشور با معماری صخره‌ای به شمار می‌آید.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

آرامگاه اوحدی

مقبره اوحدی در شهر مراغه از توابع استان آذربایجان شرقی یکی از آثار معروف مراغه است که محل دفن رکن الدین ابوالحسن مراغی مشهور به اوحدی مراغه ای است که در میان باغ سرسبزی واقع شده است.
رکن‌الدین اوحدی مراغه‌ای عارف و شاعر پارسی‌گوی ایران در قرن هشتم هجری و اهل مراغه است ، وی صاحب دیوان جام جم، منطق العشاق و ده نامه است.
او در شهرستان مراغه زاده شد، پدرش از اهالی اصفهان بود و خود او نیز مدتی در اصفهان اقامت داشت و بنابراین نامش اوحدی اصفهانی نیز ذکر شده است .
شیخ اوحد الدین اوحدی مراغه در جوانی انسانی عارف و وارسته بود و در علوم دینی و عرفانی به درجه کمال رسید.
ابتدا صافی تخلص می‌کرد (همنام رودخانه مراغه) ولی بعدها تخلص خود را از نام استاد و مراد خویش؛ اوحدالدین کرمانی که از بزرگترین عرفای زمان خود بود گرفت.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

مسجد ملا رستم

مسجد ملارستم ازمساجد تاریخی استان آذربایجان شرقی است که ابتدای خیابان قدس میدان ملارستم شهرستان مراغه واقع شده است.
در مورد تاریخ بنای مسجد ملارستم تاکنون در هیچ نوشته یا کتیبه ای به آن اشاره ای نشده است.
این مسجد بنام میدانی که در آن واقع شده است مسجد ملا رستم خوانده می‌شود که بعد از انقلاب به مسجد امام خمینی تغییر نام داده است.
در ضلع شمالی مسجد دو در ورودی با سر دری بلند واقع است که یکی از قوس جناغی و مقرنسکاری گچی برخوردار است و در حاشیه سردر از گچبری‌های شبکه ای و تزئینات هندسی ستاره ای شکل استفاده شده وکتیبه سنگ مرمری بچشم می‌خورد. ضلع شمالی مسجد شامل هشت ستون آجری است به صورت جرز با طاقنماهایی که درهای ورودی و پنجره‌های متعدد آن به سـوی میدان ملا رستم باز می‌شود.
هرچند تغییراتی در پنجره مزبور داده شده اما فرم تزئینی آجری خفته راسته روی نما برجای مانده است.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

موزه سنگ نگاره‌ها ی مراغه ( مقبره آقالار )

موزه سنگ نگاره‌ها ی مراغه ( مقبره آقالار ) در بلوار شهید مقدم خیابان راه آهن خیابان آقالار شهر مراغه در استان آذربایجان شرقی واقع شده است و به عنوان بنای باقیمانده از دوره زندیه بیانگر نوع و سبک معماری آن دوره بسیار حائز اهمیت است.
مقبره آقالار مراغه محل دفن میر فتاح موسوی مراغه ای از بزرگان عرفان و ادب این شهر است .
این بنا در سال 1175 ه.ق به دستور ظل السلطان به خاطر احترام و ارادتی که به مراد خود میرفتاح موسوی ( شاعر و عارف نامی دوره زندیه ) داشت ساخته شد.
میر عبدالفتاح موسوی از علمای بزرگ مراغه و شیخ الاسلام زمان خود بوده که شعر نیز می‌سرایید ، در اشعارفارسی "اشراق" و درشعر آذری " فتاح " تخلص می‌کرده ، دو اثر منظوم مثنوی ساقی نامه و ریاض الفتوح نیز از اوست .
این بنا یک بار در سال۱۲۴۷ هجری به طور کامل مرمت و بازسازی شده است
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

موزه ایلخانی مراغه

در سال 1363 همزمان با تشکیل سازمان میراث فرهنگی کشور ساختمان موزه شهر مراغه در استان آذربایجان شرقی به موزه ایلخانی مراغه تبدیل و با آثار موجود از دوره‌های مختلف تاریخی برای بازدید عموم افتتاح شد.
در سال 1375 خورشیدی موزه مراغه جهت هدفمندی آثار خود و به لحاظ اهمیت نقشی که در این شهر در دوره ایلخانی داشته، به عنوان موزه تخصصی مراغه فعالیت خود را آغار کرد, این موزه شامل آثار ارزشمندی از مجموعه‌های سفال، سکه و بخش‌های شیشه و آبگینه، فلز و کتابت است.
مراغه با وجود استواری و استمرار تمدن از دوران پیش از اسلام تا دوران مختلف اسلامی ، در دوره ایلخانی از موقعیت ممتاز برخوردار شد و به علت انتخاب این شهر به عنوان اولین پایتخت ایلخانان ، مرکز ثقل این سلسله محسوب گردید به طوری که عصر دوباره سازندگی ایران پس از یک دوره طولانی قتل ،غارت و ویرانی مغولان از این شهر آغاز می‌شود.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

کلیسای هوانس

کلیسای هوانس مقدس در استان آذربایجان شرقی از کلیساهای کاتولیک می‌باشد که نام آن از اسم یکی از حواریون عیسی به‌نام یوحنا که ارامنه به آن "هوانس" می‌گویند گرفته شده این کلیسا در شهر مراغه قرار دارد که تنها کلیسای موجود در این شهر می‌باشد.
تاریخ ساخت این کلیسا را قرن پنج و شش میلادی تخمین می‌زنند. بنای اصلی کلیسا بارها بر اثر عوامل مختلف تخریب شد و بنای امروزی آن در سال هزار و هشتصد و چهل میلادی به ابتکار سردار سامسون خان و توسط معماران روسی و فرانسوی ساخته شد . ساختمان این کلیسا به شکل مستطیل بوده که نمایی آجری دارد و شامل سه قسمت ورودی ، تالار مرکزی و محراب می‌باشد . ایوان آجری بنا به وسیله‌ی دو راه پله به برج ناقوس کلیسا که به صورت ستاره ای شانزده ضلعی است و حدود دوازده متر ارتفاع دارد ، راه می‌یابد .
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

منطقه حفاظت شده سهند

محدوده پیشنهادی سهند در شهرستان مراغه از توابع استان آذربایجان شرقی با مساحت 58194 هکتار در ارتفاعات سهند که در سال 1390 از وضعیت شکار ممنوع به منطقه حفاظت شده سهند ارتقاء یافته است.
این محدوده در میان شهرهای مراغه، بناب، عجب شیر، تبریز، اسکو قرار داشته داشته و حداقل ارتفاع آن 1500 متر و حداکثر ارتفاع 3400 متر در قله سهند بوده و شیب متوسط 15-20%، که 40% محدوده دارای شیب بیش از 20% می‌باشد.
موقعیت جغرافیایی از جمله شرایط توپوگرافیکی، وضعیت اقلیمی منطقه موجب تراکم شبکه هیدرولوژیکی گردیده و متناسب با پراکنش گونه‌های گیاهی و جانوری آب مورد نیاز در منطقه وجود دارد که 7 رودخانه با جریان نسبتاً دائمی شامل قلعه چای، چوان چای، لیقوان، زینجناب، کندوان، و عنصرآباد چای، گنبرچای و ملاحیدرچای می‌باشد.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

منطقه فسیلی مراغه

منطقه فسیلی مراغه به عنوان یکی از نادرترین سایت‌های دنیا ازنظر فسیل پستانداران است که از سالها پیش مورد توجه مجامع علمی جهان قرار دارد و در شهرستان مراغه از توابع استان آذربایجان شرقی قرار دارد. هر چند فون مراغه به عنوان حلقه مفقوده فون فسیلی پستانداران جنوب آسیا، اطلاعات ارزشمندی از حیات و شرایط اقلیمی و روند تغییرات آن در اختیار می‌نهد، اما به عنوان یک ژئوسایت، پتانسیل ژئوتوریسمی آن میتواند موجب جذب گردشگران داخلی و خارجی با اهداف متنوع و تنوع تور‌ها شده، گسترش فعالیت‌های هماهنگ و همخوان با منطقه، علاوه برحفظ یکپارچگی وانسجام محیط، می‌تواند توسعه‌ی اقتصادی وارتقای سطح معیشتی مردم محلی را تامین نماید. همانگونه که فعالیت‌های فاقد برنامه و بیش از ظرفیت منطقه و نا موزون می‌تواند به از هم گسیختگی و ناپایداری و در نهایت نابودی اکوسیستم منجر گردد.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

منطقه حفاظت شده صوفی چای

منطقه حفاظت شده صوفی چای با مساحت 13097 هکتار در ارتفاعات سهند و در بالادست شهر مراغه در استان آذربایجان شرقی با فاصله 19.5 کیلومتر واقع گردید که متصل به محدوده منطقه حفاظت شده سهند می‌باشد.
این منطقه به دلیل اهمیت اکولوژیکی از جمله وجود گونه ماهی قزل آلای خال قرمز طی مصوبه شماره ۳۵۶ شورای عالی محیط زیست (کمیسیون زیر بنائی دولت) مورخ ۱۳۹۰/۱۰/۲۷ از وضعیت شکار ممنوع به منطقه حفاظت شده ارتقاء یافته است.
رودخانه صوفی چای با طول 20 کیلومتر در داخل حوضه آبریز صوفی چای قرار داشته که در این محدوده 3 زیر حوضه ترافایی، صوفی چای بالایی و صوفی چای پایین وجود دارد و یکی از زیر حوضه‌های دریاچه ارومیه محسوب می‌گردد.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]