کویر قوم تپه

کویر قوم تپه نام تپه منطقه کویری است در شهرستان شبستر و در نزدیکی شهر تبریز که با بافت جغرافیایی منطقه تفاوت چشمگیری دارد. گستره کویر جهتی شمال غربی جنوب شرقی دارد و در میان دارای نمکزار کوچکی در استان آذربایجان شرقی است . تپه‌های ماسه ای منفرد کوچکی در این منطقه به چشم میخورد که مورد توجه گردشگران قرار گرفته است. این منطقه بطور طبیعی و به علت وزش بادهای منطقه و تجمیع خاک‌ها و گردو غبار منطقه بصورت تپه‌های شنی در آمده است.
این تپه‌ها از منظر گردشگری، آموزشی و آشنایی مردم با محیط‌های صحرایی و کویری دارای اهمیت هستند، چرا که با ایجاد امکانات و زیرساخت‌های لازم در محدوده تپه‌های ماسه‌ای قوم تپه می‌توان از آن به عنوان محلی برای گذران اوقات فراغت مردم بهره برده و به نوعی بحث ژئوتوریسم را در این منطقه رواج داد. یا با اعزام تورهای دانش‌آموزی به این منطقه، اطلاعات مفیدی در رابطه با کویر و چگونگی پیدایش تپه‌های ماسه‌ای در اختیارشان قرار داد.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

کلیسای سهرقه

کلیسای سهرقه روی تپه ای مشرف به روستای سهرل یا سهرقه شهرستان شبستر واقع شده ودر 40 کیلومتری شمال غربی استان آذربایجان شرقی قرار دارد.
کلیسای سهرقه یکی از کلیسا‌های ارامنه کاتولیک است و نام آن از اسم یکی از حواریون حضرت عیسی (ع) به نام یوحنا که ارامنه به آن هوانس می‌گویند،گرفته شده است.
قدمت بنای این کلیسا را به قرن 5 و 6 میلادی نسبت داده اند ،ولی بنا ی اصلی بارها بر اثر ویرانی تجدید بنا شده است.
قدمت بنای فعلی که توسط معماران روسی و فرانسوی و استادکاران آذربایجانی ساخته شده است،به سال 1840 میلادی می‌رسد .
کلیسای هوانس در اثر زلزله 1936 میلادی آسیب جدی دید و بعد از آن در‌ها و پنجره‌های بنا به تاراج رفت.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

آبشار سرکند دیزج

آبشار سرکند دیزج به آبشار شبستر معروف است ,یکی از آبشار‌های زیبای استان آذربایجان شرقی است.
این آبشار چندان مرتفع نیست و در دهستان میشوی جنوبی در فاصله 2 کیلومتری روستای سرکند دیزج شبستر قرار دارد.
این آبشار در غرب کوه‌های میشاب و ۱۵ کیلومتری غرب شهر صوفیان و در منطقه‌ای کوهستانی واقع شده‌است.
بخش صوفیان یکی از بخش‌های تابعه شهرستان شبستر در استان آذربایجان شرقی در شمال غربی ایران است
بخش صوفیان شامل ۳ دهستان به نامهای رودقات به مرکزیت روستای امند ودهستان میشوجنوبی به مرکزیت روستای نعمت الله ودهستان چله خانه به مرکزیت روستای چله‌خانه علیا است.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

آرامگاه شیخ محمود شبستری

سعدالدّین محمودبن امین‌الدّین عبدالکریم‌بن یحیی شبستری,معروف به (شیخ محمود شبستری) از عارفان و شاعران سده هشتم هجری‌,و از مشاهیر آذربایجان و صاحب مثنوی معروف «گلشن راز» است.
شیخ محمود شبستری از مردان عارف و نامی شبستر بوده که در زمان سلطنت شیخ محمد خدابنده و ابو سعید ایلخانی به عنوان عارف بزرگ محسوب می‌شده است.
وی طی مسافرتها متعددش در اواخر عمر به شبستر بازگشته و فوت نموده است
پیکر او باغی موسوم به گلشن راز در شبستر و در جوار مقبره شیخ محمود شبستری آرامگاه استاد او «بهاء الدین یعقوب تبریزی » قرار دارد
آرامگاه شیخ محمود شبستری واقع در شهرستان شبستر از توابع استان آذربایجان شرقی در اواخر قرن ششم و اوایل قرن هفتم هجری قمری ساخته شد ولی در زمان قاجاریه توسط حاج میرزا آغاسی وزیر محمدشاه تجدید ساخت شده است
در سال 1267 هجری قمری دو قطعه سنگ نبشته مرمر با خط نستعلیق جلی برجسته روی قبر‌ها نصب گردید .
سنگ مزار شیخ محمود شبستری سال وفات او را 720 ه.ق در 33 سالگی ذکر کرده است .
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]