روستای قلعه جوق

روستای قلعه جوق با جمعیت بیش از پنج هزار نفر یکی از روستاهای پرجمعیت ایران به شمار میرود این روستا در شمال شهرستان سراب از توابع استان آذربایجان شرقی ودر سه کیلومتری ان قرار دارد وجه تسمیه این روستا به خاطر وجود قلعه ای تاریخی ، زیبا و دیدنی در کنار آن است.
در استان آذربایجان شرقی شمال شهرستان سراب، در کنار یک تپه باستانی روستایی آرمیده است که یافته‌های باستان شناسان نشان از قدمت دیرین این روستا دارد.این روستا در بخش مرکزی شهرستان سراب قرار گرفته و جزء دهستان رازلیق می‌باشد. فاصله آن تا سراب حدود دو ۲کیلومتر و در مکان مرتفعی نسبت به شهر سراب واقع گردیده است.
خانه‌های کاه گلی وآپارتمان‌های دو یا سه طبقه نشان از آشتی سنت و فرهنگ کهن و مدرن در این روستا دارد. معماری خانه‌های روستا در قسمت بافت قدیمی آن، گویای ذوق و هنرو فرهنگ دینی این مردم است. شکل کلی روستا به صورت لوزی از سمت شمال به جنوب کشیده شده است.
باغ‌های زیبا با انواع درختان میوه از قبیل گلابی، زردآلو، گردو، هلو، سیب، آلوچه، سپیدار تبریزی، بید و بید مشک همچون حلقه ای سبز روستا را در بر گرفته است.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

روستای شالقون

روستای شالقون در دهستان ملایعقوب، جنوب شرقی شهرستان سراب از توابع استان آذربایجان شرقی واقع شده‌است.فاصله روستا تا مرکز شهرستان 18 کیلومتر میباشد .
این روستا در دامنه سلسله جبال بزقوش قرار دارد وبه همین دلیل دارای آب وهوای معتدل و خنک وطبیعتی بکر و زیباست که چشم هر ببیننده را نا خواسته به سمت خود می‌کشد.
شالقون از توریست پذیرترین روستاها در سطح منطقه میباشد طبیعت شالقون از اواخر خرداد ماه تا اواخر مرداد ماه به اوج زیبایی خود میرسد .
درختان میوه در روستا از تنوع زیادی برخوردار هستند درختانی مانند:زردآلو، سیب،گوجه سبز،گردو،گلابی و...از بیشترین درختان موجود هستند.
این روستا به دو قسمت تقسیم میشود یک سمت که خانوار بیشتری دارد که به *بیوک تای*معروف است و قسمتی که خانوار کمتری داردوبه*کوچک تای* معروف است.
این دو قسمت به دلیل عبور رودخانه از هم جدا میشود طبق آخرین سرشماری روستا دارای حدود 220 خانوار و1000نفر جمعیت است البته این جمعیت دائمی روستا است در تعطیلات و مخصوصا در فصل تابستان جمعیت روستا تقریبا به 1500 نفر هم میرسد. شغل اغلب مردم روستا کشاورزی ،باغداری ،دامداری و زنبور داری می‌باشد.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

کوه بزقوش

کوه بُزقوش نام یک رشته‌کوه کوچک با امتداد شرقی-غربی در جنوب شهرستان سراب وشمال ترکمانچای در استان آذربایجان شرقی است.
این رشته‌کوه در میان دو رود تلخه‌رود و شهری‌چای قرار گرفته و در میان شهرستانهای سراب، بستان‌آباد، میانه، و ترکمانچای قرار گرفته است.
بزقوش شامل کوههایی با شیب ملایم و از سنگهای حاصل از غبارهای آتشفشانی مربوط به کوههای آتشفشانی سبلان و سهند است.
حاوی معادن کشف نشده‌ای از مس است و وجود دانه‌های پیریت در این سنگها اهالی را به یاد طلا می‌اندازد. از نظر زمین‌شناسی این کوه‌ها خاستگاه کوهه‌ای دارند. بلندترین قله آن به ارتفاع ۳۳۰۳ متر آغ داغ نام دارد . سلسله جبال بزقوش که همزمان با مواد خروجی آتشفشانهای سهند و سبلان ارتفاع یافته در ۱۸ کیلومتری جنوب شهرستان سراب و ۳۵ کیلومتری شمال میانه و۸کیلومتری ترکمانچای قرار دارد .
طول این رشته کوه ۱۲۰ کیلومتر و عرض آن بین ۴۰ تا ۴۵ کیلومتری متغییر می‌باشد . جهت آن شرقی – غربی بوده و تا دره قرانقوچای که آن را از دامنه شرقی سهند جدا می‌سازد ادامه دارد .
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

منطقه حفاظت شده بزقوش

منطقه حفاظت شده بزقوش با مساحت 50937 هکتار در شرق استان آذربایجان شرقی ودر شهرستانهای میانه و سراب قرار دارد.
محدوده برقوش در تقسیمات فیتوژئوگرافیک ایران جزو ایرانی تورانی بوده و به صورت مرتع مشجر، مرتع و گونه‌های مشترک مرتعی و زراعی است که در ارتفاعات منطقه و مرز بین استان اردبیل مرتع مشجر با گونه غالب گون، نسترن وحشی، زلزالک، سقز و سیاه تلو به همراه گونه‌های مرتعی و دامنه بوده و گونه‌های همراه شامل سیر کوهی، گاو زبان، زرد پیاز، فستوک گوسفندی، آویشن، کلاه میرحسن است که در همین منطقه سه گونه گون، یک گونه بادام وحشی، یک گونه سرو کوهی و یک گونه کراسوس در لیست گونه‌های حساس در معرض خطر تهدید قرار دارد.
این منطقه از نظر واحدهای ژئومورفولوژی جزو تیپ کوهستانی بوده و رودخانه و چشمه‌های زیادی آب مورد نیاز را تامین می‌نماید که مجموعه قابلیت فوق به همراه موقعیت منطقه که بین ارتفاعات سبلان و منطقه حفاظت شده آق داغ و کاغذکنان این زیستگاه اهمیت اکولوژیکی آنرا دو چندان می‌نماید و در واقع می‌توان گفت این منطقه بعنوان ادامه ارتفاعات آذربایجان از این طریق به ارتفاعات البرز متصل می‌گردد که از نظر توپوگرافی و شبکه آبهای سطحی و پوشش گیاهی و نوع اقلیم از مشخصات ویژه ای برخوردار است و آنرا را از سایر نواحی جغرافیایی ایران کاملاً متمایز می‌سازد و این منطقه را بعنوان یک کریدور مهم حیات وحش در سطح محلی، ملی نموده است.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

روستای اسبفروشان

روستای اسبفروشان از توابع بخش مرکزی شهرستان سراب در استان آذربایجان شرقی ، در فاصل 13 کیلومتری جنوب غربی سراب واقع شده است.
این روستا در اصل تا یک قرن پیش بنام اسفروشان معروف بوده است. که اسف به معنای آتش می‌باشد.که مشخصا"از آتشکده‌های زمان زرتشت بوده است.ضمنا" هنوز هم دربعضی شناسنامه‌های افراد کهنسال کلمه اسفروشان بجای اسبفروشان وجود دارد که موید این موضوع می‌باشد.
روستای اسبفروشان ، از طرف شمال به روستای سرانسر از جنوب شرقی به روستای صومعه حق، از شرق به روستای هریس و از طرف غرب به سردها محدود می‌شود. ارتفاع روستا از سطح دریا 1709 متر است.
آبگرم معدنی اسب فروشان در فاصله 4 کیلومتری شمال روستا واقع شده و جاده آن تا شهر سراب آسفالت است.
از اطراف این روستای زیبا رودخانه‌های متعددی عبور می‌کنند که از جمله آن‌ها می‌توان به آجی چای، تاجیار، پسلر و مهین چای اشاره نمود.
آب مصرفی مردم و زمین‌های زراعی روستا از چشمه‌های جوشان کوه بزغوش تأمین می‌شود.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

روستای شیره جین

روستای شیره جین در استان آذربایجان شرقی ، دهستان رازلیق ، بخش مرکزی شهرستان سراب واقع شده‌است.
شیره جین که نام محلی آن «شیروانجیق» می‌باشد ، مرکب از دو واژ «شیروان» و «جیق» است که در زبان ترکی پسوند جیق، پسوند صغارت بوده و شیروان در این زبان به‌معنی زمین‌های حاصل‌خیز و سرسبز می‌باشد.
بنابراین مترادف فارسی آن شیروان کوچک یا سبزه‌زارهای کوچک می‌باشد که در دوره رضاخان ، نام شیره‌جین بر این مکان نهاده شده‌است.
این روستا یکی از قطب‌های مهم سیب‌زمینی در سطح شهرستان و استان می‌باشد. رود تاجیار از سرسلسله‌های آجی‌چای (تلخه‌رود) از این روستا می‌گذرد.
در غرب روستا یک سد خاکی واقع شده است .
روستای شیره جین دارای موقعیتی می‌باشد که مسیر تردد روستاهای میرکوه -اسبقران وآبرس وچندروستای دیگراست به همین دلیل با توجه به طبیعت بکر وزیبای آن یکی از تفرجگاهای مردم منطقه واستان می‌باشد .
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

مسجد جامع سراب

مسجد جامع سراب در استان آذربایجان شرقی مربوط به قرن نهم هجری قمری است .
این مسجد در شهر سراب گلدسته و مناره ندارد و از یک شبستان بزرگ و یک حیاط کوچک در سمت غربی و دو در ورودی تشکیل شده است
شبستان مسجد مجموعه ای از 60 گنبد است که همه آنها (‌به اسثنای ردیف چهارم از شرق ) مستقیماً بر روی طاق جناقی و ستونها قرار داده شده اند.
ارتفاع متوسط آنها از کف شبستان در حدود 6 متر است,ارتفاع گنبد‌ها 5/1 متر می‌باشد، اما ردیف چهارم که بلندتر از سایرین بوده و 20/6 مترارتفاع دارد بر روی طاق نماهای بلند و فیلگوشها قرار دارد.
شبستان مسجد امتداد شرقی و غربی داشته و محرابهای سه گانه در ضلع جنوبی آن تعبیه شده است.
طول شبستان 54 متر و عرض آن 26 متر می‌باشد.
منبر چوبی این بنا 7 پله دارد و در بالای سطح شرقی آن نام واقف آن با خط ثلث زیبا و از چوب سفید منبت کاری شده است. طول این منبر ۳/۶ متر و ارتفاع آن ۲/۱۰ متر است
از سه محراب مسجد ,محراب سوم از کاشی لعابدار برجسته فیروزه با نقوش برجسته اسلیمی ختایی و ازدوره مغول تزیین شده است که بسیار نفیس است و از زیبائی قابل توجهی برخوردار است.
در سایر قسمتهای مسجد تزئینات دیگری بچشم نمیخورد.
بخشی از کاشی‌های ریخته شده این محراب دردیوار خارجی
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

سنگ نوشته رازلیق

سنگ نوشته رازلیق در کوه زاغان در حدود ۱۲ کیلومتری شمال شهر سراب در ناحیه رازلیق از دهستانهای ششگانه بخش سراب در استان آذربایجان شرقی پیدا شده است که از شمال به کوه سبلان و از جنوب به دهستان هریس و از شرق به آغمیون واز مغرب به ینگچه محدود است .
اسم این روستا هم به همین دلیل رازلیق خوانده میشود. که تا حدود 50 سال پیش، متن این کتیبه مثل یک راز بود و رمزگشایی نشده بود, رازلیق بمعنای مکان رازآلود است.
اورارتوها که به اعتقاد بسیاری از محققان، نیاکان ارامنه و گرجی‌ها بوده‌اند، با مادها در ایران مراوده و البته مجادله‌های بسیاری داشتند و پادشاهان آنها نیز مانند آنچه در آن روزگار متداول بود پس از پیروزی‌های بزرگشان دستور به کندن و نگارش کتیبه و ثبت پیروزی‌های تاریخی‌شان می‌کردند.
سنگ‌نوشته رازلیق یکی از همین اسناد ارزشمند است که به خواست آرگیشتی دوم (730 ـ 685 قمری) پادشاه صاحب نام اورارتو، پس از پیروزی بر همسایگانش و تسخیر بخش‌های زیادی از سرزمین‌های آنان به نگارش درآمد.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

آبشار اسب فروشان

آبشار اسب فروشان سراب در استان آذربایجان شرقی و در نزدیکی شهر سراب واقع شده است. این آبشار در نزدیکی روستای اسب فروشان در دامنه‌های شمالی کوه بزقوش واقع است و از بهم پیوستن چشمه‌های زلال دامنه این کوه شکل می‌گیرد که جلوه خاصی به طبیعت منطقه بخشیده است. روستای اسب‌فروشان از توابع بخش مرکزی شهرستان سراب، در فاصله 13 کیلومتری جنوب غربی سراب واقع شده است. این روستا، از طرف شمال به روستای سرانسر از جنوب شرقی به روستای صومعه حق، از شرق به روستای هریس و از طرف غرب به سردها محدود می‌شود. همچنین آبگرم معدنی اسب‌فروشان در فاصله 4 کیلومتری شمال روستا واقع شده و جاده آن تا شهر سراب آسفالت است. از اطراف روستا رودخانه‌های متعددی عبور می‌کنند که از جمله آن‌ها می‌توان به آجی‌چای، تاجیار، پسلر و مهین چای اشاره نمود.جهت مشاهده آبشار اسب فروشان یا آبگرم آن باید گفت، آب و هوای روستای اسب‌فروشان در فصول بهار و تابستان معتدل و در پاییز و زمستان بسیار سرد است.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]