مسجد کبود بناب

مسجد کبود بناب در محله گزاوشت و در کوچه سیف العلماء شهر بناب از توابع استان آذربایجان شرقی قرار دارد. با اینکه نامی از کبود (گوی) گرفته و بدان مشهور شده است، ولی به رغم ابنیه منسوب بدین نام (مسجد کبود تبریز و گنبد مراغه) که اغلب از پوشش و تزئینات کاشی‌های فیروزه ای و مینایی برخوردار هستند، این بنا فاقد چنین بنا و تزئینات است.
اینکه چرا به این نام معروف شده به درستی روشن نیست و این احتمال وجود دارد که تزئینات کاشی کاری و رنگ آمیزی نمای آن به مرور زمان در اثر عوامل فرسایش و دیگر حوادث از بین رفته و تا آنجا که چهره ساده و زمینه آجری به خود گرفته است. در این اثر کتیبه با سنگ نوشته ای که حاوی نام بانی بنا و تاریخ اولیه باشد، وجود ندارد، اما این گمان را نمی‌توان نادیده گرفت که بنای آن متعلق به دوره ایلخانی بوده که در ادوار بعدی ضمن تعمیرات، الحاقاتی نیز در آن بعمل آمده است.
با توجه به بعضی روایت‌ها و علت نام گذاری می‌توان گفت که این بنا در کنار مسجد کبود تبریز و گنبد کبود مراغه یکی از سه کانون اماکن مقدسه فیروزه فام عصر ایلخانی را تشکیل می‌داده که در این نقطه از آذربایجان احداث شده است.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

موزه صفوی بناب ( خانه سیف العلما )

موزه صفوی بناب در شهر بناب از توابع استان آذربایجان شرقی در سال ۱۳۹۰ و در محل خانه تاریخی سیف العلماء بناب تاسیس شده است .
این خانه در محله گزاوشت که از محلات قدیمی شهر بناب است و در خیابان شهید بهشتی (خیابان دریا ) قرار دارد. فاصله این خانه از میدان اصلی شهر در حدود ۵۰۰ متر به سمت غرب میباشد، این بنا مربوط به اوایل دوره قاجاریه است که به منزل سیف العلما» شهرت دارد که متعلق به شیخ علی قاضی میباشد و بنا در دو طبقه و با نمایی آجری رو به جنوب بنا گردیده است که مصالح عمده آن چوب ، آجر و خشت است. میتوان گفت این بنا با الگوبرداری از مسجداسماعیل بیگ بناب که مربوط به دوره صفویه میباشد، ساخته شده است. ایوان جلوی این منزل دارای چهار ستون با پایه ستونهای سنگی درست شده است و مساحت این خانه ۴۵۰ متر بوده و دارای حیاط در جلوی ساختمان و با عرصه ای در حدود ۴۹۰ متر میباشد. این خانه در دوطبقه ساخته شده است.
باتوجه به پنجره‌های موجود در طبقه فوقانی چنین استنباط میشود که این خانه در وسط باغ بزرگی قرار گرفته بود که تماما در اضلاع چهارگانه آن پنجره‌های کوچکی جهت تهویه و روشنایی استفاده میگردید. این نظریه با اظهارات محلی کاملا مطابقت دارد. خیابان شهید بهشتی در سالهای قبل باغ ضلع جنوبی ساختمان را به دو قسمت تقسیم و اضلاع دیگر آن نیز بوسیله وراث به قطعاتی تفکیک و به مرور زمان به واحدهای مسکونی و تجاری معاصر تبدیل گردیده است. درحال حاضر در قسمت شمالی ...مشاهده کامل متن ساختمان، باغ بزرگی هنوز وجود دارد.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

موزه مردم‌شناسی بناب

موزه مردم شناسی بناب با نشان دادن آثار تاریخی و فرهنگ عمومی در حمام قدیمی شهر بناب در استان آذربایجان شرقی واقع در منطقه آقاجری این شهر است.
این حمام قدیمی به جای مانده از دوره صفویه با معماری ارزشمند کامل حمام‌های قدیمی آذربایجان است و در زمینی به مساحت 342 متر مربع ساخته شده و رو به روی آن هم بنای مسجد تاریخی مهرآباد قرار دارد و این بناها مجموعه شهری کاملی را تشکیل داده اند.
مجموعه مسجد و حمام مهرآباد بناب با داشتن تاریخ غنی دوره صفویه، از جمله ابنیه ارزشمند و زیبای استان آذربایجان شرقی هستند.
حمام مهرآباد یکی از معروف‌ترین گرمابه‌های آذربایجان شرقی است که تاریخ بنای آن به دوره قاجار می‌رسد و از پنج بخش تالار رخت رکن، محل نظافت، تالار شستشو، گرم خانه، خزینه آب تشکیل شده است.
تالار بزرگ رخت کن این حمام تاریخی شامل یک گنبد بزرگ و چهار گنبد کوچک و چهارطاق در چهارطرف آن است و یک حوض بزرگ سنگی نیز در زیر گنبد بزرگ قرار دارد.
تالار رخت کن از طریق راهروی باریکی وارد تالار استحمام می‌شود که از نظر طراحی معماری تا حدی شبیه تالار رخت کن است.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

تالاب قره قشلاق

تالاب قره قشلاق در شهرستان بناب از توابع استان آذربایجان شرقی از تالابهای چسبیده به دریاچه ارومیه است که محل زیست پرندگان مختلفی به شمار می‌رود و ۲۲ هزار هکتار مساحت دارد و به دلیل زیبائی و تنوع گونه‌های جانوری و گیاهی به عروس تالابهای شمالغرب کشور شهرت یافته است.
در این تالاب ۱۵۳ گونه پرنده شناسائی شده است و از گونه‌های شاخص این تالاب میش مرغ به شمار می‌رود.
این تالاب از نظر سطح حفاظتی در حال حاضر بعنوان منطقه شکار ممنوع محسوب می‌شود.
اکثر گونه‌های موجود جانوران در تالاب پرندگان هستند که برخی از آنها ارزش جهانی دارند.
تالاب قره قشلاق دارای تنوع زیستی بسیار بالایی بوده که دارای زیستگاهها و زونهای حساس با پوشش گزارها ، نی زارها و گیاهانی از نوع هالوفید و شورپسند می‌باشد.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

روستای تاریخی صور

بُناب یکی از شهرهای جنوبی استان آذربایجان شرقی و مرکز شهرستان بناب است،
روستای تاریخی صور یکی از روستاهای بناب است این روستا در 24 کیلومتری شهر بناب قرار گرفته و علاوه بر جاذبه‌های گردشگری و طبیعت منحصر به خود، اکثریت اهالی آن از ایثارگران دوران دفاعع مقدس هستند.
روستای تاریخی صور با قدمتی حدود 2500 تا 3000 سال ,25 تا 30 خانوار دارد که مجموعه ای از معماری بسیار زیبا و منحصر به فرد صخره ای را در آن به وجود آورده اند.
جمعیت روستای تاریخی صور 350 نفر می‌باشد.
آثار سنگی و صخره ای صور به سه هزار سال قبل باز می‌گردد.، این روستا به عنوان یکی از شاهکارهای معماری صخره ای ایران معروف شده است.
به اعتقاد برخی کارشناسان ویژگی‌های بافت تاریخی این روستا مهم‌تر از بافت تاریخی روستای کندوان است.
در حال حاضر این روستا جزو روستاهای زنده کشور محسوب می‌شود و خانه‌های اهالی آن به وسیله کلنگ و ابزار انسانی در دل کوه ساخته شده است.
این خانه‌ها در دو طرف دره ای که روستا در آن واقع شده است قرار گرفته اند و از آنجا که مردمان این روستا به خانه هایشان و شیوه ساخت آنها بسیار علاقه مند هستند، ساخت و سازی هم در آنجا صورت نمی‌گیرد.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

مسجد اسماعیل بیگ

مسجد اسماعیل بیگ در استان آذر بایجان شرقی در شهر بناب خیابان باهند واقع شده است.
این بنا از لحاظ معماری به دوره صفوی تعلق دارد، اما در این اثر نوشته یا لوحی که نام بانی و تاریخ ساخت آن بوده باشد، به چشم نمی‌خورد.
حدس زده می‌شود که این نوشته‌ها در جریان تعمیرات و نقاشی‌های بنا مخدوش شده و از بین رفته است.
از نام مسجد مشخص است که بانی آن شخصی جز اسماعیل بیگ نبوده است، با اینکه از شخصیت وی اطلاعی در دست نیست، اما می‌توان گفت او خویش آوندی نزدیگی با ( منصور بیگ ) که ظاهرا حاکم بناب و یا بیگلربیگی آذربایجان بوده و در کتیبه مسجد مهرآباد، نامی از او رفته، داشته است. شاید هم بعد از فوت وی به حکومت بناب رسیده و این بنا در عهد وی ساخته شده است.
مصالح اصلی مسجد را آجر، سنگ، خشت، چوب، آهک و گچ تشکیل می‌دهدنمای عمومی مسجد آجری است .
شبستان مسجد نیز دارای 8 ستون چوبی با سرستون‌های مقرنس زیبا و پایه ستون‌های سنگی است که سقف چوبی بر روی آنها استوار شده است.
پیکره درون بنا چوبی است و از بهترین نوع چوب شکل بسته است،و گذشت سالها نتوانسته از مقاومت و زیبایی آن بکاهد.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

مسجد جامع مهر آباد

مسجد مهرآباد واقع در شهر بناب از توابع استان آذربایجان شرقی که به شماره 780 در فهرست آثار تاریخی به ثبت رسیده است، یکی از با ارزش‌ترین بناهای تاریخی منطقه است. این مسجد به دلیل داشتن کتبه تاریخدار و سرستون‌های منقش و مناره بلند زیبا به ارتفاع 25 متر از اهمیت خاص و استثنائی برخوردار است.
این مسجد در سال 951 هجری - قمری با هزینه بی بی جان خانم دختر منصور بیگ در زمان شاه طهماسب صفوی ساخته شده است. مسجد مهرآباد نیز همانند مساجد دیگر شهر بناب بر بلندی به ارتفاع بیش از یک متر قرار دارد. ورودی این مسجد ازضلع شرقی است که وارد یک هشتی شده سپس وارد صحن که درضلع شمالی است می‌شود و از آن ضلع باهشت پله به ارتفاع هرکدام 20 سانتی متر وارد کفش کن مسجد می‌شود.
هشتی با گنبد و طاقنماهای آجری توجه هربیننده راجلب می‌کند. در داخل مسجد به محض وارد شدن به شبستان اصلی انبوهی از ستون‌ها در منظر دید قرار می‌گیرد که به حق چهل ستون اطلاق شده است. در حقیقت 36 ستون در6 ردیف شش تایی با پای ستون‌های سنگی وستون‌های چوبی هشت ضلعی وسرستون‌های چوبی مقرنس و نقاشی شده سقف چوبی را نگهداری می‌کند.
علاوه بر شبستان مرکزی در سه ضلع شرقی – غربی- شمالی شبستان زنانه (بالکن) بر روی 16 عدد ستون چوبی نگهداری می‌شود. راه دسترسی به شبستان زنانه امروز از جبهه شرقی و از کنار ورودی اصلی (سمت راست) است و این ورودی در دوره‌های بعد ایجاد شده است.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]