امامزادگان ابریق

آستان امامزادگان ابریق در دو بقعه جداگانه به فاصله ده مترى در ۴۰ کیلومترى اهر و در روستاى ابریق در شهرستان اهر از توابع استان آذربایجان شرقی واقع شده است.
به گفته‌ی روستائیان هر دو امامزاده از نوادگان امام جعفر صادق (علیه السلام) هستند؛ با این تفاوت که قبر موجود در بقعه‌ی اولی از آن نواده‌ی پسری امام جعفر صادق (علیه السلام) و مرقد بقعه‌ی دومی از آن نوادگان دختری آن امام همام است.
هر دو بقعه از قدیم الایام دارای بنای گلی بوده و حدود یک قرن پیش به همت شیخ قاسم قاسمی و اهالی روستا ساخته شده است. پس از آن، فردی به نام علی ابراهیم زاده هر دو بقعه را بازسازی کرده است.
پلان هر دو بقعه مستطیل شکل و تقریباً به یک اندازه احداث شده اند. هر دو بقعه دارای سه پنجره در ضلع غربی، یک پنجره در ضلع شرقی، دو پنجره در ضلع شمالی و دو پنجره و یک در ورودی در ضلع جنوبی هستند،جنس پنجره‌ها از آهن و در ورودی بقعه اولی از آلومینیوم است.
نمای بیرونی هر دو بقعه اندودی از سیمان سفید بوده و در نمای اصلی هر دو بقعه، دو مناره‌ی یک متری توپر قرار دارد. بالای هر مناره یک چراغ روشنایی نصب شده است، کف هر دو بقعه با پتو، گلیم، فرش و موکت مفروش و سقف هر دو با تیرآهن و آجر پوشانده شده است.
داخل هر کدام از بقعه‌ها قبری قرار دارد و روی هر کدام از آن‌ها با پارچه‌های رنگی پوشانده شده است. هر دو قبر فاقد کتیبه و لوح مزار هستند و در اطراف آن تکه سنگ هایی قرار دارد که اشکال مختلفی روی آن حک شده است.هر دو آستان از آب، برق و سرویس بهداشتی برخوردار است ، بقعه‌ها فاقد ضریح و گنبد هستند.
این دو بقعه از روزگاران قدیم مورد توجه و احترام مردم منطقه هستند. مردم در اعیاد مذهبی و ماه رمضان هر سال در آنجا مراسم مذهبی برگزار می‌کنند، به ویژه از ساعات اولیه صبح روز عاشورا در آنجا تجمع می‌کنند و به سینه زنی و عزاداری می‌پردازند.

Add comment

عکس خوانده نمی شود