کاروانسرای گویجه بل

کاروانسرای گویجه بل واقع در استان آذربایجان شرقی و در جاده تبریز به شهرستان اهر از نوع کاروانسراهای کوهستانی، بدون حیاط مرکزی است.پلان آن مستطیل شکل بوده و در گوشه‌های بنا با برجک هایی تقویت شده است.
هشتی ورودی از طرف غرب به داخل سالن با پنج گنبد عرقچین باز می‌شود و سالن‌های طرفین کالدور میانه از هر طرف پنج سالن (در مجموع ۱۰سالن) از کالدور مرکزی منشعب شده است.دیوارها در داخل و خارج با سنگ مالون بنا شده و سقف‌ها آجری است.
سقف راهرو مرکزی با گنبدهای عرقچین و سقف سالن‌های شمالی و جنوبی طاق آهنگ است.احداث بنا با توجه به شواهد و قرائن می‌تواند متعلق به دوره صفویه باشد.
از خصوصیات این بنا که بعنوان کاروانسرای کوهستانی استفاده می‌شده است، بسته بودن بنا برای زمستان‌های سخت و پربرف بوده است.گویجه بل تمام عناصر یک کاروانسرای شاخص ایرانی را دارد.
سردر ورودی، شترخان(محل نگهداری شترها) و محل استقرار مسافران بخشی از عناصر اصلی این کاروانسرا را تشکیل می‌دهد.برخلاف کاروانسراهای تیپ فلات داخلی که عناصر به دور میان سرایی ساخته می‌شدند، این بنا از معماری بومی سرزمین آذربایجان پیروی کرده است.
با عرض پوزش آدرس دقیق کاروانسرای گویجه بل بر روی نقشه فعلا موجود نمی‌باشد به محض اطلاع از آدرس نقشه به روز رسانی می‌شود. دوستانی که از آدرس این کاروانسرا اطلاع دارند لطفا برای یافتن آدرس دقیق ما را همراهی کنید.

Add comment

عکس خوانده نمی شود