امامزادگان ابریق

آستان امامزادگان ابریق در دو بقعه جداگانه به فاصله ده مترى در ۴۰ کیلومترى اهر و در روستاى ابریق در شهرستان اهر از توابع استان آذربایجان شرقی واقع شده است.
به گفته‌ی روستائیان هر دو امامزاده از نوادگان امام جعفر صادق (علیه السلام) هستند؛ با این تفاوت که قبر موجود در بقعه‌ی اولی از آن نواده‌ی پسری امام جعفر صادق (علیه السلام) و مرقد بقعه‌ی دومی از آن نوادگان دختری آن امام همام است.
هر دو بقعه از قدیم الایام دارای بنای گلی بوده و حدود یک قرن پیش به همت شیخ قاسم قاسمی و اهالی روستا ساخته شده است. پس از آن، فردی به نام علی ابراهیم زاده هر دو بقعه را بازسازی کرده است.
پلان هر دو بقعه مستطیل شکل و تقریباً به یک اندازه احداث شده اند. هر دو بقعه دارای سه پنجره در ضلع غربی، یک پنجره در ضلع شرقی، دو پنجره در ضلع شمالی و دو پنجره و یک در ورودی در ضلع جنوبی هستند،جنس پنجره‌ها از آهن و در ورودی بقعه اولی از آلومینیوم است.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

کاروانسرای گویجه بل

کاروانسرای گویجه بل واقع در استان آذربایجان شرقی و در جاده تبریز به شهرستان اهر از نوع کاروانسراهای کوهستانی، بدون حیاط مرکزی است.پلان آن مستطیل شکل بوده و در گوشه‌های بنا با برجک هایی تقویت شده است.
هشتی ورودی از طرف غرب به داخل سالن با پنج گنبد عرقچین باز می‌شود و سالن‌های طرفین کالدور میانه از هر طرف پنج سالن (در مجموع ۱۰سالن) از کالدور مرکزی منشعب شده است.دیوارها در داخل و خارج با سنگ مالون بنا شده و سقف‌ها آجری است.
سقف راهرو مرکزی با گنبدهای عرقچین و سقف سالن‌های شمالی و جنوبی طاق آهنگ است.احداث بنا با توجه به شواهد و قرائن می‌تواند متعلق به دوره صفویه باشد.
از خصوصیات این بنا که بعنوان کاروانسرای کوهستانی استفاده می‌شده است، بسته بودن بنا برای زمستان‌های سخت و پربرف بوده است.گویجه بل تمام عناصر یک کاروانسرای شاخص ایرانی را دارد.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

منطقه گردشگری هوراند

منطقه گردشگری هوراند در شهرستان اهر یکی از شهرستان‌های استان آذربایجان شرقی می‌باشد. جمعیت بخش هوراند در سال هزار و سیصد و هشتاد و پنج خورشیدی بالغ بر سه هزار و هشتصد و هفتاد و شش نفر بوده‌است که از این تعداد، هزار و نهصد و چهل و شش نفر مرد و هزار و نهصد و بیست نفر زن بوده‌اند. کل جمعیت شهرستان هوراند بیست و دو هزار نفر است و به عنوان بیست و یکمین شهرستان استان در مرداد ماه هزار و سیصد و نود و دو معرفی شد هم‌چنین تعداد خانوارهای این شهر، نهصد و هفت خانوار گزارش شده است.
قلعه پشتاب از آثار تاریخی روستای پشتاب، در نزدیکی هوراند می‌باشد.
ارتفاع این شهر از هزار و بیست و چهار متر در بلندترین نقاط شهر تا هشتصد و شصت متر در نقاط پست شهر متغیر است. استان آذربایجان شرقی دارای مساحتی حدود چهارصد و پنجاه هزار کیلومتر مربع می‌باشد که از این میزان صد و هشتاد و هشت هزار هکتار آن پوشیده از جنگل است.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

سد ستار خان

رودخانه اهرچای ازجنوب شهر اهر در استان آذربایجان شرقی عبور می‌کند و در ادامه مسیر خود به رودخانه قره ‏سو می‏ پیوندد. سد ستارخان بر روی رودخانه اهرچای قرار گرفته است ، با احداث سد ستارخان ضمن کنترل و تنظیم جریان‌های سطحی رودخانه اهر، آب مورد نیاز بخشی از اراضی کشاورزی پایین دست سد و آب شهر شهرستان اهر تامین می‌شود.
این سد در 15 کیلومتری غرب شهر اهر در استان آذربایجان شرقی، در شمال غربی ایران قرار دارد.
سد ستارخان بر روی مجموعه ای از لایه‌های متنوع آذرین و آذرآواری قرار دارد. این لایه‌ها شامل آندژیت، آگلومرا، توف آندزیت، توف لاپیلی ، توف‌های ماسه ای، ماسه سنگ و لای سنگ می‌باشند که متناوب روی یکدیگر قرار گرفته اند.
این لایه‌ها با مجموعه أی از گسله‌ها بریده شده اند که راستای کلی شمال – جنوب و شمال غرب – جنوب شرق دارند.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

خانه دکتر اهری

دکتر قاسم اهری فرزند ارشد حاجی حسن آقا در سال ۱۲۶۳در شهر اهر از توابع استان آذربایجان شرقی متولد شدو منزل وی با نام خانه دکتر اهری به عنوان یکی از جاذبه های گردشگری اهر میباشد ، وی پس از اتمام تحصیلات ابتدایی و متوسطه به اروپا رفت و در رشته پزشکی موفق به اخذ درجه دکترا شد.
وی پس از بازگشت به ایران در چندین دوره به عنوان نماینده اهر در مجلس شورای ملی اننخاب شد و در سال ۱۳۲۸ در اولین دوره مجلس سنا به عنوان سناتور آذربایجان انتخاب شد.
دکتر قاسم اهری در طی مدتی که در اهر زندگی می‌کرد بیماران را به صورت رایگان معالجه می‌کرد.
وی زمینی به مساحت ۴۰ هزار متر مربع در چایکنار شرقی اهر را به آموزش و پرورش اهدا کرد و همچنین ساختمان بزرگی را پس از احداث به سازمان شیر و خورشید (هلال احمر کنونی) اهدا کرد.
فرزند وی دکتر حسن اهری نیز بنیانگذار مرکز طبی کودکان و اولین رئیس آن مرکز بود.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

مسجد جامع اهر

مسجد جامع اهر منسوب به دورهٔ سلجوقى و اتابکان است و از نظر شیوهٔ معمارى و تزئینات از مساجد بسیار زیباى استان آذربایجان شرقی است ، این بنا در کوچهٔ مسجد جمعه شهر اهر قرار دارد.
این مسجد از دو بخش قدیمی و جدید تشکیل شده است ، مسجد جامع تاریخی اهر 21 گنبد و 12 پایه آجری داشته که با توجه به معماری و خطوط باقی مانده روی دیوارها دوره‌های مختلف الحاقی قابل تفکیک است.
سه گنبد در عرض و هفت گنبد در طول این مسجد وجود دارد, گنبدهای مسجد جامع اهر در میان مساجد کشور بی نظیر است.
در ورودى مسجد طاق‌نماى آجرى و ازارهٔ معمولى دارد ، بر بالاى آن لوحه‌ها و در لچک‌هاى آن پنج گل نقش بسته است. سنگ نبشتهٔ بالاى سردر حاوى تاریخ بنا و نام بانى آن است.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

قلعه نودوز

قلعه نودوز یا نقدوز در 25 کیلومتری جنوب شرقی شهرستان اهر از توابع استان آذربایجان شرقی واقع شده است. این قلعه بر فراز قله کوهی مرتفع مشرف به رودخانه اهر چای احداث شده است. ارتفاع برج این قلعه 11 متر است. با سنگهای تراش خورده رسوبی به رنگهای آجری و زرد و با ملاط گچ و آهک بنا شده است.
این قلعه در محلی بین اهر و مشگین شهر و در گردنه ای معروف به نودوز قرار گرفته است.قلعه نودوز مربوط به دوره ساسانی است و دارای دو برج و یک دیوار مدور می‌باشد، که دو برج را به یکدیگر متصل می‌کند و در زیر آن برج دیگری واقع بوده که قسمت هایی از آن خراب شده و از بین رفته است.
مصالحی که در این بنا به کار رفته، از سنگ‌های تراشیده قالبی است که به وسیله ملات ساروج در هم آمیخته است.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

گورستان انجرد

گورستان انجرد در روستای انجرد است که در شمال شهرستان اهر از توابع استان آذربایجان شرقی که در دامنه‌های ارتفاعات شیور واقع است که علاوه بر شناخته شدن این روستا به علت آثار تاریخی آن به علت وجود معدن مس در آن نیز شناخته می‌شود..
سه اثر محوطه انگد قلبیسی، محوطه دئمیلر و تپه کوهنه لی‌کندی در روستای انجرد و دو اثرمحوطه دلیک‌داش قلعه‌سی و گورستان گور قلعه در روستای سوروجر ( در همسایگی انجرد) جزو آن آثار ثبتی بودند.
نشانه‌های موجود در گورستان فعلی روستای انجرد نیز از قدمت این گورستان خبر می‌دهد. گفته می‌شود این گورستان مثل بسیاری از گورستان‌های قدیمی دارای قوچ سنگی بوده است که به مرور زمان رخت از این گورستان بر بسته اند.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

آبشار مزرعه

آبشار مزرعه در امتداد دره‌ی شرقی روستای مزرعه حاج عابدین واقع در دامنه شمالی رشته کوه قوشاداغ در شهرستان اهر از توابع استان آذربایجان شرقی است.
دامنه شمالی رشته کوه قوشاداغ که در سمت شرقی به کوه ارجمند ساوالان پیوسته است، به سمت گویجه بئل دامنه‌های سرسبز و جنگلی و استپ کوهی با چشمه‌های فراوان و دره‌های متعدد پرآب کشیده شده است.
انفصال بخش کوهستانی از بخش فلات در خط ارتفاعی حدود 1900 متر رقم خورده و همین خط ارتفاعی آبشار و چشمه بسیار دارد و به نظر می‌رسد منطبق بر خط گسل در دامنه‌ی شمالی قوشاداغ باشد.
علاوه بر ارتفاعات و دره‌ها و آبشارها و چشمه هایی چند در بالادست‌ها و زمین‌های جنوبی روستاهای کردلر و کقالق نرسیده به روستای مزرعه در جنوب شهر اهر دره ای است که آبشارش نامدار است.
این آبشار جاذبه‌ی عمده در مکان گردشگری مزرعه با تعدادی جاذبه‌ی پیرامونی و مکمل می‌تواند به ایجاد پارک کوهستان کمک کند.
برای رفتن به این مکان از اهر وارد جاده اهر ـ تبریز می‌شویم و کمی بعد از پلیس راه وارد جاده‌ی روستایی خونیق می‌شویم.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

قلعه پشتاب یا قلعه پشتو

قلعه پشتاب یا قلعه پشتو در روستای پیشتاب از توابع بخش هوراند در شهرستان اهر از توابع استان آذربایجان شرقی و در ارتفاع 3000 متری ساخته شده است و متعلق به دوره اورارتوها می‌باشد و تنها دارای یک ورودی بوده که مسیر آن دارای پله‌های سنگی است.
یکی از با ارزش‌ترین و جالب‌ترین آثار تاریخی بخش هوراند از توابع شهرستان اهر در استان آذربایجان شرقی، قلعه پشتاب (پیشتو، پشتو و پیشتاب هم نامیده‌شده) می‌باشد که یکی از دژهای کهن ایران است.
روستای پشتو در 12 کیلومتری غرب هوراند و 50 کیلومتری اهر و قلعه پشتو در یک کیلومتری شمال غربی آن واقع شده و آثاری از تمدنهای اشکانی و ساسانی و قرون میانه اسلامی در آن یافت شده است.
آثار به دست آمده از درون قلعه که سفالهای بدون نقش و نگار قدیمی است، نشان می‌دهد که این قلعه در اوایل ورود اسلام بر منطقه ارسباران و قره داغ ساخته شده است.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]