روستای گنبرف

در استان آذربایجان شرقی و درفاصله 10 کیلومتری جنوب شهرستان اسکو ، آنجا که رود و کوه به هم می‌رسند، دست طبیعت یکی از شاهکارهای ممتاز خود را آفریده است و روستای گنبرف را دردامن طبیعت خلق کرده است. روستای گنبرف که بین اهالی این روستا و روستاهای تابعه آن به "گون بر" شناخته می‌شود، در زبان فارسی مترادف با "آفتاب گیر" است، به عنوان یکی از زیباترینن روستاهای آذربایجان شرقی شناخته می‌شود.
رود فصلی "سئل چایی" ، واقع شدن در دامنه کوه سهند، آب طبیعتی بکر برای این منطقه به ارمغان آورده است و بستری مساعد برای رشد و بالندگی این روستا را فراهم کرده است. گلهای محمدی با عصاره‌های بهشتی به عنوان یکی از نمادهای هویتی این روستا شناخته می‌شود و این موهبت الهی را به عنوان منبعی برای در آمد اهالی این روستا قرار داده است. فرش دستبافت را نیز می‌توان یکی دیگر از مشاغل مهم روستائیان برای امرار معاش در نظر گرفت.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

سلطان داغی

سلطان داغی در استان آذربایجان شرقی و در شمال غربی کوهستان سهند ، نزدیک شهر اسکو قرار دارد ، با ارتفاعی حدود 3410 متر ، سومین قلة سهند محسوب می‌شود. در قلة آن زیارتگاهی به نام سلطان حسام الدین وجود دارد.
این قله در جنوب روستای سفیده خوان ( اسپراخوان ) ، زین جناب ، عنصرود ( آستاری ) و در جانب شرق روستای کندوان قرار گرفته است . رودخانه‌های زین جناب چای ، اسکو چای و کندوان چای از این قله سرچشمه گرفته و سوی دشتهای حاصل خیز مجاور جاری می‌گردد .
در ارتفاعات بالای سلسله جبال سهند و در قله‌ی (سلطان داغی) اثار تاریخی و مقبره‌های بسیار تاریخی از جمله ارامگاه ( سلطان حسام الدین فرقد ) که از سرداران بزرگ اسلام بوده است و امروزه زیارتگاه مردم آن سامان و به خصوص روستا نشینان دامنه‌های سهند می‌باشد ، و به نام سلطان حسام الدین فرقد این کوه را سلطان داغی می‌نامند در روز مخصوصی از فصل بهار تمام روستانشینان و ایلات و عشایر ان منطقه با احشام و گوسفندان خود در این زیارتگاه جمع می‌شوند.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

روستای عنصرود

روستای عنصرود یکی از روستاهای استان آذربایجان شرقی است که در دهستان سهند بخش مرکزی شهرستان اسکو واقع شده‌است.
این روستای پلکانی به عنوان روستای هدف گردشگری مجموعه ای از زیبایی‌های طبیعی و تاریخی را بهره مند می‌باشد.
مسجد و حمام تاریخی صخره ای، کوه زیبای سلطان، چشمه آغ بولاغ و کوسان (چوسان) سوئی و گل محمدی مجموعه ای از زیبایی‌های طبیعی و تاریخی را در این روستا بوجود آوردند تا عنصرود تبدیل به روستای هدف گردشگری شود.
مسجد عنصرود مساحتی حدود 570 متر مربع دارد و فضای آن بزرگتر از مسجد روستای کندوان است. به همین دلیل به آن بزرگترین مسجد صخره ای کشور گفته می‌شود که قدمت آن بر اساس گفته‌های اهالی روستا به اوایل دوره قاجار می‌رسد.
با این حال، با وجود نشانه‌هایی مثل محرابی منسوب به دوره ایلخانی و کنده کاری‌ها و معماری خاص به کار رفته در بنا، طولانی بودن قدمت این بنا حتی تا بیش از هزار و 500 سال بعید به نظر نمی‌رسد.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

قلعه هولاکوخان اسکو

قلعه هولاکو خان در شهرستان اسکو یکی از تاریخی‌ترین و قدیمی‌ترین قلعه‌های استان آذربایجان شرقی است که در جزیره اسلامی (شاهی سابق واقع در قسمت شرقی دریاچه ارومیه) قرار گرفته است جزیره اسلامی یا (شاهی) که چون نگینی در دریاچه ارومیه میدرخشد در شمال شرقی دریاچه به نام شاها آداسی یا شاها جزیرسی یا شاها داغی قرار دارد و از دور شبیه کلاهی بهه نظر میرسد .
جزیره اسلامی تنها جزیره آباد وتاریخی دریاچه ارومیه است که وسعت آن 347کیلومتر مربع و محیطش به 70 کیلومتر مربع می‌رسد در حال حاضر یک رشته جاده آسفالته از سمت شرقی دریاچه به آن متصل شده روستای سرای و ساحل شرقی آن را به خشکی متصل می‌سازد مهمترین ارتفاعات منطقه کوه چوپوقلو به ارتفاع 2150 متر و کوه داش کن به ارتفاع1900متر می‌باشد از قلل مرتفع جزیره اسلامی کوه قالا یا قلعه است . که در جنوب روستای آق گنبد واقع شده و ارتفاع آن 2100 متر و 667 متر از سطح دریاجه ارومیه بالاتر است .
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

درخت چنار 1200 ساله اسکو

درخت چنار 1200 ساله اسکو در استان آذربایجان شرقی و دربخش مرکزی شهر اسکو ، بالاتر از فلکه اصلی و به طرف روستای توریستی کندوان قرار گرفته و از دو سمت شمال و جنوب به ابنیه تجاری شهر محدود شده و در فاصله شش متری از آن قرار گرفته‌اند.
این درخت قدمت تاریخی دارد و از جایگاهی ویژه در میان درختان چنار کهنسال در ایران برخوردار است.
این درخت کهنسال در میانه خیابان شرقی-غربی شهر قرار گرفته که احتمالا میدان این قسمت از شهر به دلیل اهمیت وجود درخت کهنسال در این قسمت و شادابی و سرسبزی آن به «سبزه میدان» معروف شده است.
تمام مردم شهر اطلاع دارند که چنین درختی وجود دارد و مثل اغلب چنارهای کهنسال ایران که در مکان‌های مقدس واقع شده‌اند، این درخت هم در کنار مسجد جامع اسکو واقع شده است که حالتی از تقدس را به این درخت کهنسال می‌دهد.
قطر درخت چنار 1200 ساله در جایی که با زمین در تماس است به اندازه سه متر و 40سانتی متر و ارتفاع آن حدود 14 متر است طول تاج این درخت هم 20متر می‌باشد.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

روستای کندوان

روستایی کندوان در شهرستان اسکو از توابع استان آذربایجان شرقی ، یکی ازبرجسته‌ترین روستاهای تاریخی صخره‌‌ای جهان به شمار میرود.
کندوان نام روستایست کهه مردمان این دیار با دست خالی و ابزاری ساده در دل کوه و صخره ، خانه هایی زیبا بنا نهادند که در نوع خود بی نظیر میباشد، وچون این خانه‌های کله قندی شباهت بسیاری با کندو زنبور دارد به کندوان معروف گردیده است جالب است بدانید که محصول عمده این مردمان این خطه عسل میباشد .
یکی از دیدنی‌ترین و کم مانندترین نمونه‌های معماری در دل کوهستان سهند با هنرنمایی زیبا وسازه هایی به شکل دوک‌های سنگی که قدمت آن به دوران ساسانیان میرسد در این روستا به نمایش در آمده است .
کندوان نمونه بی بدیل هنر انسان در دل طبیعت برای رسیدن به خواسته‌ها ونیاز‌های اولیه خود که باعث شده سیمای طبیعت را دگر گون سازند وچنان در دل صخره و کوه رخنه کنند تا به آفرینشی این چنین دست پیدا کنند.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

روستای تاریخی مجارشین

روستای مجارشین یکی از روستاهای استان آذربایجان شرقی است که در دهستان گنبرف بخش مرکزی شهرستان اسکو قرار گرفته و تقریبا ۶۵ کیلومتر با شهر تبریز فاصله دارد .
جمعیت این روستا درحال حاضر به صورت تقریبی۱۳۰۰ نفر می‌باشد.
مجارشین روستایی تاریخی و باستانی است که دارای طبیعتی بکر و سرسبز، کوهستانی می‌باشد.
مجارشین، در اصل میرزانشین بوده است و در زمان سیاست یکسان سازی فرهنگی رضا شاه پهلوی که تغییر نام جاهای ایران بخصوص آذربایجان جزئی از این سیاست بود، نام این روستا نیز مانند دیگر جاهای تغییر یافته ایران ، تغییر یافته است.
البته اهالی این روستا و روستاهای اطراف نام این روستا را با گویش قدیمی خود یعنی "میرزه رشین" (یا همان میرزانشین ) بکار می‌برند.
همچنین «مجارشین» گنجینه‌ای از آثار تاریخی، مناظر طبیعی و جاذبه‌های گردشگری متعدد و متنوع به شمار می‌رود.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]