امروز: پنجشنبه، 5 اسفند 1395

توریسم تراول

سایت گردشگری ایران و جهان

آبشار آبند ساربوک

روستای ساربوگ در استان سیستان و بلوچستان و در 45 کیلومتری مسیر نیک شهر به قصر قند قرار دارد, در ۵ کیلومتری شمال غرب ساربوک کوه آبند واقع شده است که دارای مناظر و آبشارهای زیبایی می‌باشد.
این روستا از شمال به کوه آبند-از جنوب به روستاهای توکل وکلمت ورودخانه کاجو منتهی می‌شود و از شرق به روستای لوریانی-از غرب به روستای دزبن منتهی می‌شود
آبشار آبند ساربوک به دلیل کمی بارش در منطقه فصلی بوده و بیشتر در فصول بارش جریان دارد, فاصله این آبشار تا جاده اصلی در حدود به 10کیلومتر است.
آبشارهای آبادی گرکور .سهاکی . نابئین. آبند به عنوان جاذبه‌های گردشگری و از معدود آبشار‌های هستند که در حوزه ساربوک قرار دارند.

پارک ملی بختگان

پارک ملی بختگان در شهرستان نی ریز از توابع استان فارس اولین بار طبق مصوبه شماره ۷ مورخ ۱۳۴۷/۱۲/۹ شورای عالی تظارت بر صید به عنوان منطقه حفاظت شده اعلام گردید و سپس در سال ۱۳۵۴ به عنوان پناهگاه حیات وحش مصوب شد و در سال ۱۳۷۴ قسمتی از پناهگاه به عنوان پارک ملی بختگان اعلام گردید.
پارک ملی و پناهگاه حیات وحش بختگان با وسعت هر یک به ترتیب ۱۷۵۳۴۶ هکتار و ۱۵۳۷۶۷۱ هکتار در ۷۰ کیلومتری غرب نی ریز فارس واقع گردیده است. تالاب‌های طشک و بختگان از بزرگترین و پرآب‌ترین دریاچه‌های کشور محسوب می‌شوند.( البته در حال حاضر چند سال پیاپی است که این تالابها با خشکسالی و کم آبی مواجه بوده و تقریبا بطور کامل خشک شده اند) این دو دریاچه درسالهای پرباران گسترش یافته و به هم می‌پیوندند. طشک و بختگان و مناطق کوهستانی بین آنها و جزایر متعددی که دراین دو تالاب وجود دارند مجموعه طبیعی بسیار با ارزشی را بوجود آورده اند.

حمام وراوی

شهرستان مهر از شهرستان­های جنوب غربی استان فارس می­باشد که وجود آثار باستانی بر جاذبه­‌های تاریخی آن می­افزاید. از آن جمله می‌توان از حمام وراوی نام برد که متعلق به دوره قاجار می‌باشد
این حمام از دو فضای پنج ضلعی تشکیل شده است.مصالح به کار رفته در این حمام سنگ و ساروج است و پوشش سقف آن در هر بخش گنبدی شکل می‌باشد.در هر ضلع یک اتاقک مستطیل شکل وجود دارد و به عنوان خزینه آب سرد و گرم از آن استفاده می­شده است.
شهرستان مُهر یکی از شهرستانهای استان فارس ایران است. مرکز این شهرستان، شهر مُهر است. این شهرستان از شمال و شرق به شهرستان لامرد محدود می‌شود و از طرف غرب با شهرستان جم در استان بوشهر هم مرز بوده و از طرف جنوب و غرب نیز به منطقه عسلویه در استان بوشهر امتداد دارد.

تفرجگاه بوان

تفرجگاه بوان (تنگ بوان )یا بهشت گمشده در حدود ۲۰ کیلومتری از شهر نورآباد ممسنی در شمال غربی استان فارس قرار دارد.
این تفرجگاه در جاده اصلی میان استانهای فارس، بوشهر، خوزستان و کهکیلویه و بویر احمد واقع شده است.
تنگ بوان دره‌ای پوشیده از درختان است که میان 2 رشته کوه محصور شده وپر از درختان انار و گردوی کهنسال و قطور است.درختانی که عمری طولانی دارند و بعضی از این درختان تا شعاع 10-15 متری از ورود نور آفتاب به زیر درختان جلوگیری می‌کنند.
بوان دارای چشمه‌ها وآبشارهای فراوان و دیدنی زیادی هست که در فصل تابستان باعث خنکی این منطقه می‌شوند و همین باعث می‌شود هر سال در بهار و تابستان گردشگران زیادی به بوان بیایند.
زیر حوزه آبخیز وسیع و منطقه جنگلی پر باران بالادست این تنگ، موجب فراوانی آب شیرین و گوارای تنگ بوان شده‌است، طوری که در طول سال مخصوصا بهار از روی اغلب دیواره‌های صخره‌ای تنگ، آبشارهای زیبا سرازیر می‌شوند.

تخت جمشید

تخت جمشید ؛ پربازدید کننده‌ترین بنای ایرانی؛ مجموعه ای از کاخهای بسیار باشکوه و نام محلی پایتخت داریوش بزرگ است که از لحاظ وسعت، عظمت و شکوه، مهمترین مجموعه باستانی هخامنشی در ایران است و در شمال شهرستان مرودشت در شمال استان فارس (شمال شرقی شیراز) جای دارد. تخت جمشید پایتخت اولین امپراتوری جهانی یعنی هخامنشیان در ایران است که ایرانیان، "پارسه" و یونانیان و به تبع آنها اروپاییان، گاهی آن را «پرسه پلیس»، «پرسَپُلیس» یا «پرسپولیس» (persepolis) می‌خوانند زیرا این کاخهای عظیم سلطنتی در کنار شهر پارسه یا پرسپولیس ساخته شده است اما نام تاریخی آن که در کتیبه‌های کاخ‌ها ثبت شده، پارسَه (parsa) به معنای شهر مردمان پارسی است. کار ساخت پارسه در زمان داریوش بزرگ (حدود 520 ق.م) آغاز شد و به وسیله دیگر شاهان هخامنشی (خشایارشا و اردشیر اول) کامل شد و اتمام آن حدود 120 سال به طول انجامید.

تنگه ترمان

تنگه ترمان از مراکز دیدنی روستای ترمان از توابع دهستان ترمان شهرستان لامرد در جنوب استان فارس است , این منطقه گردشگری در فاصله 12 کیلومتری غرب لامرد واقع شده است
این منطقه دارای مناظر زیبای درختان و آب‌های جاری در نهرها و پوشش گیاهی نخل و لیمو است ,یک آسیاب آبی به‌نام ترمان در ورودی این تنگه قرار دارد.
تنگ ترمان به دلیل برخورداری از منابع آب زیرزمینی ،آب جاری و هوای مناسب محل سکونت مردم بوده که مردمانش با استفاده از آب موجود به کشت و زرع میپرداخته اند وانواع غلات ، صیفی جات و لیموی آن را برای فروش به مناطق همجوار می‌فرستاده اند.

آرامگاه ننه نادر

آرامگاه مادر نادرشاه ساختمانی سنگی است مربوط به دوران اسلامی (تیموری و صفوی) که به برج ننه نادر معروف است و در ضلع شرقی قلعه اژدهاپیکر و بر روی سطح مرتفعی در شهر قدیم لار بر بلندای کوهی مشرف به کل شهر قرار دارد. ارتفاع عمارت از سطح زمین ۹ متر است.
آرامگاه ننه نادر بنایی تاریخی واقع در شهرستان لارستان در جنوب استان فارس، یکی از نقاط دیدنی استان فارس است.
دلیل نامگذاری آن و انتساب آن به مادر نادرشاه روایتی در یک نسخه خطی، به نام منتخب التواریخ، نوشته حبیب الله انصاری لاری اشکنانی آمده است :

هفت برکه

هفت برکه ، هفت برکه‌ی منظم است که قدمت آن به دوره تاریخی می‌رسد و در شهرستان گراش ، استان فارس قرار دارد.
این هفت آب انبار در اندازه‌های مختلف و زمانهای متفاوت ساخته شده‌است و در فاصله‌کمی نسبت به هم قرار دارند و در مسیر رود خانه فصلی بنام بزئرد (bezerd) در محله ناساگ، واقع می‌باشد.
از این هفت آب‌انبار، پنج حلقه آن سقف گنبدی شکل دارد و دوحلقه دیگر بدون سقف است که بزرگترین و معرفترین آنها به برکه حاج ابوالحسن موسوم گردیده است.
طبق سنگ نوشته‌ای که در دهانه شمالی شرقی نصب است این آب‌انبار به همت حاج ابوالحسن، فرزندحاج حسن (بانی برکه چهار تاخ)، ساخته شده‌است.

بند بهمن

آدرس : استان فارس - روی رودخانه قره آغاج در فاصله 58 کیلومتری شیراز در منطقه کوار
بند بهمن به دوران ساسانی تعلق دارد و در 58 کیلومتری شیراز در منطقه کوار روی رودخانه قره آغاج واقع شده است و از جاذبه‌های طبیعی – تاریخی شهرستان شیراز به حساب میآید .
این بند به بهمن پسراسفندیار منسوب است, بهمن بن اسفندیار همان اردشیر درازدست و یا به عبارت دیگر اردشیر اول ، پسر خشایار ، پنجمین پادشاه هخامنشی است که در سال 464 پیش از میلاد به پادشاهی رسید و تا 424 ق. م . پادشاهی کرد.
اولین بار بناکتی ، در سالل 721 ه . ق سازنده‌ی آن را بهمن بن اسفندیار ذکر می‌کند و از آن به بعد سایر جغرافی دانان آن را تکرار کرده اند. حداکثر عمر بند بهمن تا این زمان 2470 سال و حداقل عمر آن 2430 سال می‌باشد.

پل دالکی

آدرس : 11 کیلومتری شهر دالکی - جاده برازجان به قائمیه
پل دالکی که از پل‌های بزرگ و زیبای ایران به شمار می‌رود، بر روی رودخانهٔ دالَکی در شهرستان کازرون از توابع استان فارس ساخته شده است. در همه جای ایران و جهان در بارهٔ ساختمان‌های بزرگ و قدیمی حکایاتی نقل می‌شود که معمولاً آمیزه‌ای از حقیقت و افسانه است. در مورد پل مشیر حکایتی شنیدنی بر سر زبان‌هاست.
اما با توجه به این که فقط حدود یکصد و پنجاه سال از بنای این پل می‌گذرد حکایتی که نقل می‌شود بیشتر حقیقت است تا افسانه و این حکایت بازگو کنندهٔ تجربه‌ای شیرین است که اگر بخواهیم، هم در این روزگار هم در آینده، راهگشای مشکلاتی از جامعهٔ ما خواهد بود.