امروز: یکشنبه، 10 اردیبهشت 1396

توریسم تراول

سایت گردشگری ایران و جهان

گورستان تاریخی روستای تم سنیتی

در گورستان تاریخی روستای تم سنیتی قبور زیادی با دست خط همان حجاران و سنگتراش‌هاى مشابه قبور سایر گورستان‌هاى شهرستان قشم از توابع استان هرمزگان که دارای قدمتی حدود نهصد سال مى‌باشد وجود دارد که بسیاری از این قبور در زیر خاک پنهان شده اند و بعضا گوشه‌هایی از‌این قبور با فرسایش خاک امروزه مشخص شده است و زیارتگاهی گنبدی و مخروبه نیز در‌این قبرستانن مشاهده می‌شود که اطلاعی از شناخت صحیح آن در بین پیران محل موجود نیست، بعضی از پیران منطقه آن را خواجه بو اخیر مى‌نامند که در متون کتب قشم و خلیج فارس نیز چیزی در مورد آن یافته نشده است.
با توجه به اطلاعات یافته شده و ثبت تاریخ چند قبر در این قبرستان توسط امام جمعه توریان: قبر مرحوم السعید آقا سلطان سالاری به تاریخ وفات روز شنبه هفده ربیع الاول سال هشتصد هجری قمری با قدمتی در حدود ششصد و بیست و سه سال است.

روستای واران جاسب

روستای واران جاسب یکی از دهستان‌های بخش مرکزی شهرستان دلیجان از توابع استان مرکزی می‌باشد.این دهستان درفاصله پانزده کیلومتری شمال شرقی دلیجان و در نزدیکی سد پانزده خرداد قرار دارد که هفت آبادی را شامل می‌شود.. این منطقه از چند روستای نه چندان بزرگ مانند : واران، هرازجان، کِروگان، وشتکان، زُر، وسقونقان و روستای بیژگان تشکیل شده است . این هفتت آبادی در دره‌ای به طول پنجاه کیلومتر در راستای رود ازنا قرار دارند. بزرگ‌ترین روستای این دهستان واران و دومین روستای بزرگ آن بیژگان می‌باشد.
قدمت این روستا به زمان ساسانیان باز می‌گردد. داستانی که معمولاً بزرگان ده تعریف می‌کنند این است که شاه اردشیر اول سربازان خود را به اینجا آورد تا اسب‌های آنها از رود ازنا بنوشند. بعد از اینکه سربازان بیشتری در سر راه خود به آنجا می‌رفتند در این منطقه نه استراحتگاه ساخته شد که کم کم به مکان‌های سکونت دائمی تبدیل شدند. امروزه پس از طی دو هزار سال دو استراحت گاه متروکه شده که آثاری از آن‌ها به جا مانده است و این هفت روستایی که در این دهستان وجود دارد از بازمانده استراحتگاه‌های قدیم می‌باشند.

کاروانسرای دودهک

آدرس : استان مرکزی - مسیر جاده دلیجان به دهستان خورهه
کاروانسرای دودهک در شمال شرقی محلات، در مجاورت ساحل شرقی رودخانه قم‌رود و در مسیر جاده دلیجان به دهستان خورهه (نزدیک جاده آسفالته قم به دلیجان) قرار دارد. قدمت آن را به دورانن صفوی نسبت داده‌اند اما معماری آن، از سبک معماری سلجوقیان پیروی می‌کند.
پل و کاروانسرا دودهک در مسیر تاریخی جاده ابریشم احداث شده است.
ابعاد آن۷۰/۵۳ در ۶۰/۵۳ متر است. پی‌های بنا از سنگ رودخانه و ساروج و دیوارها و سقف آن از آجر است.
در گوشه‌های شمالی، شرقی و غربی آن برج‌های مراقبتی دیده می‌شود، که نشان می‌دهد کاروانسرا کاربردی مانند یک قلعه نظامی داشته‌است.

پناهگاه حیات وحش جاسب

آدرس : جنوب شرقی استان مرکزی – شمال شهر نراق در 35 کیلومتری شهر دلیجان
پناهگاه حیات وحش جاسب منطقه‌ای کوهستانی در منتهی الیه جنوب شرق استان مرکزی واقع شده است و وسعت آن حدود ۱۷۱۰۰ هکتار می‌باشد.
این زیستگاه حیات وحش با توجه به نزدیکی به سد ۱۵ خرداد و طبیعت چشم‌نواز منطقه یکی از نواحی مستعد طبیعت گردی و گردشگری استان مرکزی محسوب می‌شود.
این دهستان در شمال دلیجان واقع گشته و شامل هفت پارچه آبادی است که نام جاسب را بر خود دارد. این منطقه از روستاهایی نسبتاً کوچک تشکیل شده است. واران، هرازجان، کِروگان، وشتکان، زُر، وسکونقان و بیژگان. این ۷ آبادی در دره‌ای به طول ۵۰ کیلومتر در راستای رود اَزنا قرار دارند. بزرگ‌ترین روستای منطقه کروگان و دومین روستای بزرگ بیژگان است.
سه روستای کروگان، وشتگان و هرازیجان، دارای سکنه هستند. مردم روستاهای ذکرشده به شغل زراعت، باغداری، پرورش طیور خانگی و دامداری مشغول‌اند. دو روستا از این منطقه هنوز به زبان راجی حرف می‌زنند.

روستای خان آباد

روستای خان آباد یا محمدیه در شهرستان خمین روستایست کوهستانی ،که در بخش جنوبی استان مرکزی قرار گرفته است .
«خان» علاوه بر معانی متداول مانند ، لقب پادشاهان ترکستان وختا ، کندو و لانه رنبور ،خانه و سرا و کاروانسرا و همچنین به معنای زمین دار و فئودال ممکن است. خان به معنای زر خالص و چشمه بوده باشد.
با توجه به تحقیقات باستان شناسی که در زمینه سکونت انجام گرفته قدمت سکونت در این منطقه به حدود ۳۰۰۰ سال پیش برمی گردد ، که در آن زمان قبیله ایی از زرتشتی‌ها در منطقه ایی که هم اکنون به نام قلعه گبری معروف است سکونت داشته اند.
همچنان آثار این قلعه قدیمی که در بالای کوه قرار گرفته و آثار خانه هایی که در دامنه همان کوه قرار داشته اند و زیر خاک مدفون شده اند با قدمت ۲۷۰۰ تا ۳۰۰۰سال موجود می‌باشد .
روستای خان آباد نیز از دیر باز به علت وجود آب و زمین‌های مناسب جهت کشاورزی و امرار معاش و همچنین وضعیت خوب شکار وعبور کاروان‌های متعدد از این منطقه به صورت‌های مختلف وجود داشته است .

روستای دهنو صمصام

روستای دهنو صمصام در استان مرکزی و در حد فاصل شهرستان خمین و الیگودرز دهنو قرار دارد.
صمصام نام روستایی در استان مرکزی و از توابع شهرستان خمین می‌باشد.
این روستا در منطقه‌ای کوهپایه‌ای قرار دارد و در ضلع جنوب غربی آن نمای زیبائی همانند یک دیوار از کوههای زاگرس را می‌توان مشاهده کرد.

منطقه حفاظت شده الوند

آدرس : استان مرکزی - ۲۰ کیلومتری غرب شهرستان خمین و ۳۰ کیلومتری جنوب شرقی شهرستان شازند
نام منطقه حفاظت شده الوند برگرفته از کوهی در غرب شهرستان خمین و جنوب استان مرکزی به نام الوند است.
الوند منطقه‌ای کاملاٌ کوهستانی با کمربندهای ارتفاعی متفاوت که دارای کوه‌ها وتپه ماهورهای بلند ودره‌های متعددی است. بلند‌ترین نقطه این منطقه قله کوه الوند با ارتفاع ۳۰۹۶ متر می‌باشد و پست‌ترین نقطه آن در جنوب شرقی منطقه در ۲۰۵۰ متر ارتفاع در محل سه راهی چارطاق واقع شده است. مساحت منطقه الوند ۷۲۰۰ هکتار می‌باشد.
منطقه حفاظت شده الوند دارای اقلیم مدیترانه‌ای معتدل می‌باشد. میانگین بارندگی سالانه این منطقه ۳۸۰ میلی‌م‌تر و دمای متوسط آن ۱۰ درجه سانتی‌گراد می‌باشد.
این منطقه جزو رویشگاه‌های ایران- تورانی به شمار می‌رود، تنوع زیستی موجود در منطقه الوند در هیچ نقطه دیگری از محدوده‌های جنوبی استان تکرار نشده.

قلعه سالار محتشم (موزه مردم شناسی خمین)

آدرس : استان مرکزی – خمین - بلوار منتظری شمالی، کوچه حکمت
قلعه سالار محتشم در داخل بافت قدیمی شهر خمین در شمال غربی شهر واقع شده است.
این قلعه یک بنای قدیمی با در و پنجره و سقف چوبی است که در حال حاضر به موزه مردم شناسی تبدیل شده است.
سالار محتشم با نام اصلی میرزا علی خان کمره ای فرزند علی قلی خان سرهنگ بوده است. او از صاحب منصبان دوره قاجار بوده که به دلیل خدمات خود از طرف دولت وقت و احمد شاه قاجار در سال 1332 ه.ق و به پیشنهاد علاءالسلطنه وزیر داخله، ملقب به سالار محتشم می‌شود.
قلعه سالار محتشم از ساخته‌های اوست. قلعه سالار مأمن و پناهگاه مردم هنگام هجوم دزدان و اشرار به شهر و همچنین محل تجمع دسته‌های عزاداری در ماه محرم بوده است.از نظر سبک معماری تلفیقی از معماری کلاسیک اروپا و معماری سنتی و ایران است

روستای خانک

روستای خانک یکی از مناطق نمونه گردشگری طبیعی در استان مرکزی که در مسیر تفرش - ساوه قرار گرفته است.
این منطقه گردشگری با جاذبه‌های طبیعی-روستایی از جمله باغ‌ها مزارع رود‌ها و کوهستان‌های طبیعی با اقلیمی کوهستانی توپو گرافی کوهستانی پایه ای و پوشش گیاهی از نوع درختان و گیاهان دارویی در فاصله 35 کیلومتری با مرکز نزدیکترین شهرستان در مساحتی به طول 30 هکتار واقع شده است.
خانک در ابتدا مانند کیک تولدی به رنگ قهوه ای سوخته به چشم می‌خورد که علت آن وجود اکسید آهن در خاک این روستا است در ابتدای خانک و در پس کوچه باغها قناتی هست که شهره عام و خاص است .
علاوه بر قنات آبشار خانک هم بهانه دیگری برای دیدن این روستا شده است در گذشته‌های نه چندان دور وجود آبشار روستا بهانه ای برای ایجاد یک آسیاب سنتی در کنار این آبشار بوده است.
از کوچه باغ‌های دیدنی این روستا می‌توان به رضابه،دم آسیاب،دشت پایین و گورگ اشاره کرد.

روستای سرآبادان

روستای سرآبادان در استان مرکزی به لحظ زیبایی به جرات می‌توان به آن لقب بهشت گمشده را داد. این روستا در شهرستان تفرش محصور در بین کوههای سر به فلک کشیده ناحیه مرکزی ایران دارای پیشینه ای بسیار قوی وکهن است.
مورخ شهیر قرن پنجم ابوالفتح بیهقی ( برادر ابوالفضل بیهقی صاحب تاریخ بیهقی) در معروفترین اثر خود تحت عنوان " سرآبادان مستند تاریخ ایران " آغاز حکومت آریائیها در ایران را از این ناحیه که در آن زمان شهری نسبتا بزرگ و آباد و منطقه ای بسیار سوق الجیشی بوده دانسته و نوشته است که اقوام آریایی پس از استقرار در مناطق مرکزی ایران هسته مرکزی حکومت خود را در سرآبادان شکل دادند و از آنجا بر سایر مناطق استیلا یافتند.
به عقیده برخی از زبان شناسان گویش محلی مردم سرآبادان که در آن هنوز هم بسیاری از الفاظ و کلمات فارسی پهلوی مصطلح بوده و در نوع خود منحصر به فرد و متفاوت از نواحی اطراف میباشد موید این مدعاست.