امروز: جمعه، 8 اردیبهشت 1396

توریسم تراول

سایت گردشگری ایران و جهان

روستای بخوان

روستای بخوان یکی از خوش آب وهوا‌ترین وجذاب‌ترین روستاهای استان هرمزگان در شهرستان حاجی آباد است. این روستا درکنار بلندترین کوه استان قرار داره همچنین در چهار کیلومتری بخش فارغان ودر250کیلومتری بندرعباس واقع می‌باشد.
روستای بخوان از جنوب شرقی به کوه بنه خوان، از شمال و شمال شرقی به کوه بستو و از جنوب به کوه کم پل محدود می‌شود. این روستا از سطح دریا در حدود 1600 متر ارتفاع دارد و آب و هوای آن، تحت تأثیر اقلیم معتدل کوهستانی، در بهار و تابستان مطبوع و خنک و در زمستان سرد است. تنگه بخوان، در شمال روستا واقع شده است.
در پیرامون و داخل روستای ییلاقی بخوان چندین امام‌زاده و زیارتگاه وجود دارد که قدمت بنای برخی از آن‌ها به بیش از چند سده می‌رسد. برخی از منابع محلی، قدمت این روستا را، حدود 7 قرن ذکر کرده‌اند.

امامزاده سید محمد و امیر نظام الدین

امام زاده سیدمحمدو امیرنظام الدین (ره) امامزاده ای جلیل القدر و یکی از هزاران شهاب آسمانی از نسل کوثر فاطمی است که چون نگینی شهر حاجی آباد در استان هرمزگان را در بر گرفته است.
این امام زاده یکی از اولاد و احفاد امام موسی کاظم(ع) است از طریق ابو جعفر عبدالله عوکلانی فرزند امام کاظم(ع) نسب شریفش به آن امام همام می‌رسد .بقعه امامزاده سیدمحمد(ره) در ورودی شهر حاجی آباد قرار دارد . با توجه به همجواری با گلزار شهداء شهر یکی از مراکز مورد توجه مردم این شهرستان است .
این آستان متبرکه به دلیل موقعیت ویژه خود یکی از بقاع متبرکه پر تردد در استان است که پذیرای خیل عظیمی از زائران می‌باشد.
این آستان متبرکه در مدخل ورودی شهر حاجی آباد کنار جاده ترانزیت بندرعباس-سیرجان و در فاصله 170 کیلومتری مرکز استان قرار دارد.

ساحل جاسک

بندرجاسک از توابع استان هرمزگان درکناردریای مکران (عمان) قراردارد و از موقعیت طبیعی فوق العاده ای برخورداراست 270کیلومتر ساحل جاسک درشرق وغرب به زیبائی کشیده شده است.این ساحل ازغرب از گوان واگوشک در80کیلومتراین بندر آغاز و در شرق به روستای آبکوهی و کرتی ،ختم میگردد. ساحل جاسک بیش از 21خور را در خود جای داده است که هریک داستان شگفت انگیزز طبیعت را بنمایش گذاشته اند . این خور‌ها زیست گاه وتوقفگاه انواع پرندگان مهاجر میباشند که در فصول مختلف سال درآنها دیده میشوند .
بزرگترین خور در حوزه شرق جاسک خور کرتی یا رابچ میباشد که ضمنا بزرگترین خور خاور میا نه بحساب می‌آید .درآن سوی رودخانه و دشت جگین ،ساحل زیبای عبد وبیاهی در120کیلومتری شهرجاسک ،یکی از دیدنی‌ترین سواحل این شهرستان می‌باشد.جذابیت این ساحل به دماغه راس میدانی وکچ (پناهگاه وخلیج)ادامه دارد و می‌تواند با ایجاد زیرساخت‌های مختصری به بهشت گردشگران مبدل ساخت . درطول ساحل جاسک غربی جاذبه‌های دیدنی فراوانی وجود دارد.که از این قرارند .

سد جگین

سد جگین در 61 کیلومتری جنوب شرقی بندر جاسک در استان هرمزگان قرار دارد.
این سد با هدف تامین آب آشامیدنی بندر جاسک به میزان دو میلیون و 910 هزارمترمکعب در سال , تامین آب مورد نیاز آبیاری حدود 4500 هکتار از اراضی کشاورزی پائین دست به میزان 50 میلیون متر مکعب در سال و کنترل سیلاب‌های فصلی رودخانه ای جگین ساخته شده است.
نوع سد جگین بتنی - غلتکی , RCC می‌باشد که طول تاج سد 253 متر , عرض تاج 5 متر , حجم بتن ریزی 250 هزار متر مکعب , حجم حفاری 270 هزار متر مکعب , ارتفاع از کف 68 متر , ارتفاع از پی 78 متر , حجم مفید مخزن 135 میلیون‌متر مکعب , حجم کل مخزن از تراز عادی بهره برداری 300 میلیون متر مکعب , ورودی متوسط آب رودخانه 4/1 متر مکعب در ثانیه است.

رودخانه جگین

از جمله نقاط زیبا و گردشگری استان هرمزگان , رودخانه جگین واقع در بندر جاسک می‌باشد که این رودخانه آب شیرین از کوه‌های بشاگرد سرچشمه می‌گیرد و با پیوستن چند رودخانه دیگر از جمله رودخانه انگهران به آن، به دریای عمان می‌ریزد.
نمونه برداری از این رودخانه نشان می‌دهند که فراوانی و توسعه پیچان رود‌ها و نیز تغییر مسیر رودخانه جگین در درجه اول وابسته به شیب کم دلتای جگین و سپس ریزدانه بودن بافت رسوب است. در این میان تغییرات شدید دبی رودخانه که به صورت دوره ای اتفاق می‌افتد عامل اصلی تغییر مسیر‌ها است.

آبشار و چشمه بوچیر

چشمه و آبشار بوچیر از جمله نقاط زیبا و منحصر به فرد روستای بوچیر می‌باشد که در در شرق شهرستان پارسیان از توابع استان هرمزگان واقع شده است.
وجود درهای باریک و پراب که حدودا 50 متر میشود، وجود قندیل‌های زیبا، آب سرد و چشم اندازهای طبیعی، بکر بودن زیبایی این چشمه را دوچندان نموده است .
آنچه باعث ابهت این چشمه شده عبور کردن از تنگهای عمیق پر آب بدون داشتن جای استراحت است که هر بیننده باید شناگر خوبی باشد ویا از جلیقه یا تیوپ استفاده نماید تا بتواند از این مسیر رد شود - البته با قایقهای بادی هم میتوان رفت اما با شنا عبور کردن صفای دیگری دارد .
آبشار بسیار زیبا و بیاد ماندنی هم در این روستا قراردارد که ،شاید باورتان نشود که در شهرستان پارسیان،دهستان بوچیر، روستای بوچیر چنین جایی باشد. که همه ساله و بیشتر اوقات در فصل گرم تابستان از استان هرمزگان و دیگر استانهای کشور هموطنان عزیزمان به دور از هیاهوی سیاست در دل طبیعت میگذرانند. زیبایی، جذابیت و طبیعت بکر آن خیره کننده است.

امامزاده شاه محمد تقی

امامزاده شاه محمد تقی در شهر بندر عباس واقع شده است و در بخش مرکزی از توابع شهرستان بندر عباس در استان هرمزگان قرار گرفته و یکی از نقاط دیدنی استان هرمزگان در جنوب کشور محسوب می‌شود .
این امامزاده مورد توجه بسیاری از مردم قرار دارد به حدی که در گذشته زواری که از پاکستان و بنگلادش به زیارت حرم علی بن موسی‌الرضا در مشهد می‌رفتند ابتدا به زیارت این محل می‌آمدند.
این بنا در محله سورو بندر عباس در محوطه هتل هما واقع شده است که معماری آن و نحوه تززینات بنا نظر‌ها را به خود جلب می‌کند .

امامزاده سید مظفر

بقعه امامزاده سید مظفر در شهر بندر عباس واقع شده و جزو بخش مرکزی از توابع شهرستان بندر عباس در استان هرمزگان می‌باشد و یکی از نقاط دیدنی استان هرمزگان در جنوب کشور به شمار می‌آید.
البته اهل سنت بندرعباس اینطور می‌گویند که سید مظفر از سادات اهل سنت می‌باشد و اصالت او به گوده بر می‌گردد که به دلیل رفت و آمد اهل سنت بر سر مقبره محقر او بعدها تصمیم گرفته شد آن را به امامزاده تبدیل کنند تا کانونی برای مراجعات مردم معتقد بندرعباس و حومه باشد.
" سید مظفر " از نوادگان امام موسی ابن جعفر علیه السلام می‌باشد که از زمان‌های دور مورد توجه عموم مردم مخصوصا مردم استان هرمزگان محسوب می‌شده و هر ساله پذیرای زائران بی شمار مشتاق خود می‌باشد.

قلعه فین

قلعه فین در بخش فین شهرستان بندر عباس واقع شده است و از نقاط دیدنی استان هرمزگان در جنوب کشور به شمار می‌آید .
قلعه فین بر روی تپه ای مرتفع و مشرف به راه‌های ارتباطی منطقه قرار گرفته است . این قلعه و تپه طبیعی آن فضای وسیعی را در بر می‌گیرد که بیشترین طول آن دویست و نود متر و بیشترین عرض آن صد و هشتاد متر می‌باشد. از وجود برج هایی که در هر یک از گوشه‌ها قرار گرفته می‌توان حدس زد نقشه واقعی این قلعه چند ضلعی نامنظمی بوده که بوسیله برج‌های مدوری تحت محافظت بوده است.
قدمت قلعه را از روی سفال‌های کشف شده می‌توان به قرون میانه اسلامی نسبت داد. و یا به صورت دقیق‌تر مصادف با دوره ایلخانی و تیموری.
این بنا تا دهه‌های اخیر هم مورد استفاده خان‌های منطقه بوده است. در حاشیه قلعه و بر روی دامنه تند آن الحاقاتی از سده اخیر با اسکلت فلزی و آجر و سیمان و کاشی دیده می‌شود که در دوره‌های بعد به فضای قلعه اضافه شده است.

پل لاتیدان

پل لاتیدان در بخش مرکزی شهرستان بندرعباس واقع شده که یکی از آثار تاریخی واقع در جنوب ایران و استان هرمزگان به شمار می‌آید .
بقایای ویرانه پاین پل که به پل رود کول نیز معروف است در مسیر کاروان رو دوره صفوی شیراز - بندرعباس، روی بستر رودخانه کول در پنجاه کیلومتری غرب بندرعباس واقع شده است .
پل تاریخی لاتیدان که به طولانی‌ترین پل تاریخی کشور نیز معروف است در سال هزار و سیصد و هفتاد و دو بر اثر وقوع سیلاب در نزدیکی روستای نیم کار شهرستان خمیر از خاک بیرون آمد.
این پل پانصد سال قدمت دارد و با طول یک کیلومتر دارای دویست و بیست و سه دهانه بوده که امروزه تنها سی و سه دهانه آن سالم و بیش از دویست متر آن قابل احیاء است.
بخش‌هایی از این پل در سالهای هزار و سیصد و هفتاد و نه و زار و سیصد و هشتاد و شش در دو مرحله با هزینه هشتاد میلیون تومان باز سازی شده است.
عرض پل لاتیدان به دلیل طولانی بودن آن در بخش‌های مختلف متغیر می‌باشد. یکی از اصلی‌ترین دلایل تخریب قسمت میانی پل، نبود امکان ساخت پی و شالوده محکم برای آن به دلیل شدت جریان آب رود است. مصالح به کار رفته در ساخت این پل سنگ‌های تراش نخورده و ناهمگون است که توسط ملاط به یکدیگر متصل شده‌اند.