امروز: چهارشنبه، 11 اسفند 1395

توریسم تراول

سایت گردشگری ایران و جهان

امامزاده سید محمد ابوچماقین (ع)

مقبره امامزاده سید محمد ابوچماقین (ع) معروف به «پیر کتک» در استان ایلام و در ۲۵ کیلومتری شهر ملکشاهی در انتهای دره پر آب و با صفای «گز» قرار دارد.
وی از نوادگان امام موسی کاظم(ع) است ، به گفته اهالی منطقه در گذشته مقبره امامزاده سید محمد ابوچماقین (ع) به‌صورت تخته سنگی مستطیلی شکل و دیواره‌ای سنگ‌چین بود که ساختمان جدید آن در سال 1375 توسط سازمان اوقاف با حمایت و کمک‌های مالی مردمی به مساحت 50 متر مربع با سقف گنبدی ساخته شد.
اعتقاد مردم به ایشان باعث شده که بقعه متبرکه امامزاده سید محمد ابو‌چماقین(ع) در ایام مختلف سال پذیرای زائرین، مسافران و گردشگران از نقاط مختلف استان حتی کشور باشد؛ امکاناتی نظیر زائرسرا، مغازه و .. در مجاورت این بقعه متبرکه وجود دارد.

امامزاده صورت بانو

بقعه امامزاده صورت بانو (س) در روستای گوراب نگل استان ایلام و از توابع شهرستان سیروان بنا شده و فاصله آن تا شهر لومار 7 کیلومتر است.
امامزاده سیده بانو را به عنوان اولین امامزاده زن در ایلام می‌توان نام برد ، بقعه این امامزاده قدیمی نیست و جدیدا ساخته شده است ، زیرا بر اثر تخریب حرم قبلی آن کمتر کسی از وجود این امام زاده خبر داشت و بر اساس روایتی که وجود دارد این امام زاده به خواب یکی از بزرگان محل آمده و از او خواسته تا حرم وی را درست کنند.
بنا به گفته معتمدین این روستا شجره نامه این امامزاده را از قم توسط مراجع ذی صلاح تهیه کرده و اقدام به ساخت بنا برای این بانوی بزرگوار کرده اند.

منطقه حفاظت شده سرانی

منطقه حفاظت شده سرانی در فاصله 85 کیلومتری شمال سیروان از توابع استان ایلام و در منتهی الیه حدّ شمال شرقی استان خراسان شمالی واقع شده است.
ضلع شمالی این منطقه با طول نزدیک به 30 کیلومتر، با کشور ترکمنستان هم مرز است.
این منطقه دارای آب و هوای کوهستانی با شیب‌های تند و دره‌های عمیق و صخره‌های مرتفع می‌باشد و زمستان‌های سرد و تابستان‌های معتدل دارد.
این منطقه با توجه به دارا بودن ویژگی‌های خاص طبیعی از جمله جنگل‌های انبوه درختان ارس و تنوع بسیار زیاد پوشش گیاهی و نیز زیستگاه خالص‌ترین قوچ اوریال، در تاریخ 27 تیر ماه سال 1350 توسط سازمان شکاربانی و نظارت بر صید، با عنوان منطقه حفاظت شده معرفی شد.
تعدادی روستا در حاشیه جنوب و جنوب غرب این منطقه وجود دارد که ساکنان آنها عمدتاً از کردهای کرمانج بوده و حرفه اصلی اغلب آنان دامداری است و تعدادی به کشاورزی و باغبانی مشغول هستند.

کویر ابوغویر

منطقه بیابانی ابوغویر که به کویر ابوغویر شهرت دارد، در جنوبی‌ترین قسمت استان ایلام و در شهرستان دهلران در نزدیکی مرز استانی خوزستان و کشور عراق قرار دارد،این منطقه در غرب روستایی به همین نام واقع شده است.
دسترسی به کویر ابوغویر از طریق جاده ارتباطی دهلران به اندیمشک، بخش "موسیان"، دهستان "دشت‌عباس"، جاده خاکی روستای ابوغویر امکان‌پذیر است. پس از گذشتن از زمین‌های کشاورزی بخش دشت‌عباس شهرستان دهلران کویری بکر در کنار روستای ابوغویر وجود دارد که به کویر ابوغویر معروف است.
این منطقه پوشیده از رمل‌های ماسه‌ای با پوشش گیاهی ضعیف است که قسمتی از آن نیز در کشور عراق واقع شده است.

تپه علی‌کش

تپه علی کش در شهرستان دهلران ، در ۷ کیلومتری غرب شهرک موسیان، در منطقه بیات استان ایلام واقع شده است.
وسعت تپه باستانی علی کش حدود 135 متر است و ضخامت لایه‌های باستانی آن به حدود هفت می‌رسد.
تپه علی کش در نیمه جنوب غربی دشت دهلران در مجاورت مردابهای فصلی قرار دارد
تپه تاریخی "علی کش" یکی از قدیمی‌ترین تپه‌های تاریخی کشور با قدمت هشت هزار ساله است و در آن می‌توان تاریخ اولیه انسانها را مشاهده کرد.
بین سالهای 1961 تا 1963 تپه علی کش توسط فرانک هول و هیئت همراه کاوش گردید. و نتیجه کاوش در کتابها و مقالات گوناگون ارائه گردیده است.
پس از این سالها به مدت نزدیک به 50 سال هیچگونه کار پژوهشی بر روی این اثر پیش از تاریخ به انجام نرسید

غار خفاش

غار خفاش در شهرستان دهلران از توابع استان ایلام قرار دارد و حدود یک کیلومتری از چشمه‌های آبگرم شهرستان دهلران فاصله دارد.
این غار 255 متر طول، 30 متر عرض و 50 متر ارتفاع دارد و به خاطر زندگی میلیون‌ها خفاش در داخل آن، به غار خفاش معروف شده است.
این غاردهلیزهای وسیعی دارد که عمق بعضی از قسمت‌های آن به 400 متر می‌رسد. غار خفاش دهلران یکی از غارهای تاریخی عصر غارنشینی بوده که بعدها به زیستگاه خفاش تبدیل شده است.
غار خفاش دهلران دارای استالاکیت‌ها و استالاکمیت‌های فراوانی است

آتشکده موشکان

شهرستان چرداول در شمال استان ایلام ، بین کوه‌های بسیار زیبای "لنه" و "چرمین" قرار گرفته و قدمت آن به دوره ساسانی بر می‌گردد. بیش از ۱۸۰ اثر تاریخی در این شهرستان قرار دارد که حکایت از قدمت دیرینه این منطقه دارد.
شهرستان چرداول با وجود آثار بسیار زیبای تاریخی و طبیعی مثل آتشکده موشکان یکی از مهمترین کانونهای گردشگری استان ایلام است.
آتشکده موشکان در مرکز شهرستان قرار دارد و مربوط به دوره ساسانیان و اسلامی است.
روستای موشکان در میان کوه‌ها قرار گرفته و آب و هوای معتدل و خشک دارد.

تنگه شمشه

روستای هلسم مرکز دهستان ریزوند واقع در بخش شباب، شهرستان چرداول از توابع استان ایلام است
این روستا بیشترین زمین آبی و دیم شهرستان را دارا می‌باشد که در محل تقاطع دو رودخانه (چم) چرداول و شمشه واقع شده است
این روستا دارای طبیعتی بکر و زیباست که با گذشتن جاده قاضی خان- بدره از کنار آن دارای موقعیتی جالب می‌باشد.
تنگه شمشه از مکان‌های زیبای طبیعی هلسم است که قدمتی چند هزار ساله دارد و کوه چرمین را به دو قسمت تقسیم می‌کند
تنگ ششمه محل اتصال آب‌های دو بخش شیروان و چرداول می‌باشد .

شهر تاریخی سیروان

شهر تاریخی سیروان واقع در استان ایلام و در شهرستان شیروان و چرداول ، روستای سراب کلان قرار دارد
این روستای تاریخی مربوط به مربوط به دوره ساسانیان - دوران‌های تاریخی پس از اسلام است.
این روستا از جنوب به کوه سیوان و از شمال شرقی به تپه کلاه کلان محدود می‌شود.
کشف آثار و بقایای شهر مدفون شده ماسبذان یا سیروان، در اطراف روستای سراب کلان،نشان دهنده قدمت طولانی استقرار انسانی در قلمرو این روستا و اهمیت تاریخی روستا است
براساس نقل قول‌ها و اسنادی که از مورخان ، سیاحان و باستان شناسان بدست آمده ویرانه‌های فعلی واقع در روستای سراب کلان در دامنه شرقی کوه سیوان منسوب به شهر باستانی سیروان است که از شهرهای مهم و مراکز جمعیتی آباد دوره ساسانی و قرون اولیه اسلامی بوده است.

تنگه کافری

وجود کوهستان‌های کبیرکوه، دینارکوه و مانشت طبیعتی منحصر به فرد را در ایلام شکل داده است که بارز‌ترین آن در شکل گیری تنگ‌های متعدد و زیبا در اطراف این کوه دیده می‌شود.
در استان ایلام تنگ هایی وجو دارد که علاوه بر جاذبه ذاتی طبیعی خود ، در برخی از آن‌ها یادگارهایی از تاریخ و پیشینیان ما به چشم می‌خورد.
در 8کیلومتری شمال شهرستان بدره در جاده ایلام به بدره تنگه کافری واقع شده است.
رودخانه ای در این تنگه جریان دارد که پس از عبور از آن در شمال تنگه به رودخانه سیمره میریزد.