غار هیو

روستای هیو در بخش مرکزی استان البرز و در دامنه‌ی جنوبی طالقان و درغربی‌ترین منطقه استان تهران واقع شده است. غار هیو در بخش شمال غربی هیو و در دره تفریحی واسوار در شهرستان ساوجبلاغ واقع شده است.
این غار درلایه هایی از سنگهای آهکی با سن تقریبا دویست وشصت و پنج میلیون سال موسوم به آهکهای روته واقع شده است.البته این به معنای سن تشکیل غار نبوده و شواهد،حاکی از جوان بودن فوق العاده خود غار است.
دهانه‌ی غار با قطر حدود 60 سانتیمتر و شیب زیاد متاسفانه و شاید به نوعی خوشبختانه،ورود به آن را مشکل ساخته است.
بدنه‌ی اصلی غار شامل گالری بزرگی است که ارتفاع آن در قسمتهایی به بیش از 23 متر می‌رسد. در این بخش استالاکتیتها و استالاگمیتهای وجود دارد که بخش اعظمی از آنها متاسفانه به دلیل ناآگاهی از ارزش علمی و زیبایی شناختی،تخریب شده است. عدم وجود ستونهای کامل (استالاکتیتها و استالاگمیت‌های به هم وصل شده) نشان از جوان بودن و یا وجود گالری‌های عمقی‌تر دارد.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

آبشارهای جوزه رود

ایسپی داران یا سفیدداران یا سپیدداران نام روستایی ییلاقی و کوهستانی است که از توابع شهرستان ساوجبلاغ در استان البرز و جزو دهستان برغان می‌باشد و آبشارهای جوزه رود در آن قرار دارد . ایسپی داران نامی باستانی است که ریشه اصلی آن زبان محلی فارسی دری پهلوی می‌باشد و این زبان یکی از زیر شاخه‌های زبان باستانی پهلوی است. ایسپی به زبان محلی به معنی سفید، دار به معنی درخت و به آن جهت جمع استفاده شده که کلاً به معنی روستایی است که دارای درختان سپیدار می‌باشد. دسترسی به روستای سفیدداران از طریق شهرستان کرج، روستای کردان، روستای اغشت و سپس روستای سفیدداران امکانپذیر است.
در روستای سفیدداران (ایسپی داران) سه آبشار زیبا و دیدنی وجود دارد. اولین آبشار این روستا در چند کیلومتری روستا قرار دارد. نام این آبشار "وارش کورور" است و به گویش البرزی به معنی "بارش زیاد" می‌باشد. قابل توجه است که از قبل از ورود به تنگه از دل صخره‌های مجاور دو چشمه آب زلال معدنی می‌جوشد.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

ینگی امام

ینگی امام از روستاهای کهن شهرستان ساوجبلاغ از توابع استان البرز و مجموعه ای تاریخی باستانی است که امامزادگان، کاروانسرا و تپه ای تاریخی به جا مانده از دوره صفوی را در خود جای داده است
تپه باستانی ینگی امام، کاروانسرای ینگی امام و امام زاده هادی و علی نقی که مربوط به دوره ایلخانی است و در خارج از بنای کاروانسرا قرار دارد، در این بخش قرار گرفته است تپه باستانی ینگی امام با ارتفاع تقریبی 16متر در 2 کیلومتری شرق شهر قدیم هشتگرد و در شمال بلوار شهید چمران واقع شده است. کاروانسرا در سال 1377 با شماره 2175 و تپه در تاریخ 1379/12/25 با شماره 3504 به ثبت فهرست آثار ملی در آمد. قسمتی از تپه اقماری در جنوب بلوار نیز بر اثر راهسازی بریده شده که بر اساس شواهد موجود قدمت آن به دوره اسلامی "احتمالاً تاریخی ویا فراتر از آن" می‌رسد.خاک حاصلخیز و مرغوب تپة ینگی امام باعث شده است که سطح این تپه باستانی بطور فشرده‌ای پوشیده از انواع گیاهان وحشی باشد.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

پل بانو صحرا

پل بانو صحرا در روستای بانو صحرا از توابع دهستان چندار بخش چندار شهرستان ساوجبلاغ واقع در غرب استان البرز روی رودخانه کردان _ که از کوه‌های برغان و ورده سرچشمه می‌گیرد و فقط در فصول زمستان و اوایل بهار آب دارد، واقع شده است.این پل از دوران صفویه تاکنون پایدار مانده است
این پل دارای دو چشمه طاق و دو کنو (چشمه طاق‌های کوچک) بوده که یکی از آنها یعنی دهانه ضلع غربی بزرگ‌تر از چشمه ضلع شرقی بوده است. خیز این پل به دلیل طغیان نکردن و سیل آسا نبودن رودخانه کم است. این پل تا سال ۱۳۵۳ ساختاری سالم و پابرجا داشته اما در حال حاضر رو به ویرانی گذاشته است. دهانه شرقی آن به طور کامل تخریب شده و آثار بسیار اندکی از پایه جبهه شرقی و پاکار چشمه طاق شرقی باقی مانده است. ضلع غربی کاملا تخریب شده، دهانه غربی نیز در وضعیت نامناسبی قرار دارد و ترک هایی در طاق مشهود است.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

آستان مقدس امامزاده عبدالقهار

آستان مقدس امامزاده عبدالقهار مانند نگینی درخشان، در روستایی قدیمی به نام ورده در مجاورت دره ای با شیب تند و رودخانه ای به نام هزاربند در شهرستان ساوجبلاغ از توابع استان البرز قرار دارد. این آرامگاه در آنسوی رودخانه و در دامنه کوهی با شیب زیاد و مشرف بر ده و دره و درختان کهنسال می‌باشد. یک پل فلزی با عرض حدود 4 متر نیز بر روی رودخانه، روستا را به سمت دیگر متصل می‌کند و محلی که بنای امامزاده در آنجا برپا گشته بر روی سکوی وسیعی قرار دارد.
این بنا در قول عامه منسوب به امامزاده ابوالحسن (ع)، ملقب به عبدالقهار فرزند موسی کاظم (ع) و برادر امام رضا (ع) است.
اما احتمالا مربوط به یکی از نوادگان موسی کاظم (ع) است. چون در منابع تاریخی و رجالی فرزندی به نام ابوالحسن ملقب به عبدالقهار در میان فرزندان امام موسی کاظم (ع) یافت نشده است.
مجموعه بنای کنونی امامزاده دارای طرح مستطیل شکل بوده که در راستای شمال - جنوب کشیده شده است. دسترسی به آن از سمت شمال میسر است. محوطه امامزاده که آرامگاه پیشینیان روستا است به دلیل درختان زیبا و ارتفاع و دید به رودخانه فضای دلنشینی دارد.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

روستای آغشت

روستای آغشت نام روستایی از توابع بخش چندار شهرستان ساوجبلاغ در استان البرز است. این روستا به رودخانه «گلین رود»، از جنوب به روستا‌های «تکیه اغشت» و «باغبان کلاه» و از غرب و شمال غرب به روستاهای «آجین دوجین» و «ولیان» و از شرق به دره «سیبان دره» و دره «ورده» محدود می‌شود.
با توجه به قرارگرفتن این روستا در منطقه کوهستانی و شرایط آب و هوایی خاص منطقه، اقلیم روستا با زمستان‌های سرد و تابستان‌های معتدل به صورت کوهستانی معتدل می‌باشد.
روستا دارای آب و هوای نیمه خشک داخلی است که نوعی آب و هوای مدیترانه ای است. منطقه ای است ییلاقی با مناظر بسیار زیبا که با این مشخصات سبب مهاجرت فصلی افراد از شهرهای اطراف مانند تهران و کرج شده است.
سابقه سکونت در آن به چند دهه قبل باز می‌گردد. نام آغشت تجزیه می‌شود به «او» یعنی آب و «غش» یعنی غلتیدن و انباشته شدن.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

امامزاده حسین کردان

کردان یکی از روستاهای چندار در شهرستان ساوجبلاغ از توابع استان البرز است که در 60 کیلومتری تهران قرار دارد و بنای امامزاده حسین به فاصله یک کیلومتری بزرگراه تهران ـ قزوین، داخل قبرستان روستا واقع شده است. بنای این امامزاده از بیرون با معماری خاص خود به شکل ستاره‌ای دارای 34گره است که گنبد کلاه خودی شکلی روی آن استوار شده است. نمای بیرونی بنا کلا از آجر ساخته شده است.
در انتهای هر ترک و بخش پایین شروع گنبد، به وسیله هفت آجر که به صورت پلکان معکوس هرمی چیده شده‌اند، نماسازی شده است. روی گنبد سوراخ‌هایی وجود دارد که احتمالا مربوط به تهویه و دفع رطوبت است. در ضلع شرقی گنبد یک نورگیر بزرگ طاق دار به فضای بین دو پوسته منتهی شده و در سمت راست این بخش، یک نورگیر کوچک و نورگیر دیگری نیز در ضلع جنوبی دیده می‌شود. در داخل قبرستان دو بنای تازه مرمت شده وجود داردکه یکی از آنها که رفیع‌تر است به امامزاده شاهزاده حسین و دیگری که فقط اتاقکی معمولی است به امامزاده بی‌بی نسا تعلق دارد. ظاهرا این دو امامزاده خواهر و برادر بوده و از نوادگان امام زین‌العابدین هستند.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

روستای تاریخی کردان

روستای تاریخی کردان در شهرستان ساوجبلاغ از توابع استان البرز علاوه بر طبیعت زیبا دارای پیشینه تاریخی نیز هستند. به نظر می‌رسد نام روستای خور به جهت داشتن آب و هوای خوب و مناسب، ابتدا خوب یا خرداد بوده که با مرور زمان به خور تبدیل شده است.
از دیدنی‌های این روستا و منطقه اطراف آن می‌توان به امامزاده سلیمان، تپه‌ها و دره دوچنار، امامزاده برچشمه یا زبیده خاتون، برج و باروی قلعه خور و چنار 800 ساله‌اش اشاره کرد.
در ناحیه زرچه کانی که به چنار تپه مشهور است درختان کهنسال و بزرگی از گونه چنار دیده می‌شود که بسیار زیبا و دیدنی هستند. در نزدیکی محوطه مسجد جامع نیز چناری 800 ساله وجود دارد که سندی زنده از تاریخی بودن منطقه است. از محوطه برج و باروی قلعه خور، بخش بسیار کوچکی باقی مانده است. بنا به بررسی‌های انجام شده یکی از برج‌های این قلعه تا سال 1340 نیز پابرجا بوده که متاسفانه امروزه بخشی کوچک از آن باقی است.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

روستای ولیان

روستای ولیان در 15کیلومتری شمال شهرک کوهسار از توابع شهرستان ساوجبلاغ در استان البرز قرار دارد.این روستااز شمال به کوه میانبندو روستای اسکوی دره، از جنوب غربی به روستاهای دوزعنبر و آجین دوجین، از شرق به روستای گلین رود و از طرف غرب به روستای توره ده محدود می‌شود.
روستای ولیان از سطح دریا 1830 متر ارتفاع دارد و آب و هوای آن در فصول بهار و تابستان مطبوع و دلپذیر و در زمستان‌ها سرد است. رودخانه ولیان از میان روستا می‌گذرد.
مردم روستای ولیان به زبان فارسی سخن می‌گویند، مسلمان و پیرو مذهب شیعه جعفری هستند. براساس نتایج سرشماری در سال 1375 جمعیت روستای ولیان 1049 نفر بوده است که این تعداد در سال 1386 به بیش از 1500 نفر افزایش یافته است.درآمد اکثر مردم این روستا از فعالیت‌های زراعی، باغداری و دامداری تامین می‌شود. گندم، جو، توت هراتی، سیب، گیلاس، گردو، آلبالو، زردآلو و خرمالو از مهم‌ترین محصولات زراعی و باغی روستای ولیان است
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

روستای برغان

روستای برغان نام روستایی است که در دهستان برغان بخش چندار شهرستان ساوجبلاغ و در کوه‌های استان البرز و در میان کرج و هشتگرد واقع شده‌است.بافت این روستا قدیمی و دارای باغ‌های بسیاری است که در تمام فصول سال به ویژه بهار و تابستان می‌تواند پذیرای گردشگران باشد .
ارتفاع این روستا از سطح دریا 1650 متر است و آب و هوای آن در بهار و تابستان معتدل و در پاییز و زمستان سرد است.
رودخانه‌های شاهرود و سنج که از کوه‌های البرز مرکزی سرچشمه می‌گیرند ، از کنار این روستا عبور می‌کنند. روستای برغان در محدوده جغرافیایی ساوجبلاغ و کرج امروزی واقع شده و قدمتی طولانی‌تر از کرج دارد.
بازار و خانه‌های قدیمی آن از آثار دوره قاجاری است. عمر برخی از درختان کهنسال روستا به بیش از 1000 سال می‌رسد و نشانگر سابقه کهن این روستاست. روستای برغان دارای600 نفر جمعیت می‌باشد. مشاغل اکثر مردم روستای برغان زراعت، باغداری و دامداری است. برخی نیز به فعالیت در صنایع دستی و امور خدمات اشتغال دارند.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]