دره مایوان فاروج

دره مایوان دره زیبایی به طول تقریبی 25 کیلومتر است که در شهرستان فاروج از توابع استان خراسان شمالی واقع شده است
این منطقه آب و هوای بسیار مطلوب و مناظر طبیعی دارد.
فاروج از شهرهای استان استان خراسان شمالی است و مرکز شهرستان فاروج این استان است. درختان گردو و بادام در سراسر دره روییده و علاوه بر ایجاد محیطی سرسبز به رونق اقتصادی منطقه کمک می‌کند این دره، به بهشت فاروج معروف است.
بر اساس جدول آماری منتشر شده از سوی فرمانداری شهرستان فاروج، روستای مایوان با دارا بودن ۲۹۳۱ نفر سکنه پرجمعیت‌ترین روستای این شهرستان می‌باشد.
این منطقه دارای هوای کوهستانی است و آب بیشتر مردم از چشمه سار و رودخانه تأمین میشود
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

آبشار اسفجیر

آبشار اسفجیر واقع در روستای اسفجیر در شمال غربی شهرستان فاروج از توابع استان خراسان شمالی بخش خبوشان و در 25 کیلومتری این شهرستان واقع شده است و دارای آب وهوایی معتدل می‌باشد .
در ابتدای ورودی روستا تنگه ورودی منتهی به روستا ، دشت وتپه‌های منتهی به روستا دیده می‌شود .
روستا بر روی دو تپه بنا شده است که یک رودخانه از وسط آن می‌گذرد . اسفجیر دره پر آب و سر سبزی است که به دربند معروف بوده و در شمال روستا واقع وگردشگران بیشماری را پذیرا می‌باشد .
پس از گذشتن از روستا و با حدود یک ساعت پیاده روی در کنار رودخانه به میان دره ای با دیواره‌های بسیار بلند رسیده که با ادامه این مسیر به محوطه زیبای آبشار اسفجیر مشاهده می‌شود
دیواره هایی به ارتفاع بالای دویست متر که از زیر آنها آبی زلال به بیرون می‌جهد. گذشتن از آبشار اسفجیر بدون داشتن امکانات حرفه ای کوهنوردی محال است.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

روستای اسفجیر

روستای اسفجیر در استان خراسان شمالی و در شمال غربی شهرستان فاروج بخش خبوشان و در 25 کیلومتری این شهرستان واقع شده است .
براساس سرشماری آمار ونفوس ومسکن سال 1385 این روستا با 239 خانوار، جمعیتی بالغ بر 896 نفر را در خود جای داده است.
درگذشته اسفجیر را اسب چر یعنی محل چرای اسبان می‌گفته اند چون این روستا یکی از مناطق مهم برای حاکمان قوچان محسوب می‌شده است زیرا محل عبور اقوام مهاجم بوده است از این رو مردم آبادی از پیش قراولان دفاع ازمنطقه بوده اند.
در بعضی از متون ازاین آبادی بنام اسپید گرد نام برده شده است که پسوند ده برگرفته از نام دوران ساسانی می‌باشد لذا بعضی ازاهالی تاریخ آبادی را به زمان حکومت ساسانیان بر منطقه استوا می‌دانند که اسپید گرد نیزجزئی از آن بوده است.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

قلعه تاریخی علی آباد ( روستای یام )

قلعه تاریخی علی آباد در شهر فاروج از توابع استان خراسان شمالی در دو کیلومتری غرب روستای یام در وسط دشت هموار و مسطح قرار دارد.
طبق منابع محلی بنا مربوط به دوره صفوی بوده و تا اواخر قاجار مورد استفاده قرار می‌گرفته است.
این بنا پلانی مستطیل شکل دارد و برج و باروی خندق مستحکم سازی شده است.
این قلعه تاریخی دو دروازه دارد که در میانه حصار شمالی و جنوبی قرار گرفته است.
اطراف قلعه خندقی با عرض 15 متر قرار دارد که فاصلۀ آن تا دیوارهای قلعه 10 متر و ضلع جنوبی 40 متر، ضلع غربی و شرقس 8 متر می‌باشد.
مصالح به کار رفته در بنا خشت و ملات گل، دیوارهای بادور چینه و در قسمتهایی از بنا خشت و پوشش و بارورها و دیوارها کاخ گل می‌باشد.
فضای داخلی قلعه مسطح که در گذشته حجره هایی در اطراف بنا وجود داشته و در ضلع شمالی آثار ساخت وساز مشهور است.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

امامزاده شازده علی

امامزاده شاهزاده علی در روستای «باش محله» از روستاهای زیبای کوهپایه ای دهستان «سنگر» شهرستان فاروج از توابع استان خراسان شمالی است.
کرمانج‌های این خطه با اشتغال به کشاورزی و دام پروری همانند روستاهای دیگر شهرستان روزگار می‌گذرانند.
بقعه متبرکه امامزاده شاهزاده علی بر روی کوهی در مسیر روستاهای بیرک وباش محله واقع شده است، 6 شهید از 12 شهید این دوروستا در فضای داخلی این بقعه متبرکه مدفون است.
به رغم مسیر سخت رسیدن به این بقعه، روزانه افراد زیادی به این نقطه مراجعه می‌کنند.

[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

آبشار اسطرخی

آبشار اسطرخی واقع در شهرستان شیروان از توابع استان خراسان شمالی در ۲۸ کیلومتری جنوب این شهر برای گردشگران ناشناخته مانده در حالی که این منطقه مکانی مناسب برای اتراق گردشگران و مسافران بویژه در ایام نوروز است.
روستای زیبای اسطرخی شیروان از روستاهای هدف گردشگری و کوهستانی بوده که در دره ای نسبتا ژرف قرار دارد که امتداد آن از جنوب به شمال شرقی است و رودخانه ای از وسط دره و روستا می‌گذرد.
سرچشمه رودخانه با ۲۰ اینچ آب از چندین چشمه بزرگ و کوچک تشکیل یافته است که پس از طی مسافتی کوتاه به آبشاری با ارتفاع بیش از ۲۰ متر تبدیل می‌شود.
آب از آبشار اسطرخی که بلندترین آبشار منطقه شیروان است از بین درختان بزرگ و تنومند سپیدار، بید و گردو ریزش می‌کند به علت برخورد با موانع سنگی به صورت ابر سفیدی در می‌آید که منظره بسیار جالب و دیدنی را به وجود می‌آورد.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

غار پوستین دوز

غار پوستین دوز نام یکی از غارهای معروف شهرستان شیروان از توابع استان خراسان شمالی است، این غار در فاصله 32 کیلومتری شهر شیروان و شش کیلومتری شمال شرقی شهر لوجلی در دامنه کوه‌های امام حاضر قرار گرفته است و نام خود را از روستای متروک شده پوستین دوز گرفته که در 3 کیلومتری شرق غار قرار دارد.
طول مفید غار 120 متر بوده و نام آن نیز از روستای متروکه پوستین دوز در سه کیلومتری شرق غار گرفته شده است.این غار با دهانه تقریبا بزرگ و گنبدی شکل به عرض چهار متر و ارتفاع سه متر به دروازه‌ای شبیه است که رو به قبله(جنوب باختری) باز می‌شود
نوع و جنس غار پوستین دوز آهکی است که تولد قندیل‌های نو ظهور از جوان بودن آن حکایت می‌کند و درون غار مرطوب و خاک آن زرد است به نحوی که غارنوردان، پس از خارج شدن از غار کاملا زرد زعفرانی جلوه می‌کنند.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

امامزاده حمزه رضا

بارگاه مقدس امامزاده حمزه رضا (علیه السلام) در استان خراسان شمالی و در شهرستان شیروان ، بخش مرکزی، در 5 کیلومتری شمال غرب شهر شیروان، دهستان زیارت، روستای زیارت، قرار دارد.
به گمان اهالی وی برادر امام رضا (علیه السلام) است که به سوی برادر خود می‌رفته و در اینجا به دست مخالفان به شهادت می‌رسد.
با مراجعه به کتب انساب به این نتیجه خواهیم رسید که شخصیت مدفون در این بقعه کسی نیست جزسیدجلیل القدرابوالقاسم حمزه بن محمد ابی جعفر بن موسی بن احمدبن محمد الاعرابی بن القاسم بن حمزه بن الامام موسی الکاظم(علیه السلام) ، زیرا پدر وی ابوجعفر محمد نقیب شهرطوس بوده وسیدی جلیل القدر شریف و بلندجایگاه بود.
او فرزندی به نام حمزه ابوالقاسم داشت که مکنی به کنیه جد خود حمزه بن موسی(علیه السلام) بود ودر نزد آل سامان از موقعیت خوبی برخوردار بود همچنین وی و پدرش نقابت سادات طوس و خراسان را به عهده داشتند.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

آبشار کهنه اوغاز

آبشار کهنه اوغاز در شرق روستای کهنه اوغاز در استان خراسان شمالی قرار دارد که دارای آب فراوان و منظره‌های دیدنی است. این روستا در 30 کیلومتری شمال شرق شهر شیروان و بعد از روستاهای قلعه چه، هنامه، بی بهره و اوغاز تازه قرار دارد.
روستای اوغاز کهنه از روستاهای قدیمی شیروان است و قدمت آن به ششصد سال میرسد ,بنای اولیه این روستا توسط ازبکان بنیانگذاری شده است .
علاوه بر این آبشار اوغاز کهنه مناظر طبیعی زیادی از جمله چشمه سارهای پرآب و سرد دارد که می‌توان به آرموتلی سرسبز دردامنه شمالی کوه کیسمار و دوچشمه معروف بگان و فاطمه خانم و همچنین مراتع آن اشاره نمود
طبیعت این منطقه بیشتر از سرشاخه‌های رودخانه فصلی گرگانلی و ارتفاعات زیبای آن تاثیر گرفته است.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

ییلاق اوغاز

ییلاق اوغاز منطقه خوش آب و هوایی است که در40 کیلومتری شمال شرق شهرستان شیروان در شمال استان خراسان شمالی قرار گرفته است.
روستای اوغاز کهنه از روستاهای قدیمی شیروان است و قدمت آن به ششصد سال میرسد، بنای اولیه این روستا توسط ازبکان بنیانگذاری شده است .
اوغاز کهنه مناظر طبیعی بسیاری دارد و از مناطق سرسبز و باصفای شیروان است، باغ‌هاى پردرخت اطراف آن، و هم‌چنین مناظر طبیعى روستایى، چشمه‌ها و مسیر گردش آب و جریان دائمى آب در آبشارهاى کوچک ، خنکى و آب و درختان سروکوهى، مراتع سرسبز و خرم همگی جلوه‌هاى ویژه‌اى دارند که چشم‌ها را خیره می‌کند
دو چشمهٔ معروف «بکان» و «فاطمه خانم» از دیگر زیبایى‌هاى طبیعى این منطقه هستند.
اگر مناطق ییلاقى بوانلو، اولاشلو و چپانلو نیز به این مجموعه افزوده شوند، دیدار از این مناطق به یادماندنى خواهد شد.
کوههای معروف روستای اوغاز عبارتند از: کیسمار، یا کیومار و دره‌های حاصل از فرسایش آبهای جاری آن معروف به سوله زو و قره‌زو می‌باشد.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]