گنبد پیرمحله

گنبد پیرمحله در جنوب شرقی شهر رودسر ، در فاصله هفت کیلومتری حسن سرا از توابع استان گیلان واقع شده است. این بقعه دارای یک ایوان کوچک در قسمت ورودی و دو اتاق کوچک در طرفین آن است. گنبدخانه به شکل هشت ضلعی و ساده ساخته شده، سطح آن را با گچ ، اندود کرده اند.
این گنبد یکی از نقاط تاریخی رودسر و از عجایب هفتگانه گیلان می‌‌باشد. ساخت گنبد، مربوط به دوره کیانیان می‌‌باشد.گنبد پیر محله در حیاط مدرسه ای قدیمی واقع شده است.از مشخصات بنا، گنبد دو لایه آن است.
در داخل اتاق میانی ، محرابی با دهنه ای به عرض 90 و بلندی 170 سانت تعبیه شده است. این بنا فاقد عناصر تزیینی و نمونه یک معماری اصیل و سنتی گیلان است. طاق نماهایی در بیرون بنا در کادرهایی چهارگوش و مستطیل جای گرفته و دارای طاق جناقی است. در داخل بنا نیز طاق نماهایی به ارتفاع 30/3 متر دیده می‌شود. آجرکاری خارجی بقعه ، ساده و در قسمت فوقانی دیوارها ، قرنیزهایی متمایل به خارج وجود دارد.
در ارتفاعی حدود ۳۰ متر و با کمک پلکان مارپیچی می‌توان به بالای گنبد رفت. نمای خارجی گنبد عمدتا از آجر‌های سفالی سرخ رنگ پوشیده شده است . در داخل گنبد بیش از همه طاق‌های کوچیک و زیبای کنارهای آن چشم نوازی می‌کند.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

ساحل رامدشت

ساحل رامدشت محلی است زیبا در شهرستان رودسر از توابع استان گیلان میباشد.
علت نامگذاری این محله به گذشته‌های نه چندان دور(حدود 30 ،40 سال پیش) میرسد، که محل رام کردن اسب‌های وحشی بود. در آن زمان این محل تقریبا خالی از سکنه بود و اکثر مساحت آن را دشت‌های سرسبز تشکیل می‌داده است.
موقیعیت جغرافیایی: محله رامدشت از شمال به دریا - از جنوب به روستای کَلدَرِه و زمین‌های کشاورزی برنج - از شرق به گسکرمحله و از غرب به میدان معلم منتهی می‌شود.وسعت این محله زیبا حدود 4 کیلومتر مربع می‌باشد.
رامدشت حدود 22 متر پایین‌تر از سطح آبهای آزاد قرار دارد.و به همین دلیل یکی از پایین‌ترین نقاط ساحلی کشور محسوب می‌شود.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

پارک جنگلی سفیدآب

آدرس : پارک جنگلی سفیدآب در جنوب شرقی استان گیلان قرار دارد و تا مرکز شهر رودسر ۳۰کیلومتر فاصله دارد.
جنگل سفید آب در جنوب شرقی استان گیلان قرار دارد و تا مرکز شهر رودسر ۳۰ کیلومتر فاصله دارد. این پارک دارای مسیر راهپیمایی تریل اسب سواری - دوچرخه سواری - چشمه‌های آب گرم و پدیده‌های طبیعی چشمه ساران و سرچشمه رودخانه‌ها و مناظر طبیعی منحصر به فرد می‌باشد.
ﻣﺤﺪوده ﻃﺮح ﭘﺎرک از ﺷﻤﺎل ﺑﻪ ﻗﺮاء درازﻻت ﭘﺎﯾﯿﻦ و اراﺿﯽ ﻃﻮل ﻻت و از ﺟﻨﻮب ﺑﻪ ارﺗﻔﺎﻋﺎت ﯾﺎل ﺑﻨﻪ ﮐﺸﮑﯽ و زاﻧﮕﻮﺗﻪ و ﺷﺎﺧﻪ ﻓﺮﻋﯽ رودﺧﺎﻧﻪ ﺳﯿﺎه ﮐﺸﺎن و از ﺷﺮق ﺑﻪ ﻣﺮاﺗﻊ و ﯾﯿﻼﻗﺎت ﻣﻨﺎﻃﻖ ﺷﯿﺮﮐﺶ و از ﻏﺮب ﺑﻪ ﺟﺎده آﺳﻔﺎﻟﺖ رﺣﯿﻢ آﺑﺎد ﺑﻪ ﮔﺮﻣﺎﺑﺪﺷﺖ و ﺳﯽ ﭘﻞ ﻣﺤﺪود ﻣﯽ ﮔﺮدد.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

جواهر دشت

منطقه ییلاقی جواهردشت از کم نظیرترین مناظر طبیعی و گردشگری شرق استان گیلان و عروس طبیعت شهرستان رودسر است.
«جواهر دشت» جواهری در خطه سرسبز گیلان است. سرزمینی زیبا در 22کیلومتری محله سیاهکلرود در شرق گیلان که در شهرستان رودسر واقع شده است. طبیعت بکر، دشت‌های وسیع و سرسبز، هوای پاک، سکوت وصف ناپذیر و... همه و همه در این منطقه زیبا جمع شده تا گردشگران و مسافران ایرانی و خارجی زیادی را به سوی خود جذب کند.
برای رفتن به جواهردشت از سیاهکلرود سوار بر جیپ‌های مسافرکش می‌شویم که معمولاً بیش از ظرفیت مسافر سوار می‌کنند. از خیاط محله، سجیدان و رودخانه سجیدان می‌گذریم و وارد چاشت خورلات (چاشت به معنی ناهار) که مکانی تفریحی و گردشی است می‌شویم. فاصله سیاهکلرود تا جواهردشت از میان جنگل‌های انبوه و درختان سر به فلک کشیده و رودخانه و دره و کوه می‌گذرد .
با این که مسیر را باید از جاده خاکی بگذریم اما سرسبزی این مشکل را هموار می‌کند و در یک چشم به هم زدن مسیر 2ساعته طی شده و به محله زیبای جواهردشت می‌رسیم. قهوه خانه‌های توراهی، محلی مناسب برای خوردن چای و استراحت است که رانندگان دقایقی در کنار یکی از آنها می‌ایستند.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

روستای اسکولک

روستای اسکولک در بخش بلوکات شهرستان رودبار از توابع استان گیلان قرار دارد . این منطقه دارای جنگل ، رودخانه و طبیعت بکر است که بویژه در بهار و تابستان جذابیت‌های ویژه ای دارد و می‌تواند منظره چشم نوازی از طبیعت بکر و زیبایی‌های این سرزمین را فراروی هر بیننده ای قرار دهد و نظر بسیاری از گردشگران و توریست‌ها را به خود جلب کند.
محوطه باستانی اسکولک (گسکرک) در یکی از دره‌های جانبی منتهی به دره رودخانه سفیدرود واقع‌شده است. محوطه اسکولک در محل تلاقی یک جویبار فرعی و رودخانه، بر روی دامنه‌ای با شیب نسبتاً تند و در ارتفاع حدود 180 متری از سطح دریا قرار دارد اما پس از زلزله روستا متروکه شد تا اینکه در سال 1392 بخش خصوص به هدف ساخت یک مرغداری، محل روستا و دامنه مجاور رودخانه را تسطیح کرد. در جریان این عملیات محدوده‌ای به مساحت 60/0 هکتار در محل روستای متروکه و محدوده دیگری به مساحت 75/0 هکتار در مجاور رودخانه تسطیح شد. طی بررسی که متعاقباً توسط کارشناسان اعزامی از اداره کل میراث فرهنگی گیلان انجام شد، شمار زیادی قطعات سفال و استخوان در سطح محوطه مشاهده شد.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

سپیدرود

دومین رود بلند ایران سپیدرود است. از ترکیب دو رود شاهرود و قزل اوزن که در شهر منجیل از توابع شهرستان رودبار به هم می‌پیوندند شکل می‌گیرد و تا ریختن به دریای خزر عرض استان گیلان را می‌پیماید.
آب جمع شده پشت سد منجیل را این دو رود تشکیل می‌دهند. قزل اوزن که اصلی‌ترین رود تشکیل دهنده سفید رود است بزرگترین و پرآب‌ترین رودخانه استان زنجان محسوب می‌شود و بیشتر از 95 درصد از آن در استان زنجان جاری است.
قزل اوزن از چهل چشمه کردستان سرچشمه می‌گیرد و به‌طرف مشرق رفته و از سمت شهر گرماب وارد استان زنجان می‌شود و به‌طرف شمال استان زنجان و شهر شهر میانه حرکت می‌کند. در بین راه و در نزدیکی روستای رجعین رود خانه زنجانرود به آن می‌پیوندد و پس از عبور از رشته‌کوه قافلانتی، در نزدیکی شهر میانه رودهای شهرچای و گرمه‌چای نیز به آن ملحق می‌شوند.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

روستای خرم کوه

روستای خرم کوه در فاصله پنجاه و دو کیلومتری شهر لوشان از توابع شهرستان رودبار در ارتفاع هزار و ششصد و یک متری از سطح دریای آزاد در جنوب استان گیلان ، قسمت البرز غربی قرار دارد.
در شمال روستا کوه میله سنگ، در غرب روستا کوه هزارخال، در شرق روستا کوه‌‌‌های منتهی به روستای کلیشم و در جنوبی‌‌ترین قسمت روستا، روبروی روستا کوه نواخان قرار دارد.
مردم این روستا برای انجام کارهای اداری به جیرنده مرکز بخش عمارلو یا به شهر رودبار مرکز ‏شهرستان رودبار مراجعه می‌کنند.
روستای خرمکوه دارای صد و هفت خانوار و جمعیتی در حدود سیصد و چهارده نفر می باشد و به گویش تاتی (دیلمی، گیلکی) تکلم می‌کنند.
تاریخ بخش عمارلو و تاریخ روستاهای آن، پر از نشانه هایی می باشد که حکایت گذشته این منطقه می باشد. در روستای روستای خرمکوه، آثار باقی مانده از گذشته چندین مورد است که چند مورد از آثار تاریخی خرمکوه به شرح زیر است:
1- قلاکوتی: دو قلعه روبه روی هم ،که محل دیده بانی و در دو طرف راه می باشد.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

غار چشمه باد

غار چشمه باد منجیل در شهرستان رودبار از توابع استان گیلان یک غار طبیعی از نوع رود خانه ای می باشد که در بهار بسیار پر آب و ورود به داخل آن غیر ممکن است و چون از این غار باد و آب می‌آید به آن چشمه باد می‌گویند. این غار در ارتفاع هزار و چهارصد متری از سطح دریا قرار دارد.
این غار در سال هزار و سیصد و هشتاد و هشت توسط مردم و کوهنوردان کشف شده است.
هرزویل شهرکی کوچک در فاصله دو کیلومتری شمال شرقی منجیل می باشد که بیش از هزار سال پیش در سفرنامه ناصرخسرو از آن یاد شده است. تاریخ شش هزار ساله رودبار گویای قدمت تمامی منطقه می باشد.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

سرو کهنسال هرزویل

سرو کهنسال هرزویل در استان گیلان درختی بسیار کهن می باشد که در شهرک هرزویل شهرستان رودبار واقع شده و ناصر خسرو در سفرنامه اش از آن شهرک یاد کرده است.
این درخت یکی از آثار طبیعی ملی ایران و تحت حفاظت سازمان محیط زیست می باشد. حریم آن مساحتی بالغ بر ده هزار متر مربع می باشد که با حصار از بقیه منطقه جدا شده است.
این درخت سرو تنومند، با عمری بیش از هزار سال را، ساکنان هرزویل "نظرکرده" می دانند. پس از زمین لرزه رودبار و منجیل در سال هزار و سیصد و شصت و نه دهکده هرزویل به کنار سرو تاریخی انتقال یافت که این امر باعث نگرانی شدید شده است، زیرا پساب و آلودگی‌های روزمره شهرک ممکن است ماندگاری درخت کهنسال را به خطر بیاندازند.
در مورد سن این ابردرخت گفته‌‌ها بسیار است. در برخی منابع صحبت از سه هزار و در برخی صحبت از هزار سال شده ولی متاسفانه هیچ گفته ای پشتوانه علمی ندارد در صورتیکه امروزه تخمین یا تعیین سن یک درخت برای اهل فن کار ساده ایست.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

امامزاده محمد بن حنفیه

امامزاده محمد حنفیه ، در روستای بیورزین استان گیلان ، و بخش عمارلو شهرستان رودبار قرار دارد.
مطابق شجره نامه موجود در بقعه و اعتقاد اهالی، امامزاده محمد حنفیه بن علی همراه پسرش سید هاشم و سید ابوالقاسم حمزه یکی از پسران امام موسی کاظم(ع) در این محل مدفون می‌باشند.
بنای بقعه هشت ضعلی بوده و از سنگ و گچ ساخته شده که شامل کفش کن، یک ایوان وسیع محصور و یک اتاق یا حرم می باشد.
وسط صحن حرم یک ضریح بزرگ چوبی و مشبک وجود دارد که میان آن سه صندوق چوبی، مرقد امامزادگان را پوشانده است.
چهار دیوار حرم دارای صفه می باشد و چهار نور گیر کوچک مشبک روشنایی بیرون را به داخل منتقل می‌کند. اهالی برای این بقعه معجزات فراوان قائلند و برای مداوای بسیاری از دردها، از اقصی نقاط گیلان به این بقعه روی می‌آورند.این امامزاده به امامزاده قل قلی و امامزاده غلتان نیز شهرت دارد.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]