مسجد جامع شاه ولی

مسجد شاه ولی واقع در شهرستان تفت از توابع استان یزد به دستور ˈخانش بیگمˈ خواهر ˈشاه تهماسبˈ در قرن نهم هـ.ق ساخته شده است.
ساختمان مسجد از خشت و آجر ساخته شده و دارای تابستانخانه ای با ایوان، گنبد و گرمخانه ای در ضلع غربی آن است.
بالای گنبد ماذنه ای وجود دارد و راه پله دسترسی به آن، از روی گنبد و در ضلع شمالی آن ساخته شده است. فرش بام گنبد از آجر خفته راسته است.
آثار جالب توجه وتاریخی مسجد عبارتند از : سنگ مرمر محراب به اندازه 64×125 سانتی متر که نقش قندیل وکنده کاری‌های گل وبته واقم الصلوه در حاشیه اش ولااله الالله به خط نسخ خوش در پیشنانی آن نقر شده است در ورودی چوبی مشبک بسیار ظریف که لفظ محمد چند بار در حلقه هایی با نهایت استادی بر آن کنده کاری شده ودر اطراف این در کتیبه ای از کاشی معرق به خط نسخ نصب است که روی آن نام دوازده امام نوشته شده، بالای سر محراب یک شبکه گچ بری بسیار خوب وخوش طرح برای نور گیری قرار دارد ودر حاشیه اش تاریخ 1339 دیده می‌شود.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

چشمه تامهر

چشمه تامهر نام چشمه ای است که در حاشیه مسیر جاده یزد به شیراز در شهرستان تفت واقع شده است.
روستای نمونه گردشگری اسلامیه واقع در فاصله 15 کیلومتری شهرستان تفت در امتداد محور یزد – شیراز و در دامنه شمالی شیرکوه واقع شده است. چشمه تامهر و عقابکوه دو جاذبه‌ی طبیعی مجاور این روستا می‌باشد.
این چشمه با درختانی دل انگیز ، همه ساله در ایام تابستان و بهار میزبان خیل گرمازدگان کویر است.
از گذشته تفرجگاه تامهر مورد استفاده طبیعت دوستان شهرستانی و استانی قرار می‌گرفته است , نقطه قوت این تفرجگاه فاصله اندک آن تا شهرستان و مرکز استان است.
از آنجا که آب این چشمه از اسفندماه جریان پیدا کرده و تا اواخر تابستان و اوایل مهرماه ادامه دارد به نام چشمه ˈتامهرˈ معروف شده است.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

مجموعه شاه ولی

مجموعه شاه ولی در میدان مرکزی شهرستان تفت از توابع استان یزد قرار دارد . این مجموعه که مهمترین اثر فرهنگی و کهن شهر تفت محسوب می‌شود از چندین مجموعه تاریخی و منحصربفرد تشکیل شده است.
این مجموعه شامل مسجد، بقعه، حسینیه، آب انبار، بازار و مدرسه است که با فاصله بسیار نزدیکی از هم قرار گرفته اند.
مسجد:
مسجد امام (شاه ولی) به دستور "خانش بیگم" خواهر "شاه تهماسب" در قرن نهم هـ. ق ساخته شد. ساختمان مسجد از خشت و آجر ساخته شده و دارای تابستانخانه ای با ایوان، گنبد و گرمخانه ای در ضلع غربی آن است.بالای گنبد ماذنه ای وجود دارد و راه پله دسترسی به آن، از روی گنبد و در ضلع شمالی آن ساخته شده است. فرش بام گنبد از آجر خفته راسته است.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

کوه عقاب

نامش را از قبل شنیده‌ای و می‌دانی چنین کوهی وجود دارد؛ اما از دور وقتی به عقاب کوه نزدیک می‌شوی، باورت نمی‌شود. ممکن است یک کوه اینقدر شبیه به یک عقاب باشد؟
از شهرستان تفت در استان یزد به سمت غرب که حرکت را آغاز کنیم، پس از طی کردن حدود 5 کیلومتر، به کوهی میرسیم که از اسکلت و فرم آن شباهت زیادی به عقاب دارد و کوه عقاب لقب گرفتهه است.عقاب کوه تفت کوهی است که از هر طرف به آن نگاه شود، ظاهر عقابی خسته نشسته بر پهنه کویر را به نمایش می‌گذارد. این کوه با ارتفاع حدود دو هزار و 18 متر در غرب روستای قدیمی وو تاریخی اسلامیه قرار گرفته است.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

شیرکوه

شیرکوه در شهرستان تفت نام مجموعه کوه‌هایی در استان یزد است. این کوه‌‌‌ها که مساحتی معادل سه هزار کیلومتر مربع را شامل می‌شوند از جنوب‌غربی شهر یزد شروع و تا جنوب‌شرقی آن ادامه دارند.در غرب یزد پهنای آن ۱۰ کیلومتر و طول آن حدود ۷۵ کیلومتر می‌باشد.
در فصل زمستان این کوهستان غالباً از برف و یخ پوشیده است و آب بخش اعظمی از استان یزد را تامین می‌کند .
از نظر تقسیم بندی، از شیرکوه به عنوان یکی از کوه‌های منفرد ایران یاد شده لیکن در حقیقت بخشی از رشته‌کوه زاگرس است که دارای قله‌های بلندی بوده و ارتفاع بلندترین نقطه آن از سطح دریا در حدود ۴۰۷۵ متر است.
به نظر می‌رسد وجه تسمیه این کوه به دلیل شباهت آن به یک شیر خفته بر دستانش از فاصله دور باشد.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

عمارت و باغ صدری نمیر

عمارت و باغ صدری ( نمیر ) یکی از دیدنی‌ها و از باغ‌های زیبا در خیابان امام خمینی (ره)، محله باغ گلابدان شهرستان تفت در استان یزد است که مربوط به اواخر دوره زند است و به دستور «صدر العلما» ساخته شده است و در دوره‌های بعد بازسازی و نوسازی شده است. با وجود بناهای جالب و دیدنی به همراه باغی سرسبز و زیبا بالقوه یکی از نقاط گردشگری شهرستان تفت به شمارر می‌رود که در قسمت بالای تالار باغ، با تاق‌نمای محرابی تزئین شده است.
این باغ که به گفته اهالی ۴۰۰سال قدمت دارد، همزمان با مسجد شاه ولی تفت احداث و با اندکی تغییرات در دوران قبل ازانقلاب یک بار مرمت شده است که با پلانی تقریبا مربع مستطیل عناصر زیبا و منحصر بفرد معماری واز جمله بادگیر ، تالار ، حوض و فواره ، آسیاب و غیره را در خود جای داده است .
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

منطقه تفریحی سخوید

منطقه تفریحی سخوید از تفریح گاههای زمستانی و دلنشین طبیعت است که در 70 کیلومتری جنوب غربی استان یزد ، 50کیلومتری شهر تفت و شمال غربی دهستان سخوید ازتوابع شهرنیر، واقع شده است و با توجه به کویری بودن و هوای گرم و سرد خاص کویر، همه ساله در فصل زمستان پذیرایی گردشگران زیادی میباشد.
دهستان سخوید یکی از دهستانهای خوش آب و هوا و کوهستانی، با مردمانی خونگرم و مهمان نواز است به عنوان یکی از روستاههای منطقه گردشگری مطرح می‌باشد. سخوید دارای ۱۹۰مزرعه و ۳۵ روستا و آبادی سکنه دار که بالغ بر ۴۰۰۰ هزار نفر جمعیت را در خود جای داده است. این دهستان از نظر موقعیت جغرافیایی و موقیت ییلاقی از موقعیت خوبی برخوردار است. دهستان سخوید 1500 سال قدمت دارد که ابتدا ساکنین آن زرتشتی بوده‌اند اما بعدا به علت بدی آب و هوا و باران‌های شدید از آن منطقه مهاجرت کرده‌اند. هنوز هم آثاری از دخمه و آتشکده‌شان در اینجا باقی مانده است.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

سد گاوشان

در کیلومتر45 جاده کامیاران به سنندج در استان کردستان در نزدیکی روستای گاوشان سدی به نام سد گاوشان قرار دارد.
سد مخزنی گاوشان به منظور تامین آب شرب شهرکرمانشاه و همچنین آب مورد نیاز به منظور آبیاری حدود 31000 هکتار از زمینهای دشتهای بیله ور و میان دربند بروی رودخانه گاوه توسط شرکت جهاد توسعه منابع آب اجرا شده است.
این سد و دریاچه زیبایش و چشم‌انداز دره و کوه‌های اطراف آن محیط بسیار زیبایی را برای گردشگران به وجود آورده است.
نوع این سد سنگریزه ای با هسته رسی است و ارتفاع سد 123 متر (از سنگ پی) و حجم بدنه سد 9،000،000 مترمکعب میباشد.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

کتیبه تنگی ور

کتیبه تنگی ور در شهرستان کامیاران کتیبه‌ایست ،که قدمت تاریخی زیادی در استان کردستان دارد و مربوط به دوره تاریخی عصر آهن است.
طبق آخرین مطالعات انجام شده این کتیبه متعلق سارگن دوم پادشاه آشور است که پس از ستایش خدایان دولت آشور به شرح پیروزی‌های خود می‌پردازد و احتمالا نقش نیم تنه مرد هم متعلق به شخص سارگن دوم می‌باشد.
اولین بار در سال ۱۳۴۷ هجری شمسی توسط هیئت باستان‌شناسی تهرانی به سرپرستی علی اکبر سرفراز، کتیبه تنگی ور مورد بررسی قرار گرفت و پس از گذشت ۲۳سال کتیبه تنگی ور به شماره ۵۱۱۷ به ثبت ملی رسیده است.
علاوه بر اهمیت این کتیبه از لحاظ تاریخی، منطقه استقرار آن از لحاظ طبیعت گردی بسیار مهم است زیرا آبشارهای طبیعی فراوان دره تنگی ور از دیدنی‌ترین نقاط استان است.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

کوه چهل چشمه

کوه چهل چشمه با ارتفاع 3173متر از سطح آبهای آزاد به عنوان مرتفع‌ترین کوه در شمال رشته کوههای زاگرس است.
این کوه در 53 کیلومتری جنوب شرقی شهرستان سقز قرار گرفته است و در سمت جنوب شرقی آن شهرستان دیواندره و در جنوب غربی چهل چشمه شهرستان مریوان در استان کردستان قرارر دارد .
از روستاهای اطراف چهل چشمه می‌توان به ، اسحاق آباد ، بست ، کا نعمت ، سوله ، نرگسله و درهوان اشاره نمود .از مسیرهای معمول برای فتح این کوه می‌توان به سه مسیر ، اسحاق آباد ، بست و درهوان اشاره نمود .
با توجه به اهمیتی که مجموعه کوههای چهل چشمه در مجموعه کوههای زاگرس خصوصاً در کردستان دارد و به علت اینکه به برکت زمستانهای طولانی کردستان ، وارتفاعات بلند چهل چشمه بزرگترین ذخیره گاه آب است وصدها گونه‌ی گیاهی دارویی بی نظیر را در خود جای داده است .
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]