غار قوری قلعه

غار قوری قلعه در بخش شاهو از شهرستان روانسر قرار دارد می‌باشد. این غار در ۲۵ کیلومتری شهر روانسر در استان کرمانشاه قرار دارد از غارهای کارستی منطقه است که احتمالا" غاری جوانی است که حاصل فرایندهای انحلالی کواترنری است.
این غار منحصربه فرد در 86 کیلومتری جاده کرمانشاه به پاوه و در 25 کیلومتری شمال شهر جوانرود در دیار زیبای اورامانات در نزدیکی شهر پاوه (شهر هزار ماسوله ) مشتاقان شاهکارهای طبیعت را به خود فرا می‌خواند .
غار قوری قلعه در دامنه کوه شاهو و در یکی از کوهستانی‌ترین مناطق ایران واقع شده است. دره ای که غار قوری قلعه در آن قرار دارد از زیباترین دره‌های استان است که از ویژگی‌های جنگلی خاص و چشمه سارهای بی شمار با چشم اندازهای حیرت انگیز و جذاب برخوردار است.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

منطقه ریجاب و بان زرده

منطقه ریجاب و بان زرده یکی از زیباترین جاذبه‌های طبیعی تاریخی و فرهنگی استان کرمانشاه میباشد.
این منطقه از نظر فرهنگ و تمدن دارای سابقه بسیار درخشان است که نظیر آن در سایر نقاط ایران کمتر دیده می‌شود، نشانه‌های فرهنگی و مذهبی، شعر و آداب و روسوم بجای مانده دلالت بر قدمت و دیرینگی فرهنگی و مذهبی مردم شهرستان دالاهو دارد.
زبان کردی شاخه ای از زبان‌های هند و اروپائی و یکی از شاخه‌های فارسی باستان است که در میان تمام شاکنان ریجاب با اختلاف در گویش و بعضی اصطلاحات و تغییرات معمول است، زبان کردی دارای چهار شاخه اصلی است و هر کدام دارای گویش‌های متعددی است که عبارتند از: شاخه کرمانجی شمال، کرمانجی سورانی، کردی کرمانشاهی و کردی اورامی.
مردم منطقه ریجاب در گذشته به زبان کردی اورامی صحبت می‌کردند چنانچه امروز بسیاری از زنان و مردان مسن ریجابی و مردم روستای زرده به این گویش تکلم می‌کنند ولی امروزه به دلیل همجوار بودن با دیگر مناطق، در زبان کردی اورامی تغییراتی شکل گرفته و اکثر مردم به زبان کردی جافی صحبت می‌کنند.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

غار کاوات

غار کاوات در رشته‌کوه شاهو در شمال درهٔ غار قوری قلعه از توابع جوانرود در استان کرمانشاه قرار دارد. دهانه این غار در ارتفاع ۱۶۶۰ متری از سطح دریا قرار دارد و ابعاد آن ۸×۱۵ متر است که با شیب تندی، یک محوطة بزرگ به طول و عرض ۷۰×۱۱۵ و ارتفاع تقریبی ۶۱ تا ۸۰ متر را تشکیل می‌دهد.
شاخة اصلی غار، با دهانه کوچکتری شروع شده و از قسمت چپ شاخة اصلی، نهر کوچکی به اعماق سنگ‌ها فرو می‌ریزد.
برکه آبی به طول ۱۵ متر و عمق ۷۰ سانتی‌متر پس از ۴۰ متر پیشروی وجود دارد که در بعضی جاها، عمق آن به ۵ ٫ ۱ متر می‌رسد. در این قسمت، غار به دو شاخه تقسیم می‌شود. شاخه سمت چپ، بیش از ۸ متر عمق ندارد، ولی شاخه سمت راست حفره و مخزن آب زیرزمینی دارد.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

چشمه ریزه

چشمه ریزه در مسیر جوانرود به ثلاث باباجانی در استان کرمانشاه حدود 10 کیلومتر مانده به تازه آباد واقع شده است.
فاصله چشمه ریزه تا کرمانشاه نزدیک به ۱۳۵کیلومتر می‌باشد. آب این چشمه شفا بخش است و هرکسی به تناسب نوع سنگ کلیه از این آب گوارا و شفا بخش،نوشیده و مقداری فعالیت نموده است و از تپه بالا و پایین رفته از شر سنگ کلیه خلاص می‌شود.
چشمه شفا بخش ریزه از بالای تپه جاری می‌شود، پای چشمه (پای تپه) توسط سازمان میراث فرهنگی فضاسازی شده و چندین سکو و آلاچیق ساخته شده است و دارای آب لوله کشی وسرویس بهداشتی نیز می‌باشد.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

روستای هجیج

روستای هجیج یا به عقیده برخی حجیج روستایی پلکانی با معماری بسیار جالب و از پرجاذبه‌ترین نقاط استان کرمانشاه و از مناطق دیدنی اورامانات است و در 25 کیلومتری شهرستان پاوه قرار دارد که است که هر ساله مقصد بسیاری از مسافران داخلی و خارجی است و به معنای دره سرسبز و عمیق است. هجیج از توابع بخش نوسود شهرستان پاوه در استان کرمانشاه است و در دره‌ای زیبا و در جنگلی انبوه قرار گرفته است. هجیج یکی از روستاهای پلکانی است با کوه‌های سنگی، مناظرسرسبز، چشمه‌های خروشان و مسیر پرپیچ و خم که چشم هر بیننده‌ای را به خود معطوف می‌کند، به طوری که علاوه بر گردشگران، همواره هنرمندان خوش ذوق را به سمت خود می‌کشاند خصوصا در ایام بهار، این روستا چهره ای بهشتی به خود می‌گیرد و مناظری بکر و خاطره انگیز را در ذهن هر بیننده ای متبادر می‌کند.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

قلعه منوجان

یکی از زیباترین قلاع باستانی ایران منوجان است که در حوزه تاریخی- باستانی قرار دارد. م‍ن‍وج‍‍ان در ف‍‍اص‍ل‍ه ۴۰۰ کی‍ل‍وم‍ت‍ر ی ج‍ن‍وب غربی ک‍رم‍‍ان ق‍ر ار گ‍رف‍ت‍ه و در دشتی گرم و مرطوب و نسبتا وسیع واقع شده است.
قلعه منوجان هرچند توجه درخوری بدان نشده است اما یکی از آثار شگرف تاریخی ایران است که می‌تواند نقش موثری در جذب توریسم منطقه بشمار آید.
قلعه منوجان یادگاری است از عهد ساسانیان و به پندار بسیاری معمار ارگ بم معمار این قلعه بوده است.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

پناهگاه حیات وحش مهروییه

جنگل مهروئیه با وسعتی نزدیک به 55831 هکتار ، جزو قدیمیترین و بزرگترین توده جنگلی درخت کهور در جنوب شرق ایران و بزرگترین پناهگاه حیات وحش در جنوب استان کرمان است که ثبت جهانی یونسکو است.
پناهگاه حیات وحش مهروییه که یکی از قدیمی‌ترین مناطق تحت مدیریت سازمان حفاظت محیط زیست در جنوب استان کرمان به شمار می‌آید. این پناهگاه در محدوده شهر فاریاب و 60 کیلومتری شمال کهنوج و 100کیلومتری جنوب جیرفت واقع است.
پناهگاه حیات وحش مهروییه زیستگاه جوجه‌آوری "دراج و جیرفتی" دو گونه پرنده بومی ایران که از گونه‌های نادر و حمایت شده نیز می‌باشند به شمار می‌آید.ابتدا در سال 1350 با مساحت اولیه 7000 هکتار به عنوان منطقه حفاظت شده مهروئیه اعلام شد و در سال 1354 با توجه به اهمیت منطقه به منظور حفاظت بیشتر، سطح حفاظتی آن به پناهگاه حیات وحش ارتقا یافت.
در سال‌های اولیه انقلاب، مردم محلی به تصرف بخشی از اراضی جنوبی پناهگاه پرداختند و بدین ترتیب قسمتی از پناهگاه به زمین‌های کشاورزی تبدیل شد و در نهایت مساحت آن به 55831 هکتار کاهش یافت.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

آرامگاه محمد شهید کوهبنان (خاک آخوند)‌

آدرس : استان کرمان - شهرستان کوهبنان - آرامگاه محمد شهید کوهبنان (خاک آخوند)‌
هدایت علی شاه کوهبنانی معروف به محمد شهید کوهبنانی هدایت علی شاه کوهبنانی ،از فضلای زمان خود بوده است که در کوهبنان متولد گردیده است و برای تحصیل به کرمان هجرت می‌کند .
ایشان در محضر اساتیدی همجون عبد الصمد همدانی ،به کسب مدارج علمی نائل آمد و در جریان سفر به مشهد در میانه راه به دست افرادی کشته میشود .
بعد از این واقعه جنازه او را به کوهبنان انتقال داده شده ودر مشرق کوهبنان و نزدیکی خانقاه شیخ ابوسعید به خاکسپردند و اهلی کوهبنان این مکان را خاک آخوند مینامند.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

حمام گنجعلی خان

آدرس : ضلع جنوب میدان گنجعلیخان و در میانه بازار بزرگ کرمان
حمام گنجعلی خان یکی از بناهای مجموعه گنجعلیخان است که در استان کرمان و در ضلع جنوب میدان و در میانه بازار بزرگ شهر کرمان واقع است. این بنا تلفیقی از هنر معماری و کاربرد مصالح گوناگون، با فضایی مناسب و مورد پسند عامه مردم است.
این حمام به استناد کتیبه سردر آن در سال 1020 هـ .ق. ساخته شده و معمار آن سلطان محمد، معمار یزدی بوده است که با برداشت صحیح از اوضاع اقلیمی، اقتصادی و فرهنگی منطقه چنین بنایی را احداث نموده است وبه خطاطی زیبای هنرمند معروف یعنی "علیرضا عباسی" مزین شده است. سردر حمام نیز دارای تزیینات گچبری و نقاشی است که تزیینات در دو مورد تاریخی انجام گرفته است. بر روی آثار دوره صفویه، شخصی به نام میرزا شکراله در حدود 75 سال پیش و با توجه به الگوهای پیرامون خویش نقاشی کرده است. بخشی از نقاشیهای عهد صفوی آن مرمت شده و کتیبه شعری به خط نستعلیق بر سنگ مرمر حک شده که مصرع آخر آن سال ساخت بنا را با تبدیل به حروف ابجد نشان می‌دهد: «کسی نداده نشان در جهان چنین حمام » (سال ۱۰۲۰ ه.ق)
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

روستای کشیت

روستای کشیت روستایی زیبا و بکر در دل کوه‌های قلعه گنج در استان کرمان ، روستایی که در عین مهجوریت حرفای بسیار برای گردشگران سیاحتی و زیارتی دارد.
نخل‌های سر برافراشته قدمگاه «جناب شیث» آبگرم‌های جوشان و چشمه‌های جاری همه را قلم توان توصیف نیست سخن از زیباییهای این نگین در دل کویر دارد.
از قلعه‌گنج به سمت منوجان که می‌روی در 10 کیلومتری جاده‌های خاکی با تابلویی مسیر «کشیت» را به ما نشان می‌دهد، خانه بهداشت کشیت در دامنه کوه دستکرد در میان دره‌ای زیبا و پر از نخل‌های همیشه سبز و کهورهای بلند و قدیمی و کنارهای خوشمزه چشمانت را گرم و مشام هر بیننده‌ای را نوازش می‌دهد.
این روستا به عنوان روستای هدف گردشگری مطرح شده است و از آنجایی که قلعه‌گنج هوای گرم و خشکی دارد، در تابستان گرم معتدل و مرطوب است.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]