سوها گلی

استان اردبیل دارای پتانسیل فوق‌العاده در زمینه گردشگری و به ویژه ژئوتوریسم است، این استان از مهمترین مناطق ایران به لحاظ توسعه ژئوتوریسم است،چرا که یکی از کانون‌های مهم چشمه‌های آب معدنی و آبگرم بوده و دامنه‌های پوشیده از زیباترین گل‌ها، جنگل‌های بکر، دره‌های زیبا همچون شیروان دره، قله آتشفشانی سبلان (پس از دماوند؛ معروف‌ترین و بلند‌ترین کوه آتشفشانی خاموش ایران است و در دهانه مخروطی آتشفشانی‌اش دریاچه بسیار زیبایی به وجود آمده که این دریاچه مرتفع‌ترین دریاچه آب شیرین جهان به شمار می‌رود.) و بسیاری دیگر از پدیده‌های زمین‌شناسی در اردبیل باعث شده تا زمینه بسیار مناسبی برای سرمایه‌گذاری در این بخش بوجود بیاید.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

تله کابین حیران اردبیل

گردنه حیران یکی از پرجاذبه‌ترین مناطق گردشگری کشور استان اردبیل است که می‌توان احداث تله کابین حیران را گام مهمی در راستای توسعه گردشگری گیلان و اردبیل دانست.
تله کابین حیران واقع در گردنه زیبای حیران در مسیر نمین به آستارا در مرز بین استانهای اردبیل و گیلان و کشور جمهوری آذربایجان قرار دارد.
مسیر تله کابین حیران از جاده آستارا به اردبیل در منطقه حیران آغاز شده و وارد جنگل فندقلو می‌شود که با علاوه براینکه با موضوع گردشگری و افزایش درآمدهای اقتصادی آن سنخیت کامل دارد، فرصت مناسبی برای جذب گردشگر است.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

آبشار سردابه

آدرس : 24 کیلومتری غرب اردبیل ، دامنه شرقی کوه سبلان، در نزدیکی آبگرم معدنی سردابه
آبشار سردابه در استان اردبیل حدود 24 کیلومتری غرب شهر اردبیل در دامنه شرقی کوه سبلان واقع شده است. دمای آبشار سردابه در حدود 35 درجه سانتی گراد است. حجم جریان این آبشار در مواقع بارش و پیوستن جریان‌های سطحی حوزه آبخیز افزایش می‌یابد.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

آرامگاه شیخ امین الدین جبراییل

آرامگاه شیخ امین الدین جبراییل پدر شیخ صفی الدین اردبیلی نیای پادشاهان صفوی در استان اردبیل و در دو کیلومتری شمال اردبیل در روستای شیخ کلخوران در بخش مرکزی شهر اردبیل واقع گردیده است.
شکی نیست که هر یک از شهرهای ایران بر اثر مقتضیات زمان و موقعیت مخصوص به خود، شهرت و اعتبار بدست آوردند، شهر کهنسال ما اردبیل به واسطه این‌که اقامتگاه شیخ صفی و اولاد این مرد بزرگ بوده و هم به علت ظهور سلسله صفویه مشهور شده است. اردبیل، زمانی طولانی دارالامان بود زیرا بر در آرامگاه شیخ صفی و بقعه شیخ جبرائیل،
بقعه شیخ جبرائیل در عین حال که یک اثر بدیع هنری بسیار نفیس به شمار می‌رود، یک بقعه تاریخی است که نزدیک به سه قرن از عمر ساختمانی آن می‌گذرد. بقعه شیخ جبرائیل – مقبره شیخ امین الدین جبرائیل پدر شیخ صفی الدین، در قریه کلخوران که در سه کیلومتری شمال اردبیل واقع شده متعلق به نیمه اول سده دهم هجری بوده است. بنای مقبره که در وسط محوطه وسیع و با صفایی که مشهور به باغ شیخ است واقع شده و تقریباً از لحاظ هندسی دارای شکل چهار ضلعی است که طول آن 19 متر و عرض آن 20 \ 13 متر و از قسمتهای حیاط بقعه، ایوان جلو بنا، رواق، بنای اصلی بقعه، حجرات و غرفه‌ها تشکیل یافته است.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

پل یدی گوز ( هفت چشمه )

آدرس : شهر اردبیل – میدان پانزده خرداد ابتدای خیابان ساحلی
پل یدی گوز که با نام‌های هفت چشمه و پل داشکسن نیز نامیده میشود از پل‌های تاریخی استان اردبیل می‌باشد که در میدان پانزده خرداد ابتدای خیابان ساحلی این شهر قرار دارد .
این پل در اول خیابان ساحلی بر روی رودخانه بالخلی چای بنا شده و گذر وسایط نقلیه سبک و افراد پیاده را تأمین می‌نماید.
پل هفت چشمه یا پل یدی گوز دارای هفت چشمه با پایه‌های سنگی و طاق‌های ضربی جناقی آجری می‌باشد و حالت تقارن داشته ، دهانه وسطی باعث زاویه دار بودن عرشه پل شده است .و شامل هفت دهانه آجری با قوس پنج و هفت و موج شکنهای سنگی می‌باشد ملات بکار رفته در ساختمان پل، گچ و آهک می‌باشد.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

گردنه حیران اردبیل

مسیر رویایی گردنه حیران در جاده آستارا به اردبیل واقع در استان اردبیل از یک طرف مشرف به کوه هایی است که پوشیده از جنگل‌های انبوه است و از سویی مشرف به دره ای نه چندان عمیق که از میان آن رود ارس عبور می‌کند، این رود تعیین کننده مرز ایران و آذربایجان است.
گردنه حیران تقریبا بیشتر مواقع در زیر ابری از مه پنهان است، دره‌ها و کوهپایه‌های پوشیده از گل‌ها و گیاهان جنگلی و مرتعی و گاوهایی که در حال چرا هستند با چشم انداز زیبایی از کندوهای عسل،اولین جلوه هایی است که به چشم هر رهگذری می‌آید و آن را فریفته خود می‌کند.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

دریاچه شورابیل

یکی از جاذبه‌های طبیعی استان اردبیل که شاهد گردشگران زیادی است دریاچه شورابیل می‌باشد که نتایج مطالعات زمین‌شناختى نشان مى‌دهد که قدمت این دریاچه قدیمى‌تر از دریاچه ارومیه است. دریاچهٔ شورابیل در شهر اردبیل و در مسیر دانشگاه محقق اردبیلی قراردارد.
آب آن در گذشته شور و حتى براى مصارف کشاورزى نیز غیرقابل استفاده بود ولی امروزه بااحداث بند انحرافی و کانال آب از رودخانه بالخلو ضمن ذخیره ده میلیون متر مکعب آب کشاورزی و صنعتی در آن، سد خاکی قوری چای را نیز تغذیه میکند و با افزودن آب شیرین به آن از شوری آن کاسته‌اند، به‌طوری که نوعی ماهی قزل آلا بنام رنگین کمانی در آن پرورش داده می‌شود و گستردگی آن به ۱۸۰ هکتار افزایش یافته است.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

مجموعه آرامگاه و خانقاه شیخ صفی الدین اردبیلی

آدرس : اردبیل، خیابان شیخ صفی ـ میدان عالی قاپو
مجموعه بقعه شیخ صفی‌الدین واقع در استان اردبیل به نام عارف نامدار شیخ صفی‌الدین اردبیلی جد سلاطین صفویه، در سال ۷۳۵ ه. ق. به دست فرزند وی صدرالدین موسی بنا شد که
مجموعه ای از آرامگاههای بزرگان، مشایخ و سلاطین صفوی و فضاهای آیینی و عبادی در اردبیل است.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

کاروانسرای عباسی نقدی کندی

کاروانسرای عباسی نقدی کندی در استان اردبیل در 200 متری حاشیه شمالی جاده آسفالته شهر اردبیل – مشکین شهر و به فاصله 35 کیلومتری اردبیل در کنار رودخانه نقدی و مشرف به دره نقدی کندی کم عمق و سرسبز و پردرخت آن قرار گرفته است . کاروانسرای عباسی نقدی کندی از لحاظ سبک و پلان به نقشه کوهستانی مشابهت دارد. ابعاد آن 29 × 30 متر و از مصالح لاشه سنگ و ملاتهای آهکی بنا گردیده است . در ازاره بنا از سنگهای رتوش شده نوع خارای خاکستری بهره برده شده است .
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

امامزادگان عون و زید

آستان متبرکه امامزادگان عین علی و زین علی (علیهما السلام) در بخش مرکزی شهرستان تبریز واقع در استان آذربایجان شرقی بر بالای بلندترین قله کوه سرخاب واقع در شمال شهر تبریز که مرتفع و مشرف به همه شهر تبریز است قرار گرفته است.
به اعتقاد اهالی مدفونان در این بقعه عون بن علی و زید بن علی هستند که در نزد عام به صورت عینعلی و زینعلی تعریف شده است. همچنین در السنه مردم این امامزاده به «عینالی» مشهور هستند.
صاحب روضات الجنان مى‏ نویسد: «مرقد و مزار آن پیروان راه نبى و طالبان طریق ولى، عین على و زین على بر بالاى کوه سرخاب مشخص و معین است. تکیه‏ اى است که جماعت درویشان از سلسلة رفیعة حضرت شاه نور الدّین نعمت الله ولى در آن‏جا ساکنند و مدعاى ایشان آن‏که اینجا مزار دو پسر حضرت امیرالمؤمنین على، تکیه است به عون على و زید على...»
«صاحب ناسخ التواریخ» می‌نویسد: «پسر یازدهم امیرالمومنین (علیه السلام) یحیی است و مادر او اسماء بنت عمیس است پسر دوازهم امیرالمؤمنین (علیه السلام) یحیی است و مادر او نیز اسماء بنت عمیس است... ».
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]